Shrnutí demise vlády: Babiš (ne)mučedníkem, Sobotka (ne)zbabělcem, Hrad zatím mlčí

  • Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) podá demisi vlády.
  • Nechce, aby vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vypadal jako mučedník.
  • Babiš jeho krok považuje za zbabělost. Premiér prý neřekl ani jeden argument.
  • Prezident Miloš Zeman se oficiálně nevyjádřil.
  • Ve středu se očekává schůze vlády i setkání Babiše se Zemanem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek, Koláž Českého rozhlasu

Co řekl Sobotka?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na úterní tiskové konferenci prohlásil, že kdyby Andreje Babiše pouze odvolal z funkce ministra financí, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, na kterou se už připravuje, a pokusil by se této situace využít k tomu, aby získal body navíc před volbami do sněmovny. Babišovo pokračování v čele resortu přesto považuje za neudržitelné. Dodal také, že nemůže jako předseda vlády nést nadále odpovědnost za tuto situaci.

Vláda podá demisi, oznámil Sobotka. Nechce, aby Babiš hrál roli mučedníka

Číst článek

„Na pozici místopředsedy vlády, ministra financí je člověk, jehož minulost je tímto způsobem nevyjasněná a jehož podezření týkající se daňových úniků jsou velmi četná. Proto v tuto chvíli volím jediné rozumné řešení, které existuje, že vláda podá demisi," řekl premiér Sobotka.

Sobotka je tak připraven podat k rukám prezidenta Miloše Zemana demisi. Sám předpokládá, že tak učiní ještě během tohoto týdne. Chce tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení situace.

Jak reagoval Babiš?

Pro ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše bylo rozhodnutí Bohuslava Sobotky překvapením. Předseda vlády se podle jeho slov zachoval jako zbabělec. „Měl mě odvolat, pokud je přesvědčen o svých nesmyslech, nebo to akceptovat. Neřekl ani jeden argument," komentoval v úterý rozhodnutí Sobotky Babiš.

Babiš: Sobotka se zachoval jako zbabělec, k demisi není nejmenší důvod

Číst článek

„Je to nepochopitelný krok, který poškozuje celou vládu. Pan premiér poškodil veškerou práci ministrů, ta vláda byla úspěšná, měli jsme výsledky, měli jsme v plánu čerpat z evropských fondů, navyšovat platy bezpečnostním sborům, kulturním pracovníkům, v sociálních službách. Všechno ničí, poškozuje pověst vlády dlouhodobě. Ty jeho nesmysly, že jsem něco nevysvětlil, zásadně odmítám. On ani nepočkal na pátek, kdy jsem se jasně vyjádřil dopisem," řekl Babiš v úterý Radiožurnálu.

Svého předsedy se postupně zastali i další významní politici hnutí ANO jako ministr pro životní prostředí Richard Brabec nebo předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Jak se k situaci staví prezident?

Prezident Miloš Zeman se k ohlášené demisi vlády nevyjádřil. Jeho mluvčí na Twitteru pouze oznámil, že další postup hlavy státu bude oznámen včas. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ale prezident uložil svým analytickým týmům, aby se zabývaly ohlášenou demisí vlády.

Jaké jsou možnosti?

Právě do rukou prezidenta by měl Sobotka v nejbližší době demisi podat. Ten ji ale v tomto případě, kdy není podložená vyslovením nedůvěry vládě, přijmout nemusí. „Postup je vždycky takový, že vláda podá demisi a obvykle je ještě v ten samý moment pověřena, aby zůstala ve funkci až do jmenování vlády nové," vysvětlil pro iROZHLAS politolog Petr Just. Možností je tedy i to, že by vláda v demisi dovládla do řádných parlamentních voleb.

Podle Justa se nabízí i ustanovení úřednické vlády. „Právě proto, že je to období krátce do voleb, ještě více stoupá pravděpodobnost, že by prezident mohl stanovit vládu ryze apolitickou nebo úřednickou," míní Just.

Otázky a odpovědi: musí Zeman demisi přijmout? Může Sobotka vládnout až do říjnových voleb?

Číst článek

Další možné řešení navrhl sám hlavní aktér současné vládní krize Andrej Babiš. „Pokud pan premiér (Sobotka) chce dát demisi, tak nechť dá, nechť ČSSD nominuje nějakého nového předsedu vlády, nevím, pana Zaorálka, a my jsme připraveni jednat, aby ta vláda dovládla," naznačil v úterý Babiš možnost dalšího koaličního vyjednávání. Pro Českou televizi později řekl, že kdyby prezident pověřil dočasným vedením země jeho samotného, jako předsedu druhé nejsilnější koaliční strany, nabídku by nepřijal.

Variantou je i vypsání předčasných voleb. Sobotka podmínil předčasné volby dohodou koaličních stran s opozičními. Proti se už ale postavili předsedové KDU-ČSL, STAN i ANO s poukazem na to, že do řádných říjnových voleb zbývá necelý půlrok. Předčasné volby by se mohly konat nejdříve v červenci.

Na co se čeká?

Hned ve středu ráno je plánované zasedání vlády. Očekává se, že ještě před ním se sejdou předsedové koaličních stran. Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek řekl, že Sobotka podáním demise vlády využije své ústavní právo, je to ale také na jeho zodpovědnost. Řešení označil za ústavně nejčistší.

Babiš navštíví Zemana. Jdu na konzultaci kvůli Sobotkovi, vysvětluje ministr

Číst článek

Na středu je také naplánovaná schůze vicepremiéra Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš se na Pražský hrad objednal ještě v době rostoucího napětí ve vládní koalici. Řekl, že je přesvědčen o tom, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytváří atmosféru k tomu, aby ho mohl odvolat a zlikvidovat jako politického soupeře.

Očekávají se také další reakce z vedení všech tří koaličních stran.

`

Jan Řápek, Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme