Senát chce, aby za nájemné ručil stát. Zákonodárci podpořili cestovní poukazy, odklad úvěrů a hypoték
- Sněmovna bude muset znovu posoudit zákon umožňující kvůli epidemii koronaviru odklad nájemného v bytech. Senátoři vládní návrh nepodpořili, stát by podle nich měl ručit za čtyři pětiny nájemného, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů.
- Horní komora nesouhlasí ani s tím, aby v nemocnicích mohli pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez aprobačních zkoušek.
- Souhlasila ale s tím, že cestovní kanceláře budou moci za zrušené zájezdy dávat poukazy a bude možné žádat o odklad úvěrů a hypoték.
- Debatu politici vedou o zákazu cestování.
Podle senátorů nemají pronajímatelé zákonem zaručeno, že dlužné nájemné dostanou. Shodli se na tom, že stát by měl ručit za 80 procent nájemného. Po nadbytečnost Senát zamítl návrh na práci zahraničních lékařů ze zemí mimo EU bez zkoušek.
Benešová vyhověla požadavku Vězeňské služby. Někteří odsouzení zatím nemusí nastoupit do vězení
Číst článek
Těsně o jeden hlas Senátem prošla novela, podle které zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb budou muset sdílet se státem informace.
Předlohu nyní dostane k podpisu prezident spolu s návrhem zákona, podle kterého budou moci cestovní kanceláře za zrušené zájezdy dávat poukazy. Zamítnutí hrozí návrhu, aby policie mohla pokutovat až 10 000 korunami ty, kdo poruší opatření proti koronaviru.
Senát také vyzval vládu k efektivnímu, rychlému a transparentnímu využití peněz, které EU uvolnila pro Česko na řešení důsledků epidemie koronaviru. Schůze Senátu bude pokračovat v pátek, kdy se také znovu sejde vláda. Ta bude projednávat návrhy na další daňové úlevy.
Kompenzace
Podnikatelé mohou už týden žádat o jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci dopadů krize. Od čtvrtka do pondělí přišlo 81 424 žádostí, ministerstvo financí odhaduje zájem až 700 000 podnikatelů.
Biochemik Konvalinka: Jsme za bodem zlomu, ale za cenu naprostého zastavení aktivit. To nejde věčně
Číst článek
Vláda se bude v pátek zabývat i podobou první fáze rozvolnění opatření od pondělí 20. dubna. Jde třeba o rozjezd řemesel. Pořadatelé táborů kabinet a hygieniky vyzvali k debatě o podmínkách pro letní akce pro děti.
Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) kritizoval protichůdná vyjádření představitelů státu k očekávané délce zákazu cestovat do zahraničí. V souvislosti s možným zmírněním zákazu chce znát nejprve data od expertů.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu řekl, že se pravidla pro vycestování zřejmě zmírní, koncem března ale uvedl, že cesty do zahraničí mohou být omezeny i v příštím roce či dvou.
K debatě o zmírnění zákazu cestovat: Chci nejprve tvrdá data od expertů,pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní,proto si z nás někdy lidé dělají legraci.
15:33 – 16. 04. 2020
Podle ústavního právníka Jan Kysely až soudní rozhodnutí mohou objasnit, zda kabinet mohl kvůli epidemii uzavřít hranice v současné míře. „Vzhledem k míře neurčitosti ustanovení, o něž se vláda při uzávěře hranic opírá, je pochybné, zda je vůbec bylo možné uzavřít,“ řekl Kysela.
Testování praktiky
Školní skupiny nebudou jen na hlídání dětí, ale ani plnohodnotnou výukou, přiznává ministr Plaga
Číst článek
Praktici zatím testy ani ochranné pomůcky nemají, měli by je nyní začít dostávat od hejtmanů. Lékaři také mají připravit prostory pro testování. Ministerstvo netlačí na to, aby testy dělal každý praktický lékař. Pokud se lékaři dohodnou, může se testovat třeba v odběrovém stanu.
Na nákup ochranných pomůcek a dalšího vybavení ministerstvo financí dosud uvolnilo z rozpočtové rezervy 9,1 miliardy korun. V nejbližší době plánuje uvolnit dalších 2,9 miliardy korun.
Česko nyní dováží ochranné prostředky převážně z Číny a platí za ně miliardy korun. Dodávky z Číny mají končit 5. května a ústřední krizový štáb má do příštího týdne navrhnout, jak je zajišťovat dál.