Bytové družstvo Svatopluk musí zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi zhruba 18,3 milionu korun s úroky za nájemné bytových domů v Horoměřicích u Prahy v letech 2019 až 2021.
Byt jsme hledali s partnerem. Otázky mířily na náš vztah: jak jsme spolu dlouho, na jak dlouho to vidíme," popisuje pětatřicetiletá Aneta v podcastu Vlna na Radiu Wave.
Ještě nedávno se Česko řadilo k zemím, v nichž se uplatňoval důraz převážně na vlastnické bydlení. A najednou nám politici a developeři vysvětlují, jak to bez většího počtu lidí v nájmech nepůjde.
„Chtěl bych, abychom daňové zvýhodnění rodin s více dětmi realizovali ještě do konce volebního období. Ostatně je to priorita, kterou máme ve společném programovém prohlášení vlády,“ říká Jurečka.
35:54
Praha||Aneta Martínková, Hana Řičicová|Společnost|PODCAST VLNA
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
„Myslím, že ani ruská strana v tuto chvíli nejeví jakoukoliv známku ochoty se bavit o nějakém uklidnění vztahů v těch technických oblastech,“ říká Tomáš Petříček v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Musíme se řídit právní úpravou, která stanovuje, jak může stát hospodařit se svým majetkem. Tato právní úprava neumožňuje pronájem majetku státu za cenu nižší, než je cena tržní.“
Podle údajů Českého statistického úřadu zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta.
Nejdřív si do domu ve Zbuzanech změnil trvalé bydliště, aby tam „nalákal“ exekutora, teď se David Rath snaží od svého bratra zpětně vysoudit nájemné za uplynulé tři roky. Požaduje 20 tisíc měsíčně.
Letos v únoru zveřejněný průzkum institutu Ifo ukázal, že zmrazení nájmů v Berlíně po roce platnosti sice snížilo jejich růst, ale zároveň omezilo nabídku nájemních bytů ve městě.
Přestože se spotřebitelé i podnikatelé snaží dívat do nového roku s optimismem, některé provozovny už se na jaře znovu neotevřou, připomíná prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Ve středečním tisku se dočtete, že na nájemní trh se letos dostaly tisíce nových bytů. Mohl za to i výrazný pokles v oblasti krátkodobého ubytování turistů kvůli koronaviru. Píše to deník E15.
Podle soudu je cílem právní úpravy ochrana nájemců a bere v potaz i situaci pronajímatelů. Na soud se s návrhem na zrušení zákonů obrátila skupina 31 senátorů za ODS, KDU-ČSL, TOP 09 nebo STAN.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím vyřídilo 794 žádostí v hodnotě 115 milionů korun. Podporu mohou získat podnikatelé, kteří kvůli opatřením proti koronaviru museli zavřít nebo omezit provoz.
Soud odročil jednání v kauze H-System. Spor mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti Josefem Monsportem a bytovým družstvem Svatopluk se vede o zaplacení nájemného za domky v Horoměřicích.
Podnikatelé zasažení koronakrizí vyjednávají o snížení nájemného. To je nutnou podmínkou pro uznání státní dotace. Narážejí ale na neochotu vlastníků nemovitostí.
Ministerstvo uvádí, že moratorium se zavádělo s ohledem na sníženou mobilitu obyvatel, omezené možnosti provádění prohlídek a omezené možnosti stěhování v době koronavirové epidemie.
Online výuka či fóra, které učitelé využívají, často ohrožují podle Mf Dnes citlivá data o dětech. Ta se pak mohou dostat do rukou pedofilů. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Stát proplatí půlku komerčního nájmu od 1. dubna do 30. června. Podmínkou bude, aby se nájemce domluvil s majitelem na snížení nájmu o 30 procent. Pětinu nájmu zaplatí sám nájemce.
Nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou moci platit nájemné kvůli pandemii bez příjmů. Dlužné nájmy mají splatit do konce roku.
Proti předloze protestovali majitelé domů i pravicová opozice, podle níž zákon nechrání pronajímatele a nezaručuje jim, že o peníze na nájemném nepřijdou.
Úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) varoval před kyberútoky na nemocnice a jiná zařízení v nejbližších dnech, útočníci mohou zneužít krize způsobené pandemií.
Praha zdraží nájemné ve svých obecních bytech, píše deník E15. A ceny vodného a stočného se příští rok budou v řadě měst dvakrát měnit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Isabel Riveraová se narodila v roce 1926 a v bytě v ulici José del Hierro bydlela od roku 1965. Pro sousedy se ale v poslední době stala fantómem, protože ji nikdo v domě už přes deset let neviděl.
„U těch starších bytů si myslím, že k tomu růstu nedojde. Trh je rozdělen na staré a nové byty. U developerů může být chuť ještě třeba zvýšit,“ řekl prezident Asociace realitních kanceláří.