Stát zvýšil lidem ve dvou domech v Harrachově nájmy pětinásobně. Tvrdí, že nemá na vybranou

Vedení města Harrachov vyzvalo ministerstvo financí, aby zbouralo dva bytové domy na pozemcích vlastněných městem. Spor mezi ministerstvem financí, městem Harrachov i obyvateli domů trvá už zhruba rok a půl. Lidé by teď za nájem měli platit až pětinásobek. Obyvatelé i vedení města se brání. Ministerstvo oponuje, že zákon neumožňuje pronajímat státní byty za nižší ceny, než je ta tržní.

Harrachov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto)

V obou domech v Harrachově žijí převážně důchodci, lidé v invalidním důchodu nebo samoživitelky s dětmi (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Stát dva domy získal na základě pravomocného rozhodnutí soudu a lidem chce teď nájemné několikanásobně zvýšit. Obě nemovitosti po privatizaci Crystalexu patřily městu a lidé zde platili nízké nájmy. Žalobě o deset milionů korun čelí proto i město, které mělo podle ministerstva financí vybírat nájemné ve výši, která by odpovídala tržní ceně. 

Byty jsou nadhodnocené, nedávají smysl ani jako investice. Odnáší to mladí, tvrdí sociolog

Číst článek

V reakci na žalobu vyzvalo město Harrachov ministerstvo, aby oba domy zbouralo. „Budeme žalovat ministerstvo financí, protože jsme domy dostavěli my, tedy město. Pevně doufám, že se jim otevřou oči a skončí to nějakou dohodou, která bude ve prospěch lidí,“ říká k záměru státu domy zbourat nezávislý starosta obce Harrachov Tomáš Vašíček.  

Lidé, kteří v domech žijí, by nyní měli platit pětkrát vyšší nájemné. V obou domech žijí převážně důchodci, lidé v invalidním důchodu nebo samoživitelky s dětmi.

„Nájem nám zvýšili o 500 procent, chtějí i zpětné doplacení od doby, co domy získali. Bytů je zde 14 a oni si zprůměrovali jeden na osm milionů,“ říká Dagmar Tóthová, která je v invalidním důchodu a v domě žije se svým manželem seniorem. Místo 3000 korun za měsíc by měli platit 15 500 korun.

Byty navíc nejsou v dobrém technickém stavu. Dřevěná okna jsou zkroucená a profukují. Na balkóny mají lidé vstupovat na vlastní nebezpečí, protože hrozí, že by se zbortily. Z domu opadává omítka a některé byty mají plíseň. 

Ministerstvo domy bourat nebude

„Po celou dobu přistupujeme k celé záležitosti konstruktivně a pokoušíme se vyřešit problém způsobený dřívějším pochybením Harrachova,“ říká mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

25:01

Inflace poleví, ale i tak bude vidět velká disproporce mezd, očekává ekonomka Horská

Číst článek

„Přitom se musíme řídit přísnou právní úpravou, která pevně stanovuje, jak může stát hospodařit se svým majetkem. Tato právní úprava bohužel neumožňuje pronájem majetku státu za cenu nižší, než je cena tržní,“ upozorňuje Běhal.

Stát navíc obyvatelům nabídl, že by za téměř jedenáct měsíců nemuseli zvýšený nájem doplácet. I to ale lidé odmítli a za nájem platí pořád ve stejné výši. 

Ministerstvo chce oba domy prodat. Předkupní právo má radnice nebo nájemníci. Ani jedna strana ale s koupí nesouhlasí. Pokud obyvatelé domy nekoupí nebo nebudou platit státem zvýšený nájem, musí se do půlky roku 2025 vystěhovat.

Johana Tománková, krp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme