Na českých polích by se mohlo objevit více řepky. Důvodem jsou její tenčící se zásoby na Ukrajině

Na polích teď žlutě kvete řepka olejná – v posledních letech ale lánů s touto olejninou ubývá. Podle Českého statistického úřadu zabírá plodina 14 procent orné půdy, před osmi lety to byla ještě pětina. To se ale může změnit s válkou na Ukrajině, která má vliv na cenu řepky a tedy i na cenu jedlého řepkového oleje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řepka olejka

Řepka olejná se používá k výrobě jedlého oleje a jako biosložka do nafty | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vzhledem k tomu, že je Ukrajina třetím největším exportérem řepky na světě, se jí i na Evropský trh dostane menší množství,“ říká Radiožurnálu mluvčí Agrární komory Barbora Pánková, podle které ubylo pěstované řepky v celé Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na českých polích by se mohlo objevit více řepky

Ovšem právě její nedostatek povede podle agrárního analytika Petra Havla k tomu, že se zemědělci k pěstování řepky vrátí. „Olejniny se stanou minimálně na příští dva až tři roky nejlepší, nejlukrativnější plodinou v českém zemědělství,“ říká.

Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice vědec Trnka

Číst článek

Česko je ale na jaře v porovnání s Evropou výrazně žlutější.  I když výměra řepky v Česku poklesla na 14 procent, stále je to podle Eurostatu zhruba dvakrát víc než evropský průměr.

V Česku pěstují tuto olejninu především velké koncerny. „Velké zemědělské podniky pěstují třeba tři hlavní plodiny, kdežto spousta našich členů se věnuje i pěstování i méně výnosných a méně obvyklých plodin, jako je třeba pohanka, mák, kmín a podobně,“ říká za malé farmáře Šárka Gorgoňová z Asociace soukromých zemědělců.

Řepka olejná se používá k výrobě jedlého oleje a jako biosložka do nafty.  Pěstovat se v českých zemích začala v první polovině 19. století. Před deseti lety podle výpočtů Výzkumného ústavu zemědělské techniky skončila v naftě skoro polovina vypěstované řepky.

V dnešní době je to třetina. „V minulosti jsme, nevím proč, došli k názoru, že se řepka především používá jako biosložka do pohonných hmot. To není pravda. Dominantně se u nás využívá k výrobě rostlinných jedlých olejů,“ říká agrární analytik Petr Havel.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme