Za útoky na tisíce členů Hizballáhu mohly výbušniny v pagerech. Zařízení měla vyrobit maďarská firma

Tchajwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery, které v úterý v Libanonu zabily nejméně 12 lidí a téměř 3000 dalších zranily, vyrobila firma BAC Consulting se sídlem v Budapešti. Gold Apollo ve středu podle agentury AP uvedla, že měla s touto maďarskou společností smlouvu, která ji opravňovala používat její značku.

Aktualizováno Washington/Bejrút (Aktualizováno: 15:48 18. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-09-18t000000z_2_240918-063115_kvr.JPG

Tisíce pagerů, osobních komunikačních zařízení, v Libanonu explodovaly v úterý | Foto: Balkis Press / ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

„Na základě dohody o spolupráci jsme dali oprávnění firmě BAC používat naši obchodní značku k prodeji výrobků v určených regionech, ale za design a výrobu produktů nese výhradní odpovědnost společnost BAC,“ uvedla Gold Apollo v prohlášení. Její vedení ve středu také novinářům podle AP řeklo, že tato smlouva trvala předchozí tři roky a umožňovala i výrobu pagerů. BAC Consulting je podle svých internetových stránek poradenská firma.

Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, přes 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael

Číst článek

Internetové stránky firmy BAC Consulting už ve středu dopoledne otevřít nešlo, ačkoliv dříve to možné bylo, uvedla agentura DPA. Podle maďarského obchodního rejstříku společnost existuje od roku 2022 a oficiálně se zabývá poradenstvím. Předměty jejího podnikání jsou mimo jiné vydávání počítačových her, poradenství v oblasti IT a těžba ropy.

Sídlo firmy je v Budapešti

Sídlo firmy je uvedené na adrese malého domu v převážně obytné ulici na předměstí Budapešti. Název společnosti byl vyvěšen na listu formátu A4 na prosklených dveřích.

Firma má v domě zapsané sídlo, nicméně fyzicky v něm nepůsobila, řekla agentuře Reuters osoba přítomná v domě, jež si nepřála být jmenována. V domě má zapsáno své sídlo i několik dalších firem. Žádná z nich však na dotazy Reuters nereagovala.

Majitel společnosti Gold Apollo Hsu Ching-kuang | Zdroj: Profimedia

Jako generální ředitelka firmy je v obchodním rejstříku uvedena Cristiana Barsonyová-Arcidiaconová. Její profil na sociální síti LinkedIn uvádí, že pracovala jako poradkyně několika organizací včetně Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Podle tchajwanských médií hodlá Gold Apollo podniknout právní kroky, protože se cítí být poškozena.

Stovky pagerů, osobních komunikačních zařízení, explodovaly podle Reuters v úterý kolem 15.30 místního času téměř ve stejný čas na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou šíitského hnutí Hizballáh, a v údolí Bikáa východně od libanonské metropole, kde má Hizballáh základny a sklady.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že některé exploze byly slyšet v Bejrútu i hodinu poté. Na sociálních sítích se objevily záběry výbuchů v obchodech, na tržištích či na ulicích.

Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že pagery vyzváněly několik sekund, než explodovaly. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví zemřelo nejméně 12 lidí včetně dvou dětí a přibližně 2800 osob bylo zraněno, z toho několik stovek vážně.

Izrael připustil, že rukojmí v Gaze mohl zabít letecký úder. Zvyšuje se tlak na vládu, aby uzavřela příměří

Číst článek

Na 460 zraněných dosud podstoupilo operaci očí nebo obličeje, v některých případech lékaři museli amputovat ruce či prsty. Mezi zraněnými je i íránský velvyslanec v Libanonu, který přišel o oko a druhé má vážně zraněné, napsal ve středu server The Times of Israel (ToI).

‚Akce Izraele‘

Libanonské ministerstvo zahraničí i Hizballáh připsaly akci Izraeli, který to jako obvykle nekomentoval. Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh by se měl k věci vyjádřit ve čtvrtek odpoledne, napsala ve středu agentura AFP.

Libanonské hnutí Hizballáh bojuje s Izraelem už několik desítek let, vedly spolu dvě války, naposledy v roce 2006. V posledních letech se sporadicky ostřelovaly přes hranici, ale od loňského října, kdy začala válka v palestinském Pásmu Gazy, provádí letecké útoky přes hranici každý den.

Hrozba širší války na Blízkém východě se podle amerického generála zmírnila. Rizikem zůstává Írán

Číst článek

Hizballáh je spojencem Íránu a teroristického hnutí Hamás, s nímž Izrael od října vede válku v Gaze. Tu rozpoutal Hamás teroristickým útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů. Válka v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů ovládaných Hamásem vyžádala nejméně 41 272 palestinských obětí, rovněž většinou z řad civilistů.

Vysoce postavený zdroj libanonských bezpečnostních složek agentuře Reuters řekl, že za explozemi stála izraelská tajná služba Mosad.

„Mosad do zařízení vložil plošný spoj s výbušným materiálem, který přijímá kód. Je velmi těžké ho jakýmkoliv způsobem odhalit. Dokonce ani žádným přístrojem nebo skenerem,“ řekl bezpečnostní zdroj agentuře Reuters.

Proč pagery?

Masivní útok pagery v Libanonu nemá obdoby. Hizballáh na to musí reagovat, říká odborník

Číst článek

Hnutí Hizballáh vnímá utajení jako základní kámen své vojenské strategie, přičemž jeho jednotky mezi sebou komunikují prostřednictvím vnitřní komunikační sítě. Odmítl proto moderní technologie, aby se vyhnul infiltraci izraelského a amerického špionážního softwaru.

Na začátku roku vyzval vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh své stoupence a jejich rodiny, aby se zbavili svých mobilních telefonů. „Vypněte je, zakopejte je, zamkněte je do železné truhly,“ řekl Nasralláh v únoru.

„Mobilní telefon je ve vašich rukou kolaborant (s Izraelci) a vrah,“ dodal Nasralláh. K zastaralé technologii se tak Hizballáh vrátil z bezpečnostních důvodů.

kvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme