Z údajů komory vyplývá, že se snížil výnos, nejhůře jsou na tom ozimá pšenice a ozimý ječmen. Loni dosáhl výnos základních obilovin 5,99 tuny na hektar, letošní výnos odhaduje komora na 5,42 tuny.
„Musíme se pokusit poskytnout takové prostředky, aby například nedošlo k výraznému tlučení sadů. Aby ten rok, kdy vypadne úplně příjem z tržby, dokázali tito podnikatele přežít,“ ujišťuje ministr.
Když dříve v Evropě protestovali zemědělci, nahnali většinou do ulic měst stáda ovcí. Když dnes protestují zemědělci, zablokují ulice traktory, jejichž cena začíná někde kolem dvou milionů korun.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pátek oznámil, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů. Podle zemědělců to ale zatím není dostatečná pomoc.
Dotace se daní ve většině zemích EU, až na určité výjimky. Rumunsko a několik málo dalších států mají výjimky pro farmáře do 40 let věku nebo naopak pro farmáře těsně před důchodem, říká ministr.
„Tady jsme na pozemku, který se dlouhodobě neorá. Teď tu roste ozimé obilí,“ ukazuje Radek Cihlář, farmář, který neprotestuje. Se zelenou dohodou pro Evropu souhlasí.
O zemědělcích slyšíme jen výjimečně, když se však postaví na zadní, poznáme to všichni. Ještě horší by ale bylo, kdyby se rozhodli svoji živnost znechuceně pověsit na hřebík.
Organizátor protestu části zemědělců, kteří přijeli do Prahy na stovkách traktorů, Zdeněk Jandejsek usiluje o omezení dovozu zahraničních potravin a preferování těch českých. Přečtěte si jeho profil.
„Jednoznačně jednám s Agrární komorou, Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství. To jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek,“ uvedl Výborný.
Ministr zemědělství Marek Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací.
Nespokojení zemědělci vedení expředsedou agrární komory Zdeňkem Jandejskem se chystají příští pondělí blokovat pražskou magistrálu a zaplnit město traktory.
„To, že pan ministr z toho udělal příběh o zdražování obchodů, to mi přijde velmi nefér. Místo toho, aby jednal s dodavateli, kteří ty ceny zvedají, tak to hází na nás,“ komentuje Prouza.
Za co by si naopak lidé neměli oproti loňsku sahat hlouběji do peněženky, je svatomartinské víno. Na pultech obchodů se podle prezidenta svazu vinařů Martina Chlada bude prodávat za zhruba 80 korun.
„Když se podíváte na kroky pana Jurečky, tak on opakovaně s romskou komunitou komunikuje, mnohokrát jim pomohl,“ obhajuje Marek Výborný (KDU-ČSL) výroky svého stranického předsedy.
„Je to ministr, který nemluvil ve sněmovně, neargumentoval, nic nedělal, neřešil žádné problémy v zemědělství, takže jako by tam nebyl,“ vysvětlil Radim Fiala (SPD).
„Zemědělci mají ve skladech hnojiva, osiva a další vstupy za miliardy, které budou používat až letos, a proto je do loňských nákladů nemohli zaúčtovat,“ uvedl předseda svazu.
Kdo může za zdražování cen potravin? Viceprezident Agrární komory vidí příčiny na straně obchodníků, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu věří, že na vině je celý dodavatelský řetězec.
Ptačí chřipka se v Česku podle správy objevila zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři deset ohnisek v malochovech i v komerčních velkochovech.
Agrární komora naopak samotné motto kampaně považuje za vhodně zvolené. „O chovu skotu je tu spousta nepravých mýtů a je třeba ty věci vyvracet,“ uvádí člen jejího představenstva Josef Diviš.