Reklama lidovců na takzvaném dezinfowebu? Zadání inzerce bylo jiné, šlo o chybu, hájí se strana
I navzdory vládním prohlášením o boji s takzvanými dezinformačními weby se reklama koaličních lidovců zobrazovala na webu AC24, který aktuálně vede se státem spor kvůli svému zablokování na jaře 2022. Podle tiskového mluvčího strany Simona Dytrycha šlo o omyl, kterého se dopustila zprostředkovatelská firma.
Blokování takzvaných dezinformačních webů či jejich demonetizace – boj proti dezinformacím a konspiracím vedla vláda Petra Fialy (ODS) od začátku války na Ukrajině různými způsoby. Právě demonetizace, tedy schopnost připravit weby o příjmy z reklamy, je jeden z nejnovějších nástrojů, který chtěla vláda aplikovat.
Blokování dezinfowebů je v pořádku, tvrdili ministři. Podle soudu ale šlo o porušení evropských pravidel
Číst článek
Ministerstvo pro místní rozvoj dokonce v létě loňského roku představilo metodiku, na základě které neměly dezinformační weby dosáhnout na veřejné prostředky. A záhy se resort chlubil výsledkem – státní inzerce se na nich přestala objevovat.
Že ale nejde o triviální úkol, o tom se přesvědčila koaliční KDU-ČSL. Reklama s obličejem lidoveckého předsedy Mariana Jurečky s textem „Dávky budou pomoc, ne životní styl“ vedoucí na stranický web se ještě začátkem dubna zobrazovala na hlavní stránce webu AC24.cz. Ten přitom Vojenské zpravodajství na začátku ruského vpádu na Ukrajinu zařadilo na seznam těch, které šíří ruskou propagandu.
Server iROZHLAS.cz proto vedení strany oslovil s dotazem, zda nevidí inzerci jako problematickou. Mluvčí strany Simon Dytrych byl umístěním reklamy překvapený a uvedl, že inzerci má na starosti zprostředkovatelská firma Ydeal, která za to také zodpovídá. „Součástí požadavků ze strany KDU-ČSL při zadání inzerce byla i blokace inzerce na dezinformačních webech,“ řekl.
Po upozornění pak lidovci začali umístění reklamy na webu řešit. „Firmu, která inzerci zajišťuje, jsme obratem upozornili. Firma okamžitě reagovala a zařadila danou platformu na seznam zakázaných webů. To náš problém vyřešilo,“ ujišťuje.
Nechceme podporovat dezinformátory
Jednatel firmy Ydeal Alexander Bruna zaslal jen krátké vyjádření, ve kterém uvedl, že nikdy nebylo záměrem jeho společnosti „podporovat dezinformátory a v žádném případě nebylo cílem zobrazit reklamu na dezinformačním webu“.
„Dezinformační weby bohužel maskují své domény jako jiné stránky a systém pak nepozná, o jaký web se ve skutečnosti jedná. Snažíme se podobné situace eliminovat, ale někdy jsou tyto stránky napřed.“
Alexander Bruna (jednatel firmy Ydeal)
Doplnil, že při umisťování inzerce kombinuje nástroje pro zajištění „brand safety“ a zároveň ručně vytvářejí „seznamy zakázaných webů“.
„Mezi nimi je i stránka AC24.cz. Dezinformační weby ale bohužel maskují své domény jako jiné stránky a systém pak nepozná, o jaký web se ve skutečnosti jedná. Snažíme se podobné situace eliminovat, ale někdy jsou tyto stránky napřed,“ vysvětluje, jak k situaci došlo.
Inzerenti při zadávání reklamy mohou uvést, že si nepřejí její zobrazování na některých stránkách, na jiných se reklama nezobrazí proto, že nesplňují standardy, které po nich reklamní síť požaduje. Řada stránek to ale pomocí technických obezliček obchází, jelikož na zobrazení reklamy vydělávají.
Protože je reklama cílená na konkrétní uživatele podle toho, co na webu dělají, každému se zobrazují jiné nabídky, a kontrola je obtížná.
Nezákonná blokace?
Provoz webu přitom právě na příjmech z reklamy do značné míry stojí, jak na konci dubna informoval web iROZHLAS.cz. Provozovatel webu měsíčně na online reklamě získával menší či střední desítky tisíc korun.
Zablokování dezinformačních webů? Někteří apel vlády vyslyšeli okamžitě, jiní jsou zdrženlivější
Číst článek
I proto se provozovatel Ondřej Geršl rozhodl bránit soudní cestou blokaci jeho stránky, kterou na jaře 2022 provedl operátor T-Mobile nejprve na základě výzvy vlády a následně i vojenské rozvědky. Mělo jít o prevenci před šířením „nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky“ krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině.
Ačkoliv Obvodní soud pro Prahu 4 žalobě nevyhověl, městský soud v březnu toto rozhodnutí zrušil – blokací stránky podle něj společnost porušila pravidla o síťové neutralitě. A to i přes ujištění zpravodajců, že blokací pokytovatelé internetu evropské nařízení neporuší. Celý případ musí znovu přezkoumat obvodní soud.
Zákon nevzniká, analýzy nejsou. Legislativa proti dezinfu bude mít minimální dopad, varují právníci
Číst článek
Ondřej Geršl podle svých advokátů trvá na tom, že jeho web nikdy neměl být zablokovaný, protože nepravdivé informace nešíří. „Náš klient si je vědom toho, že jeho web je někým označován za dezinformační, s tímto označením v žádném případě nesouhlasí. Nepravdivý a konspirační obsah náš klient vědomě nešíří,“ reagoval na dotazy serveru iROZHLAS.cz za advokátní kancelář Adam Císařovský.
Geršl ale v rozhovoru pro americký server CodaStory.com už dříve přiznal, že se ani pochybným informacím jeho stránka nevyhýbá. „Podívejte se, náš web není nejpravdomluvnější nebo nejdůvěryhodnější. Nechceme, aby naši čtenáři byli závislí pouze na jednom zdroji informací. Měli by si být schopní srovnávat informace z více zdrojů,“ řekl.