Ping-pong pokračuje. Vrchní státní zastupitelství kvůli chybám opět řeší reklamu na Čapím hnízdě
Reklamní větví kauzy Čapí hnízdo se znovu zabývá Vrchní státní zastupitelství v Praze. Vyžádalo si „záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci“, jak pro iROZHLAS.cz. a Radiožurnál potvrdila tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Přezkum na její pokyn provedlo Městské státní zastupitelství v Praze, jelikož v původním rozhodnutí o odložení našla chyby. Pokud se bude celá situace opakovat, může už podruhé nařídit dohledovou prověrku.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze si vyžádalo k posouzení záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci, které provedl státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Kateřina Weissová.
Státní zástupce Šaroch se odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Číst článek
Weissová už jednou našla v rozhodnutí o odložení celého případu chyby. A to je i důvod, proč si nyní dokument, pod kterým je podepsaný pražský žalobce František Partík, vyžádala coby nadřízený orgán ke kontrole. „Posouzení bude provedeno s ohledem na dříve zjištěné nedostatky v činnosti dozorového státního zástupce,“ potvrdila redakci.
Státní zástupkyně pro to přitom nemá daný žádný závazný termín. Až záznam, který si vyžádala, projde, určí další postup. „Další postup, tedy i eventuální výkon dohledu či vyžádání spisového materiálu policejního orgánu, bude závislý na tomto posouzení, pro jehož provedení není stanovena zákonná lhůta,“ doplnila Weissová.
Kriminalisté se v případu zabývali podezřením, zda platby za reklamu byly fiktivní, či předražené. Farma Čapí hnízdo si totiž díky těmto finančním injekcím přišla od dceřiných firem Agrofertu v letech 2010 až 2019 na 272 milionů korun. Což vyvolalo podezření, že peníze ve skutečnosti nešly na reklamu, ale firmy z holdingu si díky nim snižovaly daně.
Inventura reklamy
Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo policie poprvé odložila v červnu 2022. Tehdy došla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu. Z důkazů podle ní vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Server iROZHLAS.cz tehdy přinesl podrobnou inventuru celého případu.
Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo se blíží ke konci. Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie o odložení
Číst článek
Policisté měli k dispozici posudky, závěry Evropského úřadu proti podvodům, „hlášení“ z Německa, podezření bývalého šéfžalobce Pavla Zemana i nové svědectví. Přesto se nakonec podezření na daňové úniky neprokázalo. Rozhodnutí vyšetřovatelů následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení zrušilo.
Kriminalisté se tak museli případem dále zabývat. Letos v únoru ale došli ke stejnému závěru, a sice že nebyly zjištěny skutečnosti „nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“ a nebyl ani dostatečně odůvodněn závěr, že by jej spáchala určitá osoba. Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, podezření od začátku odmítal.
Přestože podle policie nešlo o trestný čin, finanční správa pěti dceřinkám Agrofertu kvůli reklamní větvi doměřila daň. Holding s tím ovšem nesouhlasil a obrátil se na Odvolací finanční ředitelství. To loni v srpnu většinu stížností odmítlo a nařídil daň zaplatit. Tři z chybujících firem se kvůli tomu posléze obrátily na soud.