Protikorupční nadační fond udělil první ceny
Nadační fond proti korupci dnes oficiálně zahájil svoji činnost a udělil první ceny. Půl milionu korun dostal bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí. 100 tisíc potom právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra.
Autoři iniciativy museli překonat několik překážek ze strany úřadů. Rejstříkový soud v lednu původně odmítl fond registrovat. Boj proti korupci prý není veřejně prospěšnou činností, stálo v rozhodnutí. Nakonec ale Městský soud v Praze vznik fondu posvětil.
Mezi iniciátory fondu jsou podnikatel Karel Janeček, herec Jan Kraus, bývalý šéf rozvědky Karel Randák, ekonom Tomáš Sedláček nebo pivovarník Stanislav Bernard.
„Vidím tady to, že se celá společnost dostává do situace, kdy na jedné straně máme stamiliardové schodky v rozpočtu, jinými slovy se zadlužujeme a zadlužujeme naše děti, na druhé straně každý normální člověk v této zemi ví, že se tady krade ve velkém, že tady krade kde kdo. Celá země je prorostlá korupcí. Jak chcete po lidech, aby se uskromnili, když všude kolem sebe vidí zlodějinu, podvody a lumpárny,“ vysvětlil Bernard důvody, proč se ve fondu angažuje.
Za boj proti korupci získal cenu odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který se proslavil poukázáním na možnou korupci na ministerstvu životního prostředí. V důsledku toho odstoupil ministr. Od Nadačního fondu dostal půl milionu korun.
Libor Michálek měl z ocenění radost, říkal, že cítí satisfakci i vzhledem k tomu, jakou pozici teď na Státním fondu životního prostředí má:
„Bylo mi sděleno, že v podstatě nesmím ani docházet do budovy fondu. Po dalším měsíci mi byl plat snížen o třetinu. Všechny tyto kroky vnímám jako snahu vytěsnit mne z Fondu životního prostředí.“
A jak celá aféra kolem Státního fondu životního prostředí poznamenala jeho profesní vyhlídky?
„Tak předpokládám, že ti lidé, kteří hodlají činit nějaká nekalé praktiky, mě asi již nezaměstnají, na straně druhé jsem měl nabídky z několika bank. Tak se domnívám, že alespoň někteří lidé ve finančním sektoru mají zájem, aby ty věci běžely transparentně a čistým způsobem,“ řekl Michálek v Ozvěnách dne Radiožurnálu.
Druhým oceněným je slepý právník Ondřej Závodský, který se podle médií postavil korupci na ministerstvu vnitra a přišel o místo. Za to ho fond ocenil sto tisíci korun.
O Nadačním fondu proti korupci mluvil na Rádiu Česko podnikatel Stanislav Bernard, který je členem jeho správní rady
Jaké jsou etické hodnoty?
Podle člena správní rady Nadačního fondu proti korupci a bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka patří mezi cíle fondu odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu a podpora projektů odhalujících korupci:
„V první fázi to financuje pan Janeček a jeho společníci. Do budoucna samozřejmě počítáme s příspěvky nejen od fyzických osob, ale i od právnických osob.“
„Samozřejmě vyvineme maximální úsilí, abychom jednotlivé případy vyhodnotili. V tomto smyslu jsem rád, že členem správní rady je Karel Randák, který má příslušné know how. Samozřejmě nelze vyloučit nějaké provokace, ale dáme si pozor,“ vysvětlil Karel Janeček, jak se do budoucna chtějí bránit tomu, aby fond nesloužil k vyřizování osobních účtů.
„Naším cílem je také vypisování grantů pro investigativní novináře. Další cíl je tlak na politiky k provedení nutných legislativních změn. Chceme také vyvolat diskuzi o národních etických hodnotách, které si musejí vydiskutovat sami občané,“ dodal Stanislav Bernard.