Případ údajných křivých výpovědí v kauze Čapí hnízdo nekončí. Státní zástupkyně zrušila rozhodnutí policie

Policie se bude muset znovu zabývat podezřením z křivé výpovědi v souvislosti s výslechy finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové a Františka Šlingra v kauze Čapí hnízdo. Usnesení o odložení případu v pondělí zrušila státní zástupkyně. Ve středu o tom informoval server Seznam Zprávy. Kriminalisté se případem zabývali z podnětu soudce, který případ padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda řešil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen představenstva společnosti Imoba František Šlingr

František Šlingr, jeden ze svědků v kauze Čapí hnízdo, který čelí obvinění z křivé výpovědi | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: Profimedia

Pražský městský soud podezíral Procházkovou a Šlingra, že ve svých výpovědích před trestním senátem neříkali pravdu. Kriminalisté ale na konci června dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a případ odložili. Nyní budou muset v prověřování pokračovat.

„Státní zástupkyně po přezkoumání obsahu usnesení policejního orgánu i obsahu spisu usnesení o odložení věci zrušila a věc vrátila policejnímu orgánu,“ řekl Seznam Zprávám obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Lhůtu mají policisté stanovenou do konce září.

‚Není důvod ke kontrole.‘ Nejvyšší žalobce nebude dál prověřovat reklamní větev kauzy Čapí hnízdo

Číst článek

Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová, která je spolu s politikem také obžalovaná, podle státního zástupce úspěšnou žádost o dotaci podala.

Dlouholetý člen představenstva firmy Imoba Šlingr ve výpovědi tvrdil, že tehdejší majitel Agrofertu Babiš do vedení Čapího hnízda nezasahoval a při jednání s marketingovými specialisty byl jen prostředníkem. Podle soudce s nimi ale Babiš komunikoval a oni ho vnímali jako faktického šéfa.

Primagra z koncernu Agrofert neuspěla u Ústavního soudu. Nedostala dotaci na výměnu sušárny zrnin

Číst článek

Procházková pak před soudem mimo jiné popřela, že jednala o úvěru pro Farmu Čapí hnízdo. Uvedla, že působila při oslovení banky pouze jako zprostředkovatel pro obžalovanou Nagyovou. Její výpověď byla podle Šotta v rozporu se slovy bankéře Filipa Koutného i vnitřními záznamy banky.

Městský soud v Praze letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že žalovaný skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, nepravomocný rozsudek však zrušil odvolací Vrchní soud v Praze.

Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. Nagyová ale získala ve volbách do Evropského parlamentu (EP) mandát a tím i imunitu, soud proto musí vyčkat, zda EP pokračování stíhání umožní. Babiš a Nagyová obžalobu od počátku odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme