Předseda zdravotního výboru sněmovny Šťastný žádá uvolnění prohibice
Kvůli pančovanému alkoholu se mimořádně sešel sněmovní zdravotní výbor. Jeho předseda Boris Šťastný z ODS navrhuje uvolnění současné prohibice. Tvrdí, že pokud zákaz prodeje tvrdého alkoholu potrvá, černý trh opět poroste. A lidé začnou pít alkohol z vlastních zásob, o kterém se neví, zda je bezpečný.
„Je třeba si uvědomit, že ve chvíli, kdy se nepodaří velmi rychle najít způsob na novou distribuci alkoholických nápojů do sítě – takových, které budou bezpečné – podle všech dostupných pramenů a zkušeností ze světa začne opět růst černý trh,“ vysvětluje Šťastný a pokračuje:
„Druhé velké nebezpečí, na které se nepamatuje, je to, že lidé mají doma ve sklepích a tak dále poměrně velké množství alkoholu, o kterém dnes není možné říci, jestli je bezpečný a neobsahuje metanol. My se bojíme, že tím dlouhodobým zákazem by se stalo, že tyto zásoby by začaly být používány a případy by opět mohly začít růst.“
Hostem Ranního Interview na Radiožurnálu byl předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný
Šťastný oceňuje postup ministra zdravotnictví, který podle něj na situaci zareagoval zcela správně: „Ve chvíli, kdy vám vznikne taková epidemie, největší v polistopadové České republice, nezbývá nic jiného, než aby orgány, které se zabývají ochranou zdraví a životů, takto silně zasáhly. Na druhou stranu, pokud stát vyhlásil krok A, takto tvrdou prohibici, musí vědět i to, jaký bude krok B. A těch možností už není tolik.“
Tou první je podle Šťastného skutečně najít zdroj a zajistit závadné šarže a stáhnout je z oběhu. „Ale současně podle mě druhou jedinou možností je v co nejkratší době zajistit novou distribuci přímo od výrobců jinak označeného a prokazatelně nezávadného alkoholu,“ říká předseda zdravotního výboru a dodává:
Šťastný: Výrobci musí garantovat původ lahví
„Nesmí se ale stát, že zrušíme prohibici a všech až 20 milionů lahví, které jsou v obchodech, pod pulty, ve sklepích, se dostane zpět do prodeje. Podle mě výrobci musí ručit za své výrobky. A ty skutečně nezávadné, úplně nové lahve se mají dodat na trh. Ty stávající se uskladní do depozita a během několika týdnů se rozhodne, co s nimi.“
Výrobci jsou podle Šťastného schopni najet na výrobu nového alkoholu, který je prokazatelně nezávadný, a budou to moci garantovat. Do prodejní sítě by se tak dostaly nové zásoby. „U těch starých pořád věřím, že se policii podaří zjistit zdroj, a tedy identifikovat nebezpečné výrobky, které by měly být z depozita odebrány a zlikvidovány,“ je přesvědčen Boris Šťastný.
O možnostech zmírnění prohibice mluvil na Rádiu Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger
Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes ráno ještě před jednáním výboru řekl, že by mohlo dojít k částečnému uvolnění prohibice.
„Zdá se, že po těch prvních právních složitostech se našla cesta, jak to udělat právně i logisticky. Týká se to více resortů, my jako zdravotnictví to organizujeme. Vlastní inspekční činnosti se týkají ministerstva zemědělství a ministerstva průmyslu a obchodu,“ popisuje Heger.
Hlavním krokem by prý mělo být certifikování zdroje lihu, který se do nápojů dává. „Je tam poměrně složitá cesta, jak je líh sledován od prvotního výrobce až do jednotlivých likérek. To by měl být takový základní krok, protože pak bude možno nadefinovat alkohol, který je v pravých lahvích, má pravé kolky, průvodní list lihového hospodářství,“ vysvětluje ministr a doplňuje:
„Sledovatelnost by měla být zaručena až k tomu, kdo je poslední článek distribučního řetězce, tedy maloobchodník nebo hospodský.“
S kontrolami by se mělo začít u výrobců.
„To je nejjednodušší, ale pak by to mohlo zasáhnout i do kontroly skladů. Pokud bude mít výrobce papíry v pořádku a lahve identifikuje, bylo by možné začít i s otvíráním skladů. Bude to ale trvat dlouho, v řádech týdnů,“ dodává Heger.