„Tolik zaznamenaných případů otrav metanolem nemáme od roku 2010. Je to nejvyšší počet za poslední roky,“ řekl ředitel národního epidemiologického střediska Eduardo Ortega.
Deset let uplynulo od vypuknutí metanolové aféry. Lékaři už nemusejí na klíčové testy z laboratoří čekat několik dní a mohou předávat své zkušenosti s diagnostikou mladším lékařům.
Podle Světové banky shoří bez užitku při těžbě ropy a uhlí ročně tolik zemního plynu, že by to stačilo celé subsaharské Africe. Vědci hledají metodu, jak tento metan využít.
Přímá oxidace metanu na metanol molekulárním kyslíkem může být cestou, jak výrazně snížit náklady na výrobu metanolu. Může nás tak přibližit k získání technologií pro výrobu levnějších paliv.
Křepela poukazoval například na údajné přerušování jeho výpovědi při hlavním líčení, dále na porušení práva na zákonného soudce nebo na domnělé pochybení při odběru vzorků kontaminovaného alkoholu.
„Nebylo to ovlivnění několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Ke skutečnému ovlivnění došlo k více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ popsal Radek Březina.
Jde o distributora otráveného alkoholu Klösela a Svobodu, který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově. Naopak dalším distributorům, Čaganovi a Zlámalovi, odvolací soud tresty snížil.
Soud měl ve čtvrtek rozhodnout v případu šesti obžalovaných z ostravské větve metanolové kauzy. Jednání se ale kvůli nahlášené bombě muselo odložit. Rozsudek má padnout 14. března.
Počet obětí zřejmě ještě není konečný, protože v nemocnicích jsou desítky lidí s příznaky otravy. Podle místní policie je nejméně 14 z nich v kritickém stavu.
Příběh rodiny Valentů pokračuje v seriálu První republika další sérií, v níž tvůrci na pozadí celosvětové hospodářské krize rozplétají nová kriminální vyšetřování i milostné aférky.
Česká televize v neděli odvysílá první část minisérie Metanol, která popisuje průběh největší hromadné otravy metanolem v historii Česka. Server iROZHLAS.cz přináší přehledný souhrn metanolové kauzy.
Krajský soud ve Zlíně ve čtvrtek zamítl návrh na obnovu řízení v hlavní větvi metanolové kauzy, který podal hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula.
Smutně proslulý kosmetický přípravek, jehož pití loni na Sibiři přivodilo smrt více než sedmi desítkám osob, se vrací na pulty ruských obchodů kvůli opomenutí úřadů prodloužit jeho zákaz.
Následky otravou metanolem by již nemusely být tak fatální – brněnští vědci totiž vyvinuli přístroj, který během pěti minut odhalí metanol v krvi člověka, a je tak možné urychleně zahájit léčbu.
Jeden z aktérů metanolové kauzy stráví ve 4 roky ve vězení. Další dva obchodníci s otráveným alkoholem dostali podmínky. Ve středu o tom rozhodl Okresní soud ve Zlíně.
Jeden z prvních případů v metanolové aféře skončil osvobozujícím verdiktem. Soudce zprostil obžaloby údajného překupníka s otráveným alkoholem Petra Hlavu. Verdikt je nepravomocný.
ROZHOVOR. Krajský soud ve Zlíně vynesl ve čtvrtek další rozsudek v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy. Případ z roku 2012 mu vrátil olomoucký vrchní soud. Většina odsouzených dostala tresty v rozmezí od 5,5 do 8,5 roku vězení. Některé jsou o několik měsíců nižší, než ty původní. Obvinění vinu popírají. Pozůstalí po obětech považují tresty nízké. „Doufám, že to nebylo poslední rozhodnutí soudců. Zaslouží si doživotí,“ svěřila Českému rozhlasu Renata Fučelová, dcera jedné z prvních obětí.
Šest obžalovaných v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy dostalo ve čtvrtek tresty od 5 let a čtyř měsíců do 8 let a čtyř měsíců vězení. Rozhodl o tom Krajský soud ve Zlíně. Muži podle obžaloby kupovali otrávený alkohol od zlínských dodavatelů a šířili ho na Ostravsku. Na svědomí mají devět lidských životů. Všichni obžalovaní nyní mají lhůtu na odvolání, tři to udělali hned na místě.
Zavedení koncesí mělo zpřehlednit trh s alkoholem. Ministerstvo průmyslu a obchodu však odmítá zveřejnit seznam firem, které povolení k prodeji alkoholu získaly.
Pětice mužů obžalovaná v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy, si odpyká tresty v rozmezí od 7 do 9 let. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud. Většina z nich tak odešla se shodným trestem jako od zlínského krajského soudu. Proti rozsudku chce většina z nich podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Kriminalistům se stále nedaří zjistit, kde se 66letý muž z Kladenska otrávil závadným alkoholem. Žádají proto svědky o jakékoli informace, které by pomohly ke zmapování mužova pohybu mezi 21. a 22. listopadem, kdy se s největší pravděpodobností závadným alkoholem otrávil.