Anonym ohlásil bombu na soudu v Olomouci. Rozhodnutí o metanolové kauze se odložilo
Policie ve čtvrtek ráno evakuovala desítky lidí z budovy Vrchního soudu v Olomouci. Anonym nahlásil, že je tam bomba. Policisté ale nic nenašli. Soud měl přitom rozhodnout v metanolové kauze. Jednání se tak kvůli incidentu muselo podle České televize odložit. Rozsudek má padnout 14. března.
Evakuace byla zahájena krátce před 9.00, kdy měl vrchní soud začít případ projednávat. „Přijali jsme anonymní oznámení o údajném uložení bomby v budově Vrchního soudu v Olomouci,“ řekla policejní mluvčí Irena Urbánková.
Budovu při evakuaci postupně opouštěli zaměstnanci soudu. Mluvčí soudu Stanislav Cik neřekl, zda byli evakuováni i obžalovaní. Před soudem bylo několik policejních vozů a také členové zásahové jednotky, okolí soudu pak policie uzavřela.
Budovu zkontroloval také pyrotechnik se psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin. Policie prohledávala i okolí soudu. A na místo dorazila také dvě hasičská auta.
Policie ale nakonec v budově žádnou výbušninu nenašla. Provoz olomouckého soudu byl kolem 11.30 obnoven.
Vrchní soud v Olomouci měl ve čtvrtek rozhodnout v případu šesti obžalovaných z ostravské větve takzvané metanolové kauzy. Krajský soud jim za ohrožování zdraví závadnými potravinami uložil tresty vězení v rozmezí od pěti let a čtyř měsíců do osmi let a čtyř měsíců.
Otrávený alkohol od hlavních distributorů dodávali do Havířova i na Přerovsko, několik lidí po jeho pití zemřelo, uvádí obžaloba. Jde o poslední hlavní obžalované v kauze. Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.
Státní zástupce žádá u pěti z šesti obžalovaných vyšší tresty. Obžalovaní však vinu popírají a odvolací soud žádají většinou o zproštění. Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž vrchní soud dříve potvrdil v hlavní větvi kauzy devět let.
Zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro obžalovaného Michala Klösela do Havířova. Alkohol se poté podle obžaloby přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům, pět lidí po jeho konzumaci zemřelo.
117 otrávených, 48 mrtvých, 15 000 litrů závadného alkoholu. Připomeňte si kauzu Metanol
Číst článek
Další obžalovaný Petr Čagan podle obžaloby opatřil Bohumilu Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé. Malátek má sám údajně na svědomí další ženu. Čagan podle obžaloby dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.
Nejvyšší trest dostal od krajského soudu Martin Posládek, obžaloba ale žádala trest až o dva roky vyšší. Krajský soud většině obžalovaným při ukládání trestu zohlednil časový odstup od spáchané trestné činnosti. Nařídil jim ale podle jejich podílu na trestné činnosti uhradit odškodné asi 20 milionů korun.
Případ se vrátil odvolacímu soudu v Olomouci podruhé. První rozsudek vrchní soud zrušil a vrátil kraji