Deset let uplynulo od vypuknutí metanolové aféry. Lékaři už nemusejí na klíčové testy z laboratoří čekat několik dní a mohou předávat své zkušenosti s diagnostikou mladším lékařům.
Úplný zákaz prodeje a konzumace alkoholu zavedly úřady indického státu Bihár. Stomilionový Bihár je tak už šestým státem v Indii, kde platí prohibice. V Indii se přitom v průměru na obyvatele pije přibližně třikrát méně alkoholu než v Česku.
Česká likérka Becherovka získala necelých sto milionů odškodného za ztráty z prohibice v roce 2012. Informuje o tom server E15. Finanční kompenzaci obdržela společnost od zahraniční pojišťovny. Becherovka je jedinou firmou, která peníze za třítýdenní zákaz prodeje lihovin dostala.
Přesně před dvěma lety zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodávat tvrdý alkohol kvůli nebezpečnému metanolu. Ten v Česku zabil několik desítek lidí. Že policisté a celníci zatím nenašli veškeré nebezpečné lihoviny, potvrzuje i nedávný případ ze Zlínska, kdy bylo v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem nalezeno pět stovek lahví absintu se skoro třetinovým obsahem metanolu.
Přesně před rokem začala v České republice platit prohibice. 14. září 2012 vpodvečer ji vyhlásil tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. S okamžitou platností tak zakázal prodej tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Důvodem byla série otrav metylalkoholem, která si vyžádala 47 obětí. Prohibice se zmírnila až 27. září.
Výroba i prodej tvrdého alkoholu by měly být pod přísnějším dohledem. Nová pravidla, o kterých dnes budou hlasovat senátoři, počítají například s povinnými kaucemi pro obchodníky a výrobce. Je to reakce na loňskou metanolovou kauzu, která připravila o život přes 40 lidí. A také tvrdě dopadla na trh s lihovinami.
Ve Švédsku platí prohibice a pociťují to i fanoušci Mistrovství světa v hokeji. Ne že by se nesměl v této skandinávské zemi prodávat a pít alkohol, ale koupit ho zájemci můžou jen ve speciálních obchodech. Venku si pak skleničku vína nebo i pivo může dát jen v restauracích a barech, majících povolení na prodej alkoholu.
Společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka vyčísluje škody, které zapříčinila loňská prohibice. Zákaz prodeje alkoholu od 20 procent tehdy poškodil všechny poctivé výrobce lihovin. Podle vedení Becherovky se škoda pohybuje kolem sta milionů korun. Číslo stále není konečné. Nejvíce zasažený byl exportní trh.
V Polsku končí částečná prohibice na dvacetiprocentní alkohol z Česka. Ten se nesměl dovážet ani prodávat. Poláci tak reagovali na otravy alkoholem v Česku. Dnes zákaz zrušili.
Obchodníci a restauratéři mohou opět nabízet tvrdý alkohol, ale jen za určitých podmínek - musí být vyroben před rokem 2012 nebo mít takzvaný rodný list. Datum výroby alkoholu mohou obchodníci a barmani doložit například svým účetnictvím. Tam by mělo být uvedené, kdy lihoviny koupili.
Slovenští celníci zadrželi šest a půl tisíce podezřelých lahví s etiketou české likérky Drak. Úřady teď zkoumají, jestli nebyly etikety falšované a jestli lahve neměly závadný obsah. Na Slovensku stále platí zákaz dovozu a prodeje českého tvrdého alkoholu.
Češi si od dnešního dne nemusí oficiálně odříkat tvrdý alkohol, po uvolnění prohibice se na pulty vrací lihoviny vyrobené před rokem 2012 a lahve s rodným listem. Otrava jedovatým metanolem si v uplynulých týdnech vyžádala 26 životů a desítky lidí skončily v nemocnicích. Metanolová aféra ovšem podle odborníků přesto nezmění poměrně silný vztah Čechů k alkoholu.
S velmi malým nadšením sledovali majitelé barů na ostravské Stodolní ulici vyhlášení konce prohibice. Anebo spíše - výrazného zmírnění prohibice. I když se jejich zákazníci dočkali, pro ně samotné to teď znamená nepřehledný kolotoč telefonátů a vyřizování. Mnozí vůbec netuší, kdy nalijí hostům prvního panáka.
Výrobci alkoholu i jeho prodejci se musí připravit na přísné, časté a intenzivní kontroly. Ministerstvo zdravotnictví totiž uvolnilo částečnou prohibici na tvrdý alkohol. Na trh se teď může vrátit pití vyrobené před začátkem roku 2012. Stejně tak mají volnou cestu i lahve s novými kolky a prokázaným původem, takzvaným rodným listem.
Na pulty se po dnešním zmírnění prohibice může vrátit tvrdý alkohol vyrobený před rokem 2012. Zatímco velké obchody s vracením tvrdého alkoholu do regálů nespěchají, hospody a bary už ho nabízejí. Kvůli časovému omezení ale zatím hlavně ten méně prodávaný, především zahraniční.
Alkohol se po dvoutýdenní prohibici může začít vracet na pulty obchodů a také do restaurací. Částečné zrušení prohibice oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Obchodníci s tvrdým alkoholem a jeho výrobci vítají blížící se konec částečné prohibice, který dnes potvrdí ministr zdravotnictví Leoš Heger. Věří, že se trh rychle vrátí do normální stavu. K opatření vlády ale mají malé připomínky.
Ceny tvrdého alkoholu zůstanou zřejmě na stejné úrovni jako před prohibicí. Rozhodující slovo ale mohou mít zákazníci. Nikdo totiž přesně neví, jak moc se jich metanolová aféra dotkla.
Provozovatelé restaurací, barů i obchodů vítají konec prohibice. Kritizují ale některá opatření, kterými je podmíněn. Nelíbí se jim například, že by měli nezávadnost takzvaných drahých lahví testovat na vlastní náklady.
Po necelých čtrnácti dnech v Česku postupně končí částečná prohibice. Rozhodla o tom včera vláda. Během dneška by restaurace a obchody mohly znovu nabízet alkohol silnější než dvacet procent. Ale jen ten, který byl vyrobený před 1. lednem letošního roku. U ostatního budou muset prokázat původ. Opatření začne platit poté, co ho vyhlásí ministr zdravotnictví.
Tvrdý alkohol bude možné znovu prodávat. Rozhodla o tom vláda. Povolený je ale jen alkohol vyrobený před začátkem letošního roku, anebo s novými kolky. U starších lahví z letošního roku musejí výrobci doložit původ lihu, mají na to 60 dní. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin to nebude problém. Poctivé likérky to prý zvládnou rychle.
Vláda rozhodla o zmírnění částečné prohibice. Obchodníci budou moci prodávat tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 pouze na základě data výroby, žádné další dokumenty nebudou potřebovat. U novějšího alkoholu bude doklad původu potřeba. Opatření vejde v platnost ve čtvrtek prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).
Zatímco vláda zřejmě už brzy zmírní zákaz prodeje a vývozu tvrdého alkoholu, ozývají se hlasy, podle kterých byl způsob vyhlášení částečné prohibice protiústavní. Tento názor podporuje například bývalá ministryně spravedlnosti, advokátka Daniela Kovářová. Podle ní může lidem povinnosti ukládat jen parlament, nikoli vláda nebo ministr.
Vláda má dnes na programu částečné uvolňování trhu s tvrdým alkoholem. I tak je ale otázka, jestli přijatá opatření nezačnou platit až v pondělí, a to kvůli pátečnímu státnímu svátku, jak upozornil ministr zemědělství Petr Bendl.
Česko by mělo před zrušením prohibice přesvědčit Brusel, že jedovatý alkohol už nemůže ohrozit zdraví lidí. Prohlásil to mluvčí Evropské komise Fréderic Vincent. Připustil, že česká vláda má z právního hlediska možnost obnovit prodej lihovin sama. Podle něj ale Praha jasně slíbila, že se na takovém kroku nejdříve dohodne s komisí. A k tomu prý zatím nedošlo.
Od rána si můžou výrobci lihovin vyzvedávat na celních úřadech nové kolky. Do úterního večera se sešly žádosti o vydání 28 milionů lihovních pásek. Je na nich červený kód a nápis „nový“ ve stejné barvě. Vláda si od nich slibuje lepší identifikaci nezávadného alkoholu. Kabinet by už dnes po jednání sněmovny nebo zítra mohl prohibici na tvrdý alkohol zmírnit.
Kdy skončí v Česku částečná prohibice, o tom by měla večer rozhodnout vláda. Pokud takový postup schválí, na pulty by se do několika dnů mohl dostat alkohol, u kterého je jasný původ a má nový kolek. Už otevřené láhve v barech a restauracích by provozovatelé podniků měli zlikvidovat.
Vláda by měla ve středu rozhodnout o postupném obnovení prodeje tvrdého alkoholu v Česku. Částečná prohibice podle odborníků neprospívá nejen výrobcům lihovin, ale ani turistickému ruchu.