Robertu Ficovi se podařilo v rekordně krátkém čase, už dva měsíce po volbách, popudit proti sobě významnou část veřejnosti. Kvůli rušení speciální prokuratury vyšly do ulic tisíce občanů.
Slovensko má po předčasných parlamentních volbách, které zatřásly celou tamní politickou scénou. Server iROZHLAS.cz přináší přehled hlavních vítězů a poražených sobotních voleb.
Tři první místa pro Smer, dvě pro Progresivní Slovensko. To jsou výsledky posledních pěti průzkumů a volebních modelů. Ve čtvrtek začne moratorium a další zveřejňování průzkumů už není možné.
Svolání schůze iniciovali hlavně sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, který postup vyšetřovatelů zhruba šest týdnů před předčasnými parlamentními volbami označil za policejní převrat.
Popularita Smeru-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině, stoupla z červnových 19,6 na 20,6 procenta.
O svolání schůze k odvolání Kollára v době kampaně před zářijovými volbami požádaly ve 150členné sněmovně více než tři desítky poslanců v čele se zákonodárci kolem expremiéra Eduarda Hegera.
Na druhém místě skončila se 14,1 procenta strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), kterou po odchodu ze Smeru-SD založil v roce 2020 bývalý premiér Peter Pellegrini.
Takřka neodvolatelný Maroš Žilinka má v rukou nástroj, který mu dává pravomoc zastavit jakékoliv vyšetřování. Jde o paragraf 363 trestního řádu, pomocí kterého pomáhá lidem kolem Smeru Roberta Fica.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v nejnovějším rozhovoru s bruselským webem Politico varovala, že nové politické uspořádání po blížících se volbách by mohlo ohrozit pokračování podpory Ukrajině.
Sice slušný a prozápadní, na druhé straně ale příliš měkký a neschopný řešit politické problémy. Končící slovenský premiér Eduard Heger nesplnil ani jeden ze svých úkolů.
Dosluhující viceguvernér Národní banky Slovenska Ľudovít Ódor povládne kabinetu, kde budou jak ministři blízcí liberálnímu Progresivnímu Slovensku, tak konzervativnímu KDH či OĽaNO.
Přišel čas prezidentky Čaputové. Vzniká první úřednický kabinet na Slovensku. To už byla vláda tak rozdrobená, že to dál nešlo? I když jsou za rohem předčasné volby?
„Vládu dostaly pod tlak i faktory jako inflace, energetická krize a válka na Ukrajině,“ vysvětluje pád vlády politolog a prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Od posledních parlamentních voleb z konce února 2020 bude mít Slovensko už třetí vládu. Slovenská sněmovna už letos v lednu rozhodla, že nové volby se uskuteční 30. září.
Dosluhující premiér Heger řekl, že prezidentka Čaputová nepřijala jeho návrhy na řešení situace po ohlášené rezignaci dvou ministrů. Podle listu Sme povede nový kabinet Ľudovít Ódor z centrální banky.
Hlasovat se bude například o omezení přístupu k pornografii, zákazu nedělního prodeje, zpřísnění potratů, regulaci sexuální výchovy nebo snížení DPH na základní potraviny.
V dole se zranilo celkem osm horníků, devátý musel do nemocnice proto, že se nadýchal zplodin. Mezi hospitalizovanými jsou dva Poláci a jeden Ukrajinec.
Premiéři se shodli, že země dlouhodobě zastávají stejný postoj k jaderné energetice, kterou považují za významnou a podle Fialy dokonce za nezbytnou součást energetického mixu.
Heger přijel na Ukrajinu v den, kdy si země připomíná osvobození městečka Buča, ze kterého se před rokem stáhli ruští vojáci. Místní úřady po odchodu okupantů potvrdily 458 mrtvých.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
Slovensko by na oplátku mělo podle ministra obrany Jaroslava Nadě dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď minulý týden řekl, že spolu se Slovenskem by své migy mohlo Ukrajině darovat i Polsko. Některé nejsou schopné letu, podle něj Ukrajina ale stroje dokáže opravit.
Pikantní je, že jádro strany Demokraté tvoří politici původem z OĽaNO Igora Matoviče, přitom jeho chaotický politický styl je hlavním důvodem, proč je slovenská pravice v rozvalu.