‚Rusko Ukrajinu nedobude,‘ řekl Macron na konferenci Globsec. Válka je prý geopolitické fiasko

Rusko je čím dál víc nepřátelské a méně předvídatelné, nechal se na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě slyšet náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Šéf slovenské armády Daniel Zmeko za největší hrozbu označil vypuknutí nechtěné války mezi Ruskem a NATO. K bezpečnostním expertům a evropským lídrům ve středu v Bratislavě promluvila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident v Bratislavě zrekapitulovat 20. století, kdy byla východní Evropa za železnou oponou, a ujistil, že něco takového již nedovolí

Francouzský prezident v Bratislavě zrekapitulovat 20. století, kdy byla východní Evropa za železnou oponou, a ujistil, že něco takového již nedovolí | Foto: Václav Šálek | Zdroj: Profimedia

Hlavním tématem konference, která ve středu končí, je samozřejmě ruská invaze na Ukrajinu a její dopady. Debatuje se o tom, co válka změnila, jaká je pozice Evropy či jestli nemá přijmout větší nebo vedoucí roli ve světové politice ve snaze zastavit ruskou agresi.

‚Rusko neví, kde končí a kde začíná.‘ Lipavský na konferenci Globsec nastínil budoucí vztahy s Moskvou

Číst článek

„Státy Evropské unie těží z naší zkušenosti na bojišti, z naší zkušenosti s Ruskem. Jste díky tomu silnější. Emmanuel Macron to nazval strategickou autonomií, byl to jeho sen, který se zdál být nedosažitelný. Unie se stala globálním hráčem v bezpečnostní politice. To by se bez Ukrajiny nikdy nestalo,“ řekla například ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová.

Mezi hlavními řečníky konference byla i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropa se podle ní nachází v rozhodujícím momentě. Je podle ní třeba dále pomáhat Ukrajině, připomněla, že unie se chystá podpořit navýšení výrobních kapacit dělostřelecké munice a dále cvičí ukrajinské vojáky. Ke konci roku jich bude proškolených na 30 tisíc.

Von der Leyenová mluvila také o tom, že unie nemůže jako dosud kandidátským zemím jen otevřít dveře a čekat, ale musí jít naproti a pomáhat po celou dobu přístupového procesu. To se týká nejen Ukrajiny ale i zemí západního Balkánu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron měl v úmyslu v Bratislavě oslovit hlavně střední a východní Evropu. Prohlásil, že válka na Ukrajině ještě zdaleka neskončila.

Jedna věc je ale podle něj jasná už teď, a to, že Rusko Ukrajinu nedobude. Takzvaná speciální vojenská operace se podle něj od loňského února proměnila v geopolitické fiasko. Severoatlantická aliance prý naopak ukázala svou jednotu.

Slovensko může zavést hraniční kontroly. Opatření chystá kvůli jednání desítek předních politiků

Číst článek

Vrátil se i ke svému výroku z roku 2019, kdy řekl, že NATO je ve stádiu mozkové smrti. Putin ho prý svými kroky probudil. Francouzský prezident v Bratislavě zrekapitulovat 20. století, kdy byla východní Evropa za železnou oponou, a ujistil, že něco takového již nedovolí.

Stejně jako von der Leyenová mluvil o tom, že Rusko nemůže být tím, kdo bude diktovat mírové podmínky na Ukrajině. 

Na konferenci ve středu dorazil i český premiér Petr Fiala. Čeká ho schůzka mimo jiné právě s Macronem, na které budou jednat o obranné spolupráci nebo jaderné energetice.

Fiala se sejde také s bývalým slovenským premiérem Eduardem Hegerem a vůbec poprvé také s jeho nástupcem, šéfem úřednické vlády Ľudovítem Ódorem. Povečeří spolu a debatovat by měli o prohlubování vzájemné spolupráce, obrany a energetiky. 

Ladislav Novák, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme