Předkupní právo pro spoluvlastníky. Chyba v zákoníku může zkomplikovat prodej bytů s garážovým stáním
Chcete prodat byt s garážovým stáním? Od ledna příštího roku by to mohl být problém. Garážové stání totiž budete muset nabídnout k prodeji nejdřív všem ostatním majitelům bytů, kteří mají v domě parkovací místo, a to kvůli chybě v občanském zákoníku. Od 1. ledna 2018 totiž dojde ke znovuzavedení zákonného předkupního práva spoluvlastníků nemovitosti. Realitní kanceláře se proto na změnu připravují. Kromě byrokratické zátěže můžou prodeje bytů klesnout až o jednu pětinu.
Chyba v občanském zákoníku už od Nového roku zkomplikuje prodej bytu s garážovým stáním, které smluvně nepatří k bytu. Nově ho totiž lidé budou muset nejdřív před prodejem nabídnout ostatním majitelům bytů.
„Celá ta situace souvisí s obnovením předkupního práva mezi spoluvlastníky nemovitostí. To znamená, že v příštím roce se už vrátí stav, který tady platil v době starého občanského zákoníku, a bude nutné předkupní právo uplatňovat mezi spoluvlastníky," potvrzuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.
Jak se zkomplikuje prodej bytů s garážovým stáním a jak se na změny připravují realitní kanceláře? O tom všem natáčela redaktorka Barbora Kladivová
Navíc prodejcům přibude nejen další byrokratická, ale i finanční zátěž. Od každého spoluvlastníka garážových prostor bude potřebovat písemnou odpověď. Ve velkých domech tak může jít až o desítky bytů.
„Vy jim musíte doručit nabídku garážového stání nebo podílu ke koupi. Bude-li se jednat o velkou jednotku, můžou tam být i potomci majitelů a vy je musíte vyhledat, najít jejich adresy a oslovit je. Věřit, že adresy nejsou staré. Nebude to jednoduché, bude to skutečně administrativní moloch," doplňuje Borůvka.
Byty s garážovým stáním jsou ve velkých městech atraktivní a roste o ně rychle zájem. I kvůli tomu, že se lidem nechce každý večer zdlouhavě kroužit a hledat parkovací místo na ulici. Předkupní právo na garážová stání tak může navíc podle ředitele IQ Reality Ondřeje Mašína snížit ceny prodávaných bytů.
„Existuje riziko, že si váš soused spočítá, že se mu vyplatí ke svému parkovacímu stání přikoupit ještě jedno a tím pádem to místo nezbude na vašeho potenciálního kupujícího. Pokud někdo ze sousedů předkupní právo uplatní, logicky tím klesne cena prodávaného bytu v řádech desítek tisíc až stovek tisíc korun," vysvětluje Mašín.
Nový občanský zákoník komplikuje život nájemníkům i majitelům bytů
Číst článek
Ceny samotného garážového stání se třeba v Praze a Brně pohybují nejčastěji mezi 200 a 300 tisíci korun. Byt bez garážového stání ale ztrácí na ceně daleko víc. Podle oblastního ředitele největší tuzemské realitní kanceláře M&M reality Jana Martina může dát předkupní právo prostor spekulantům.
„Kteří budou chtít za podpis vzdání se předkupního práva v uvozovkách odstupné nebo úplatek, ale samozřejmě tato cesta k tomu nahrává," popisuje Martin.
O byty s garážovým stáním, na které se bude vztahovat předkupní právo, bude navíc i menší zájem. Podle Martina až o 20 procent.
„Klienti, kteří budou mít připravený třeba úvěr, budou potřebovat rychle pořídit nemovitost anebo se budou pouze bát samostatných rizik, tak se rozhodnou pro nemovitost, která právě není zatížená předkupním právem na podílové spoluvlastnictví například na parkovací stání," dodává.
Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří je přesvědčen, že se poslancům do nového roku nepodaří toto ustanovení změnit. Předkupní právo se do zákoníku vrátilo loni při projednávání změn občanského zákoníku ve sněmovně jako pozměňovací návrh. „Legislativním procesem prošel návrh, který předložil poslanec Jeroným Tejc. Ministr spravedlnosti k němu vyjádřil nesouhlasné stanovisko," uvedla mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Podle ministerstva ale návrat předkupního práva spoluvlastníka neznamená hromadné komplikace prodeje bytů s garážovým stáním. „Kromě výjimek se předkupní právo garážových stání vůbec nebude týkat," dodává Schejbalová.