Okamura vyvolává nenávist, řekli ministři a opustili sněmovnu během jednání o běžencích z Ukrajiny

Ministry pobouřilo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Členové vlády opustili sál a ukončili tak jednání, sněmovní pravidla totiž vyžadují přítomnost aspoň jednoho člena vlády.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:24 10. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec SPD Tomio Okamura

Poslanec SPD Tomio Okamura | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Okamura byl jediným řečníkem ke strategii. Podivoval se mimo jiné nad tím, že vláda chce zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků před nástupem do škol. Mluvil o tom, že po nástupu dětí z Ukrajiny klesne kvalita výuky „pro české občany“ a že ve školkách nebude dost míst pro mladší české děti.

Kontroly pasů a podpora v naturáliích. Rakušan chce zpřísnit pomoc uprchlíkům

Číst článek

Vládu Okamura vinil z diletantství a amatérismu. „Občané se můžou začít během krátké doby bouřit,“ prohlásil.

Zpochybňoval také výši humanitárního příspěvku Ukrajincům. Uvedl také, že na Ukrajinu se masově dováží ojeté automobily, a jejich cena v Česku proto roste. Zároveň doporučil Ukrajincům, kteří přijeli do Česka v dražších autech, aby je prodali a z toho si uhradili pobyt v Česku.

Boucháním do lavic pak reagovali koaliční poslanci na Okamurova slova směrem k ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), že je „natvrdlej“. Část vládních zákonodárců opustila jednací sál a následně začali odcházet i ministři.

Obstrukce jednání

„Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist,“ komentoval před novináři dění v sálu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministři podle něho chtěli mluvit o zvládání přílivu běženců, ale nedostali se ke slovu a museli poslouchat urážky.

„Ty projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem, kteří sem prchají před válkou, byly tak ohromné, že jsme na to museli adekvátním způsobem reagovat,“ dodal.

Do bytů na Hradě se uprchlíci nastěhují tento týden. Ze svého je dovybavila charita, chyběla třeba kuchyň

Číst článek

„Není možné hodinu sedět a poslouchat člověka, který uráží,“ uvedl Jurečka. Okamurovo vystoupení označil za snůšku lží, překrucování, strašení a nenávisti.

Rakušan také informoval, že předsedové poslaneckých klubů jednají o tom, zda se ve středu sněmovna k tomuto bodu vrátí a projedná ho jako první bod ráno. Je připraven si vzít slovo s přednostním právem ještě před schůzí a představit veřejnosti to, co chtěl sdělit v úterý.

Místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) následně řekla, že pokud bude tento bod znovu zařazen ve středu ráno na pořad schůze, budou zástupci ANO chtít k němu mluvit a reagovat. „Bojíme se, jestli nám to bude umožněno,“ podotkla. „Zároveň jsme se dnes (v úterý) dozvěděli, a na to jsme se také chtěli ptát, že chce zítra pan ministr vnitra přijít na vládu s prodloužením nouzového stavu,“ uvedla.

„Tak bychom chtěli znát řádné zdůvodnění, z jakého důvodu chce opět prodlužovat nouzový stav,“ dodala. Rakušan podle ní nepředložil strategický dokument, ale pouze priority. Z dokumentu se podle ní čtenář nedozví, kolik uprchlíků je v ČR, s jakým vzděláním nebo s jakou profesí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme