Policie navrhuje obžalovat gang za daňový únik při dovozu zboží. Mělo mít hodnotu přes pět miliard

Policie podala návrh na obžalobu v kauze miliardového daňového úniku při dovozu zboží z Číny do Evropské unie. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Stíhání čelí tři firmy a sedm lidí, kterým hrozí za zkrácení daně a účast na organizované zločinecké skupině až 13 let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džíny, jeans, oblečení, kalhoty (ilustrační foto)

Policie navrhla podání obžaloby za miliardový daňový únik při dovozu zboží (ilustrační foto) | Foto: Jason Leung | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

O zahájení stíhání informovala policie loni v listopadu. Tehdy uvedla, že skupina se skládá ze tří cizinců a čtyř českých občanů.

Podle Ibeheje byl gang zapojený do dovozu nezdaněného zboží, především elektroniky a oblečení, a systematicky falšoval faktury i další dokumenty, které měly zakrýt skutečný původ a hodnotu zboží. Nehrazením daně z přidané hodnoty vznikla škoda, kterou vyšetřovatelé vyčíslili na zhruba 1,2 miliardy korun.

V říjnu loňského roku zajistili policisté a celníci při akci s krycím názvem Rejdař zhruba 17 milionů na bankovních účtech, dále 2,5 milionu v hotovosti, auta, hodinky a přes 500 palet zboží určeného k prodeji v e-shopech. Zasahovali zejména na území Prahy, Plzeňského a Ústeckého kraje. Tři z obviněných následně skončili ve vazbě.

Česko je v celosvětovém schématu praní peněz. Za dva roky tudy proteklo 100 miliard, říká ředitel NCOZ

Číst článek

Podle dřívějších informací Úřadu evropského veřejného žalobce gang působil v letech 2018 až 2021 a dovezené zboží mělo celkovou hodnotu 5,4 miliardy korun. Pachatelé nepravdivě deklarovali, že produkty zamíří do společností sídlících v jiných členských státech EU, čímž by se na ně nevztahovala povinnost platby DPH. Ve skutečnosti ale zboží tajně přepravovali do skladů, odkud věci prodávali online bez zaplacení daně.

Případem se od roku 2019 zabývali ústečtí příslušníci pátrací sekce Generálního ředitelství cel, a to na podnět Generálního finančního ředitelství a ve spolupráci s kriminalisty z centrály v rámci tzv. Daňové Kobry.

O podání obžaloby bude rozhodovat pověřená žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce. Podle Ibeheje je uzavření policejního vyšetřování případu do jednoho roku důkazem efektivní spolupráce bezpečnostních složek na národní i mezinárodní úrovni, včetně spolupráce s evropským žalobcem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme