‚Mami, potřebuju pomoct.‘ Podvodníci se vydávají za dítě v nesnázích, lákají z rodičů peníze
„Mami, potřebuju pomoct.“ Tak začíná podvodná SMS zpráva, kterou v poslední době ve velkém rozesílají podvodníci. Snaží se oběť nalákat k rozhovoru a vylákat z ní peníze. Jak takový podvod funguje?
Podvodníci se snaží vystrašit svou oběť hned v první větě a vydávají se za dítě v nesnázích. Tvrdí, že se jim rozbil telefon nebo že mají jiné problémy a chtějí se s rodičem spojit na jiném telefonním čísle. Často chtějí přejít na chatovací aplikaci WhatsApp.
V rodině si můžete domluvit nějaké tajné heslo, radí redaktoři pořadu Antivirus. Jak se bránit proti podvodníkům?
Na podvod upozornili například blogeři Dva tátové na instagramu. Na ně zkusil podvodník pouze SMS, že má jejich údajná dcera rozbitý mobil a mají jí poslat zprávu na WhatsApp. Blogerům se obratem ozvala spousta dalších lidí, kterým se stalo něco podobného.
Podvodníci oběť někdy „loví“ i přímo na WhatsAppu, neřeší oslovení „mami a tati“, aby sedělo na příjemce. Ve zprávě můžou být gramatické chyby a někdy používají zahraniční telefonní čísla.
Většina podvod odhalí
Proč ale pachatelé takové zprávy posílají, i když třeba oběti žádné děti nemají? Zločinci vůbec neřeší, komu takovou zprávu posílají. Dělají to automaticky na velké množství čísel. Je jim jasné, že většina podvod odhalí. Ale jim stačí, aby podvedli jen pár lidí a investovaný čas se jim bohatě zaplatí.
Tři příběhy podvodů. Peníze vylákali z lidí muži bez přízvuku, slibovali investice i varovali před krádeží
Číst článek
Ti, kdo podvodné zprávy rozesílají, jsou většinou na nejnižším stupni kriminálního řetězce a v některých případech jde o lidi, kteří jsou k takové činnosti nuceni násilím.
Pokud na podvodnou zprávu odpovíme, ukážeme podvodníkovi, že reagujeme a on se okamžitě bude snažit manipulovat dál.
Jeden ze sledující blogerů Dva tátové upozorňoval, že jeho šedesátiletá matka si s podvodníky několik zpráv vyměnila. Začalo jí to být podezřelé ve chvíli, kdy po ní chtěli číslo účtu. To jim naštěstí neposlala, ale otřesená ze zážitku byla delší dobu.
Zprávu smažte, kartu zablokujte
Když přijde taková zpráva, ať SMS, nebo přes WhatsApp, je ideální hned ji smazat a neodpovídat. Pokud vás číslo kontaktovalo na WhatsAppu, můžete jej nahlásit a zablokovat.
Určitě je dobré taky před tímto podvodem varovat rodiče a prarodiče, aby podobným zprávám nevěřili. A pokud náhodou například číslo účtu už podvodníkovi poslali, neměli by mít strach to přiznat, pak se dá vše v klidu řešit s bankou. Pokud někomu nahlásili údaje z platební karty, tak je potřeba kartu ihned zablokovat a řešit dál problém s bankou.
Přes 300 lidí přišlo o peníze kvůli podvodným online žádostem o dávky. Škoda přesáhla 30 milionů korun
Číst článek
Někdy podvodníci požadují platbu na účet. Pokud jste peníze už odeslali, opět je potřeba rychle kontaktovat banku. V některých případech je možné platbu ještě zastavit. SMS brána i banka pachatele časem odhalí, ale ti už škodu mezitím stihnou napáchat, a pak si najdou další oběti.
Problém je, že kriminálníci neposílají SMS zprávy ze svého telefonu. K podvodům používají SMS brány, stejně jako některé parkovací aplikace nebo třeba e-shopy k marketingu. Přístup k SMS bráně zločinci nejspíš získali také podvodem, když ukradli přihlašovací údaje některého z uživatelů.
Podobné to bude i s číslem bankovního účtu, na které se mají posílat peníze. Ten bude nejspíš patřit jinému nešťastníkovi, kterého už dříve pachatelé podvedli a nyní jeho bankovní účet využívají k praní ukradených peněz.
Tajné heslo
Co když ale dítě má opravdu nějaký problém a rodiče mu nebudou věřit? Můžete si v rodině domluvit nějaké tajné heslo. Například, když budete opravdu psát s nějakým problémem, přidáte k tomu domluvené slovo, třeba „mečoun“ nebo „bublanina“.
Takové domluvené heslo se ostatně bude hodit i do budoucna v případě podvodu po telefonu, kdy můžou zločinci přímo volat vaším jménem.