Podvodníci posílají SMS s výzvou k zaplacení pokuty. Muž z Vysočiny přišel o 700 000 korun

Pokud vám přijde na mobilní telefon textová zpráva, která vás vyzývá k zaplacení pokuty za dopravní přestupek, ani ji neotvírejte. Jde o novou vlnu podvodných zpráv nebo telefonátů. Ty mají z lidí v České republice vylákat peníze a vydávají se za oficiální výzvu policie či ministerstva dopravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když podvodníci volají, často předstírají cizí telefonní číslo

Pokud někdo přeci jen údaje poskytne a zjistí, že mu z účtu byly odečteny peníze, tak tuzemské banky mají v některých případech možnost peníze zachránit (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Policie zachytí jen případy, které jim lidé sami nahlásí. O nemalé peníze už přišel jeden člověk z Vysočiny. „O 700 000 korun přišel tímto způsobem 28letý muž z Vysočiny. Telefonicky ho zkontaktoval podvodník z neznámého čísla a sdělil mu, že překročil povolenou rychlost a nyní musí zaplatit pokutu,“ popsala Radiožurnálu policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková.

4:09

Češi přišli na internetu o 357 milionů. ‚Ten nejslabší díl je klient. Naše systémy se zlepšují,‘ tvrdí bankéři

Číst článek

Další případy tentokrát textových zpráv evidují i policisté na Olomoucku. Podle jejich preventistky Zuzany Slabé jde o zprávy, které vypadají jako z webu ministerstva dopravy. 

„Na této stránce byla možnost uhradit pokutu prostřednictvím internetového bankovnictví. Muž v domnění, že jde o skutečnou výzvu, se přes tuto stránku do svého bankovnictví přihlásil. Této situace měl pachatel využít k pokusu vytvoření smart bankingu a dobití kreditu na neznámém čísle. Naštěstí se mu to nepodařilo,“ říká Slabá.

Zuzana Slabá lidem připomíná, že žádná veřejná instituce v Česku nevyžaduje platbu přes SMS a rozhodně nechce po lidech osobní údaje. A doporučuje lidem takové zprávy vůbec neotvírat.

Záchrana situace

Pokud někdo přeci jen údaje poskytne a zjistí, že mu z účtu byly odečteny peníze, tak tuzemské banky mají v některých případech možnost peníze zachránit. Je ale potřeba banku kontaktovat co nejrychleji.

„Banka má procesy, mechanismy a postupy, jak se pokusit, aby taková platba neodešla, nebo aby si banka takovou platbu vyžádala zpátky. Ale skutečně apeluji na rychlost, to znamená ne až po víkendu, ne až si dopiju kávu, ale volat banku hned,“ apeluje expert na kyberbezpečnost v ČSOB Petr Vosála.

Zdánlivě neškodné zpřesnění údajů může stát tisíce. Českem se šíří nová vlna podvodných SMS zpráv

Číst článek

A poté je dobré vše nahlásit policii. Loni podle České bankovní asociace zaznamenaly banky 70 000 poškozených klientů, kterým podvodníci způsobili škodu zhruba 200 milionů korun.

K tomu, jak je možné se proti takovým zprávám bránit, bezpečnostní expert z antivirové společnosti ESET Jakub Souček doporučuje bezpečnostní aplikace.

Ale nejdůležitější podle něj je selský rozum. „Nejlepší je se v takových případech zastavit, nadechnout se a zamyslet se, jestli nám zpráva dává smysl. Opravdu přijde v SMS odkaz na webové stránky k zaplacení pokuty? Opravdu je možné dostat při rychlém jednání slevu padesát procent?“ říká Souček.

Pokud si příjemci takových zpráv nejsou jisti, zda něco spáchali, nejlepší je si celý obsah zprávy ověřit. Zavolat na úřad či na policii. Podle toho, jakou instituci podvodníci napodobují. Kontakty jsou vždy uvedené na oficiálních webech.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme