Přes 300 lidí přišlo o peníze kvůli podvodným online žádostem o dávky. Škoda přesáhla 30 milionů korun

Více než stovku podvodných webových stránek nechalo od léta zablokovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Každý den ale vznikají až tři další. Vypadají jako online žádost o sociální dávku a vyzývají k zadání osobních údajů. Přes tři sta lidí už touhle cestou přišlo o peníze na účtu v celkové výši 30 milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, notebook, počítač (ilustrační foto)

Jedinou oficiální doménou resortu je mpsv.cz | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Odkazy na falešné weby dostávají lidé e-mailem nebo esemeskou. Webové adresy vypadají jako stránky ministerstva práce a sociálních věcí, např. mpsv.online.cz. Jedinou oficiální doménou resortu je ale mpsv.cz.

Dlouhé čekání na dávky. ‚Nejsem spokojen a pozná to na hodnocení,‘ vzkázal Jurečka šéfovi úřadu práce

Číst článek

„Předpokládáme, že počet poškozených bude nadále stoupat. V poslední době posílají pachatelé trestné činnosti odkazy adresně, protože si z veřejně dostupných databází stáhli o uživatelích různé údaje. Proto už i lidi oslovují příjmením. O to víc by občané měli být ostražití,“ varuje mluvčí Policie České republiky Jakub Vinčálek.

Po kliknutí na odkaz se otevře stránka, která budí dojem online žádosti o některou ze sociálních dávek, nejčastěji příspěvek na bydlení. Pachatelé už také napodobují i varování ministerstva před podvodným jednání. Proto ani výzvy k ostražitosti nejsou zárukou, že se jedná skutečně o web ministerstva.

„Tyto weby blokujeme poměrně rychle, během pár hodin, protože nám je lidé hlásí. Z těch zahraničních domén odejde v jednom okamžiku většinou i desetitisíce podvodných e-mailů a esemesek, proto se k nám ty informace dostanou poměrně rychle,“ říká mluvčí resortu Eva Davidová.

Policie i ministerstvo proto apelují na lidi, aby na tyto odkazy neklikali, a především nezadávali přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví. Poté je totiž pachatelé většinou připraví o peníze na účtu do pár minut, varuje Vinčálek.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme