Podle Borovičky je v Trumpově rozhodování velmi těžké vysledovat jasný cíl. „Tím se vytváří obrovská nejistota v celém rozhodování pro všechny zúčastněné,“ upozorňuje ekonom.
Nová čínská cla se uplatňují na veškeré americké výrobky vstupující na čínské území. Loni hodnota tohoto dovozu činila 143,5 miliardy dolarů, dodala AFP s odvoláním na americkou obchodní komoru.
Trumpovo prohlášení argumentuje, že dovoz aut nadále ohrožuje průmyslovou základnu USA a národní bezpečnost, jak nejprve zjistilo šetření během Trumpova prvního období v Bílém domě v únoru 2019.
„Většina dílů pro auta vyráběná v Detroitu, kde je srdce amerického automobilové výroby, pochází z Kanady. Čili i americká auta podraží,“ vysvětluje ekonomka.
Trump tvrdí, že jeho oblíbeným slovem je clo. „Doufám, že nakonec pochopí, že je lepší, aby se cla všude snížila. To může trvat a mezitím může přijít recese,“ říká ekonom.
Clo má charakter nepřímé daně, která zvyšuje cenovou hladinu. V případě dlouhodobějšího uplatňování cel je tak podle odborníků nutné počítat s vyšší globální inflací.
Ministři obchodu sedmadvacítky budou o možné reakci EU jednat prostřednictvím mimořádné videokonference ve středu, uvedla s odkazem na diplomaty agentura Reuters.
Americké firmy, které dovážejí z Číny, už teď reagují na plánovaná cla, která slíbil zavést zvolený prezident Donald Trump. Nejčastěji se snaží předzásobit, napsal deník The Wall Street Journal.
Čína se chce kvůli clům na elektromobily dováženým do EU obrátit na Světovou obchodní organizaci. Evropská komise opatření nedávno schválila jako reakci na to, že podle ní Peking své výrobce dotuje.
Geografická poloha některých tureckých přístavů v kombinaci s údaji o dovozu a vývozu těchto surovin ale naznačuje, že velké množství ruského paliva bylo jednoduše přebaleno a posláno dál.
Turecká vláda zatím opatření, které podle agentury Bloomberg zablokovalo vývoz i dovoz, oficiálně neoznámila. Prezident Erdogan je však hlasitým odpůrcem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy.
Český europoslanec Martin Hlaváček (za ANO) se snaží mezi kolegy v Evropském parlamentu získat podporu pro zpřísnění režimu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Informoval o tom server Politico.
Nová dohoda, která by měla platit do června 2025, se týká vajec, drůbeže, cukru, kukuřice, ovsa, krupice a medu. Pro tyto produkty bude stanoveno množství, které je možné importovat bez proclení.
Ruský plyn na celkových dovozech do Česka dosáhl podle údajů statistického úřadu loni v prosinci 58 procent a letos v lednu podle předběžných údajů z plynárenské soustavy NET4GAS až 62 procent.
U nejcitlivějších produktů, kterými jsou drůbež, vejce a cukr, bude zavedena nouzová brzda. Jejím cílem je stabilizovat dovoz na průměrném objemu dovozu v minulých dvou letech.
„Považoval bych za správné, aby byli koncoví spotřebitelé informováni, jestli odebírají plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského zvažuje Evropská komise možnosti, jak financovat přepravu ukrajinské produkce přes EU do zemí severní Afriky či Blízkého východu.
Minulý měsíc Orlen oznámil, že ukončil svou poslední smlouvu s ruskou společností Tatněfť s tím, že to nemohl udělat dříve, aniž by riskoval ruskou žalobu za porušení podmínek smlouvy.