Podle oficiálních čísel kriminalita na Šluknovsku neroste

Statistikám ale lidé nevěří ani tam, ani za hranicemi v Německu. Se severočeským Varnsdorfem sousedí přes hranici obec Grossschönau, kde žádná takzvaně nepřizpůsobivá menšina nežije. Přesto tu lidé mají pocit, že kriminalita ze sousedství dolehla až k nim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šluknov

Šluknov

„No nejvíc se ztrácej sekačky a ostatní železo, co někde leží,“ říká Waltr Reinisch, který se sice narodil ve Varnsdorfu, teď už ale několik let žije na opačné straně hranice v německém Grossschönau.

Podobně jako on tady mluví daleko více lidí. Shodují se, že kriminalita roste a problém je čím dál větší. Asi padesátiletá žena, která o několik desítek metrů dál venčí psa, upozorňuje, že zloději přijíždějí zpoza hranic:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky z německé strany Šluknovska

„Vidíme úplně jasně, že odpoledne chodí špehovat. Vycházím z toho, že to pak také dělají oni. A co s tím člověk může dělat? No co dělat, možná znovu zavřít hranice?“

Grossschönau je poklidná šestitisícová obec. Protože jde o bývalé východní Německo, i zde mají větší nezaměstnanost, ale to lidi tolik netrápí jako kriminalita. Starosta Frank Peuker nejdříve vyzdvihuje turistickou přitažlivost regionu.

„Kriminalita je problém. Krádeže, vloupání. Ale v posledních týdnech nebo měsících jsme nezaznamenali žádný nárůst,“ připouští problémy v této vísce její starosta. Problémy s rostoucí kriminalitou tu řeší už dvacet let. Poslední výrazný skok tu měli ale v roce 2007, kdy se hranice úplně otevřely.

„Je to problém, ale mluví se tu spíše o takové subjektivní kriminalitě a subjektivní bezpečnosti. Vychází to z toho, že před lety tady bylo všechno uzavřené a nikdo tento problém neznal,“ říká starosta Peuker.

Pachatelé jsou Češi, Poláci i Němci

Dlouho se tu říkalo, že za krádeže a loupeže můžou Češi. Uwe Horbaschk ze saské policie ale doplňuje, že v tomto regionu, kde s Německem sousedí jak Česko, tak Polsko, jsou podle statistik pachatelé rozděleni přesně po třetinách ze všech zemí. Policista navíc upozorňuje, že statistiky kriminality uvádějí pravý opak toho, o čem jsou místní přesvědčeni:

„V minulých letech ale máme kontinuální úbytek trestných činů v hraniční oblasti s Českem a Polskem. Konkrétně tady v Grossschönau se v roce 2009 stalo 400 trestných činů a v roce 2010, tedy v minulém roce to bylo 359, což znamená pokles, “ uvádí fakta Uwe Horbaschk.

Zejména krádeže

Většinou jde o krádeže, násilné trestné činy jsou tu výjimečné. I to ale zjevně místní trápí. Přestože statistiky říkají, že krádeží je míň, místní lidé mluví o opaku: „ Je to problém posledních let, ne týdnů. Je toho čím dál víc, krádeže aut, vykrádání aut i krádeže na soukromých pozemcích.“

Starosta Peuker tyto postoje z velké části přikládá tomu, že lidé často něco zaslechnou a potom to zveličují. Podle něho zde, na německé straně Šluknovska, nepokoje nehrozí.


Zvětšit mapu

Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme