Z Kladna by se mohlo stát ghetto. Primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) ho chce totiž nechat vyhlásit za sociálně vyloučenou lokalitu a bojovat tak s přílivem lidí závislých na sociálních dávkách.
Návrhy na řešení sociálního napětí v Litvínově připravují tamní úředníci spolu s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Pokud takzvaný strategický plán schválí zastupitelé, město by mělo čerpat státní dotace na konkrétní projekty. Litvínov vybral pět nejpalčivějších problémů.
Po několika měsících příprav začali ve Slaném působit experti z vládní Agentury pro sociální začleňování. Mají městu pomoci řešit problémy s lidmi, kteří žijí na ubytovnách, jsou často zadlužení, páchají drobnou kriminalitu, neseženou práci a navíc od nich majitelé soukromých ubytoven vybírají vysoké částky za nájemné.
Ostrava se snaží zmírnit napětí kolem ghett a problémových ubytoven. Starousedlíci si stěžují na nepřizpůsobivé sousedy, vadí jim křik, vandalství i krádeže. V minulém roce vše vyústilo v sérii protiromských demonstrací. Radnice proto začne spolupracovat s vládní Agenturou pro sociální začleňování.
Havířovští radní schválili odkoupení areálu hotelového domu Merkur. Město chce získat zchátralou ubytovnu se všemi budovami i pozemky. Jejich vlastníkovi, společnosti RPG, by měla zaplatit necelých 43 milionů korun. Plány radnice teď může zastavit jen havířovské zastupitelstvo. Obyvatelé ale doufají, že město ukončí dlouholeté problémy.
V Obrnicích na Mostecku mají strach z nastěhování desítek sociálně slabých rodin. Soukromá společnost, jejímž společníkem je dnes už bývalý radní, tam prodala 24 bytů firmám z Prahy. Obec přitom dlouhodobě skupuje byty, aby zabránila nákupu spekulanty a následnému sestěhování nepřizpůsobivých obyvatel.
Na špatné chování lidí z ubytoven a některých dalších domů si opakovaně stěžují obyvatelé ústecké části Střekov. V posledních měsících ulicemi chodí častěji hlídky strážníků a policistů. Krachují ale jednání obvodní radnice s majiteli domů a provozovateli ubytoven.
Častější policejní hlídky a jednání s majiteli domů, to je podle střekovské radnice cesta, jak zlepšit život v této části Ústí nad Labem. Lidé si stěžují na chování obyvatel ubytoven a některých dalších domů v jejich blízkosti.
Městští radní řešili další petici obyvatel Ostravy-Přívozu. Lidé opět žádají, aby ulice hlídalo více strážníků. Chtějí více kamer a také to, aby se do této městské části nestěhovali nepřizpůsobiví lidé. Situace v Přívoze se podle starousedlíků vyostřuje, krádeže jsou na denním pořádku. Razantní zvýšení počtu strážníků ale město neplánuje.
Obyvatelé v Červeném Újezdu na Teplicku si stěžují na nové obyvatele areálu bývalého uprchlického tábora. Nejčastěji jde o nepořádek, který podle nich dělají, a stěžují si také na drobné krádeže. Proto se dnes lidé sejdou se zástupci úřadů a policie.
Už od března chybí ve Varnsdorfu na Děčínsku romské terénní hlídky, které obcházely problémová místa a dohlížely na klid a pořádek. Nejsou peníze na jejich platy. Hlídky ve městě fungovaly zhruba tři měsíce a tamní obyvatelé by je opět rádi viděli v ulicích. I když neměly žádné pravomoci, dokázaly ve městě zmírnit napětí.
V Hrochově Týnci se lidé skládají na zchátralou restauraci. Bojí se totiž, že by z objektu bývalé horní hospody a kina mohla vzniknout další ubytovna. S plánem přišlo Sdružení pro Hrochovotýneckou obrodu, které chce shromáždit částku více než půl milionu korun.
V Janovicích nad Úhlavou zpoplatnili přírodní koupaliště. V minulých letech ho totiž prý někteří lidé z tamní ubytovny začali používat jako vanu a prádelnu zároveň, a většina místních tak na koupaliště odmítala chodit. Letos tam proto město zavedlo poprvé v historii vstupné. Celý den v areálu přijde návštěvníky na dvacet korun.
Starostové Duchcova, Varnsdorfu, Šluknova a Lahoště chtějí, aby stát začal řešit dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Proto začátkem týdne připravili výzvu starostům dalších měst a obcí. Už v roce 2011 zažil Šluknov nepokoje, které vyvolaly právě dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými. I tehdy se snažili starostové ze Šluknovského výběžku problém řešit.
Reprezentativní park Gustava Mahlera v centru Jihlavy stál desítky milionů korun. Byl stavěný pro všechny, okupují ho ale skupinky vulgárních a všehoschopných lidí. Z jezírka, které stojí v samém centru města, si rodiny z vyloučených jihlavských lokalit a bezdomovci udělali veřejné lázně. Místní se proto do parku bojí, s problémem si ale město neví rady.
O pravomoci měst vykázat problémové obyvatele za své hranice, dnes bude rozhodovat poslanecká sněmovna. Kontroverzní návrh předložila bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková, která má s nepřizpůsobivými lidmi řadu zkušeností.
Třídenní stávka ve slovenském školství zatím končí. Protestní akce má vybojovat hlavně zvýšení platů pro učitele a další zaměstnance škol. Východní Slovensko ale čelí jinému problému, o kterém se při stávce skoro nemluví. Do škol tam chodí velké procento dětí z nepřizpůsobivých rodin. Učitelé tak namísto výuky často krotí anarchii a snaží se přežít pracovní dobu ve zdraví.
Ústecký kraj se nevěnuje prevenci v otázce takzvaně nepřizpůsobivých obyvatel. To si myslí podle aktuálního průzkumu agentury ppm factum pro Český rozhlas 61 procent obyvatel kraje. Asi nejvíc lidi trápí koncentrace chudých a nezaměstnaných na ubytovnách nebo třeba i v jednotlivých ulicích, což vede ke konfliktům s většinovou společností.
Aktivisté z Moravskoslezského kraje upozorňují na nový fenomén. Romské rodiny v regionu začínají znovu kočovat, ale nedobrovolně. Jedna radnice je vystěhuje, a tak skončí v jiném městě. Mezi nájemníky a starousedlíky tak stoupá napětí. Navíc vůbec nefunguje sociální bydlení. Romové nejčastěji končí na předražených ubytovnách, které žijí z jejich sociálních dávek.
Policisté od rána kontrolovali městské domy v Karviné. Vyrazili do problémových lokalit, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví, a navštívili asi třicet bytů. Snažili se zjistit, jestli se doma nezdržují děti, které by měly být ve škole. Hledali také nelegální nájemníky.
Středočeská Čáslav bojuje s nepřizpůsobivými občany. V září kvůli tomu zastupitelé zakázali pití alkoholu na veřejnosti. Dnes znovu zasednou za jednací stůl a projednají návrh vyhlášky, která by ve městě omezila hazard.
Situaci v obcích, které řeší problémy s nepřizpůsobivými obyvateli, by měla pomoci zlepšit tvrdší pravidla pro bydlení. Zpřísnit se mají například hygienické předpisy, které upravují, kolik lidí může žít v jednom bytě. Shodla se na tom dnes pracovní skupina, kterou svolala vicepremiérka Karolína Peake. Schůzky se účastnili zástupci poslanců i obcí.
Veřejný Hyde Park, na kterém se diskutovalo o soužití majority a minority, se dnes v podvečer uskutečnil v Novém Boru na Českolipsku. Pozvaná byla jak majorita, tak minorita. Z romské komunity nedorazil nikdo, za město přišli diskutovat tři zastupitelé, ostatních lidí nepřišlo mnoho.
Na Šluknovsku bude působit 50 nových policistů. Než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů. Ve Šluknově to dnes starostům slíbil ministr vnitra Jan Kubice. Nepokoje na severu Čech začaly v létě po několika útocích, ze kterých místní viní nepřizpůsobivé občany.
Problematika nepřizpůsobivých v našem regionu je název přednášky, kterou dnes vyslechnou účastníci setkání starostů obcí Českolipska a Novoborska. Celý region totiž zasáhlo v poslední době několik trestných činů s rasovým podtextem.
Starostové obcí na Náchodsku se scházejí s poslanci a senátory zvolenými za Královéhradecký kraj, aby projednali zamýšlené zpřísnění postihů, novou legislativu a silnější nástroje pro jednání s nepřizpůsobivými občany.
Zcela neobvyklý průběh měla sobotní demonstrace proti kriminalitě a sociálně nepřizpůsobivým občanům v severočeském Šluknově. Sešlo se na ní asi sedmdesát lidí – převážně Romů, kteří se rozhodli demonstraci překazit.
Do Osoblahy na Bruntálsku se stěhují nepřizpůsobiví občané z širokého okolí. V komplexu pěti panelových domů v centru obce se letos ubytovalo přes 40 nových lidí, nejčastěji z okolních vesnic. Místní teď kvůli tomu bojují s nepořádkem i s nárůstem kriminality.