V národním parku České Švýcarsko se podle Lukáše Žáka z České zemědělské univerzity narodilo minimálně osm vlčat. Na základě záběrů z fotopastí ale soudí, že jich může být i deset.
Memorandum o přeshraniční zdravotní péči podepsal už v roce 2019 tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se saskou ministryní sociálních věcí a zástupci českých zdravotních pojišťoven.
U jedné ze smeček, která se pohybuje u Krásné Lípy kolem Kyjovského údolí, se podařilo potvrdit nejméně čtyři vlčata. Počty dalších se snaží odborníci z České zemědělské univerzity upřesnit.
Vědci mohou lépe sledovat pohyb a životní styl vlků v Národním parku České Švýcarsko. Dvě ze zvířat nosí speciální monitorovací obojek a dále jejich populaci monitoruje několik fotopastí.
Stálo to několik let úsilí, plánování a spolupráci s mnoha úřady. Nakonec ale Ústecký kraj prohlásil Vlčice za Starými Křečany na Děčínsku přírodní památkou.
„Máme tu celkem 37 pacientů, o které se starají dvě sanitářky a dvě sestry,“ sděluje jedna ze sester. „Není personál. Tady nikdo nezůstává,“ dodává hořce.
Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší.
V Rumburku chtějí smlouvu nejprve projít s právníky, řekl starosta Lumír Kus (ANO). Návrh smlouvy o smlouvě budoucí odeslala Krajská zdravotní do Rumburka v pátek.
Zaměstnance ve čtvrtek vedení nemocnice informovalo, že dostanou sto procent výplaty za červen, ale za červenec už společnost nemá na úhradu mezd v plné výši.
Po celém Česku přibývá ubytoven pro sociálně slabé. Místním se to nelíbí, bojí se vyšší kriminality v okolí. Problémy byly i ve Šluknovském výběžku na Děčínsku. Na rozdíl od jiných měst v zemi tu nemají problém s ubytovnami, ale soukromými byty. Problémy tu tak přetrvávají i tři roky po velkých nepokojích.
Ústecký kraj má velkou šanci na získání desítek milionů korun na opravy silnic. Ještě před koncem programovacího období totiž dotační úřad Severozápad vyhlásí další výzvy na podávání žádostí. Řidiči ve Šluknovském výběžku by tak mohli mít kvalitnější vozovky.
Lidé si ode dneška zkrátí cestu na nové trati mezi Děčínem a Rumburkem přes německé město Sebnitz. Cestování mezi Dolní Poustevnou a Děčínem se zrychlilo o polovinu a klesly i ceny jízdenek.
Problémy sociálně vyloučených lokalit přijeli do Šluknovského výběžku řešit zástupci vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro národnostní menšiny Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (všichni ČSSD) reagovali na stížnosti 18 starostů. Těm se nelíbí, že jim stát nepomáhá řešit problémy v regionu.
Ministři vyrazí do Šluknovského výběžku a budou s tamními obcemi řešit problémy vyloučených lokalit. Vláda dnes vyhověla požadavku starostů ze severu Čech, kteří varují před novou vlnou násilných rasistických protestů.
Bezpečnost ve Šluknovském výběžku na Děčínsku se zlepšuje. Počet trestných činů tam od nepokojů v roce 2011 stále klesá. V roce 2011 jich lidé nahlásili 2114, v minulém roce policie řešila 1806 případů.
Starostové Duchcova, Varnsdorfu, Šluknova a Lahoště chtějí, aby stát začal řešit dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Proto začátkem týdne připravili výzvu starostům dalších měst a obcí. Už v roce 2011 zažil Šluknov nepokoje, které vyvolaly právě dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými. I tehdy se snažili starostové ze Šluknovského výběžku problém řešit.
Na pořádek ve Šluknovském výběžku začne dohlížet nová speciální pořádková jednotka. Policisté z ústeckého regionu nahradí kolegy z Prahy, Brna a Ostravy, kteří sem dojížděli hlídkovat od loňských sociálních nepokojů.
Koncem prázdnin a na podzim otřásaly Šluknovským výběžkem nepokoje. Lidé vyšli do ulic kvůli dlouho neřešené kriminalitě sociálně nepřizpůsobivých přistěhovalců. Policejní posily a manévry při demonstracích už stály český stát 87 milionů korun.
Poslanci by měli probrat návrhy na řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Hned tři normy jim k projednání připravil Ústecký kraj. Tamní radní tak reagovali na dění ve Šluknovském výběžku a litvínovském Janově. Jejich návrhy ale nemají ve sněmovně šanci na úspěch.
Herny a bary v Krásné Lípě na Šluknovsku jsou teď pod častějším dohledem policistů. Kontrolují, jestli vyplácené sociální podpory nekončí ve výherních automatech. Přistiženým gamblerům pak hrozí krácení anebo odebrání dávek.
Statistikám ale lidé nevěří ani tam, ani za hranicemi v Německu. Se severočeským Varnsdorfem sousedí přes hranici obec Grossschönau, kde žádná takzvaně nepřizpůsobivá menšina nežije. Přesto tu lidé mají pocit, že kriminalita ze sousedství dolehla až k nim.
Veřejně prospěšné práce by podle vlády mohly být jedním z nástrojů, které by měly přispět k uklidnění situace v severočeském Šluknovském výběžku. Vznikne tam sto míst veřejně prospěšných prací. O jejich zřízení mohou úřad práce požádat starostové obcí v regionu. Šluknovsko dnes navštívil premiér Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Minimálně 100 míst veřejně prospěšných prací má vzniknout na Šluknovsku, kde roste v poslední době napětí mezi starousedlíky a sociálně nepřizpůsobivými obyvateli. Opatření by mělo přispět k uklidnění situace. Při své návštěvě oblasti o tom informoval ministr práce Jaromír Drábek.
Už několikátý víkend v řadě se připravuje severočeský Varnsdorf na možné nepokoje. Konat se tam má další demonstrace. A vedení města svolává na stejný den obyvatele, aby přišli diskutovat o problémech, které je teď trápí. A podobné eskalace se obávají také další česká města. S novinkou přichází Kladno.