Šluknovsko mají uklidnit další místa veřejně prospěšných prací
Minimálně 100 míst veřejně prospěšných prací má vzniknout na Šluknovsku, kde roste v poslední době napětí mezi starousedlíky a sociálně nepřizpůsobivými obyvateli. Opatření by mělo přispět k uklidnění situace. Při své návštěvě oblasti o tom informoval ministr práce Jaromír Drábek.
Pokud nezaměstnaní nebudou mít o prospěšné práce zájem, přijdou o dávky. Pokud nebudou ani nová místa stačit, vláda podle Drábka vytvoří další .
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a bývalý ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb na Rádiu Česko
„Dnešním dnem mohou starostové požádat úřad práce o navýšení míst ve veřejně prospěšných prací o sto míst. Jakmile by tato kapacita byla vyčerpána, jsem připraven ještě dále navýšit počet míst,“ řekl Drábek.
Starostové obcí připomněli, že nepřizpůsobiví občané, kteří pobírají sociální dávky, nemají žádné přesně vymezené povinnosti, proto mají čas navštěvovat herny a restaurace, tím narušují klid a pořádek a pak mají na svědomí nejrůznější krádeže i další trestné činy.
Ministr starostům slíbil, že pokud v následujících dnech přijdou s dalšími požadavky, které by jim pomohly řešit situaci, bude se dál jednat a ministerstvo bude vstřícné. Připomněl také, že vládní opatření, která vstoupí v platnost od 1. ledna, jsou především motivační.
„V první řadě je tam motivační prvek, aby si občan sám svou aktivitou přispěl k řešení své situace. Aby například posílal své děti do školy, aby se zapojil do veřejné služby. Teprve pak nastupuje restrikce,“ uvedl Drábek.
Cestu premiéra sleduje zpravodajka Eva Malá a jednání Jaromíra Drábka v Rumburku redaktor Josef Suk
Řešení je podle něj dlouhodobější. Jednou z možností by byla sociální práce se skupinou nepřizpůsobivých lidí, protože kdyby zůstalo pouze u omezení sociálních dávek, tak by hrozilo, že počet krádeží poroste, protože nepřizpůsobiví lidé by neměli finanční prostředky.
Bývalý ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb poukázal na to, že je nutné snížit výskyt diskriminace Romů na trhu práce.
„Tato diskriminace skutečně existuje a má mnoho různých forem. Sám například znám Roma, který má 3 vysoké školy, mezi nimi i právnickou a stejně dělá taxikáře, protože nemůže práci získat, řekl Kocáb.
Kvůli nedávným nepokojům dnes do Nového Boru a Šluknovského výběžku přijel i premiér Petr Nečas. Na novoborské radnici se dopoledne setkal se starostou města, zástupci městské policie a také se sdružením novoborských matek. Navštívil také bar, který se do historie města zapsal útokem skupiny Romů na místní obyvatele.
Odpoledne Petr Nečas pořádal tiskovou konferenci před rumburským kulturním domem a před odjezdem do Prahy navštívil ještě základní školu a ubytovny, kde bydlí Romové.
V Novém Boru a Rumburku mluvil Petr Nečas především o zajištění pořádku. Podle něj je nezbytné, aby vláda převzala zodpovědnost a začala intenzivně řešit sociální situaci nejen ve Šluknovském výběžku, ale v celé republice.
Nelze například tolerovat to, že děti ze sociálně vyloučených lokalit, nechodí do školy. Proto se budou sociální dávky do budoucna vázat na školní docházku. Od 1. ledna by měli dlouhodobě nezaměstnaní lidé vykonávat veřejné služby.
Pobyt premiéra tu způsobil menší nepokoje. Lidé šli za premiérem už od školy a čekali na něj před ubytovnou. Chtěli si s ním promluvit o současných problémech. Prostor však nedostali. Po odjezdu premiéra se dav rozešel.