Kladno chce zpoplatněním ubytoven předcházet sociálnímu pnutí

Už několikátý víkend v řadě se připravuje severočeský Varnsdorf na možné nepokoje. Konat se tam má další demonstrace. A vedení města svolává na stejný den obyvatele, aby přišli diskutovat o problémech, které je teď trápí. A podobné eskalace se obávají také další česká města. S novinkou přichází Kladno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Situace ve Šluknovském výběžku je napjatá od srpna, kdy tu incident z jedné herny odstartoval sérii protestů proti narůstající kriminalitě. Starousedlíci tvrdí, že za ní stojí nově přistěhovalí - závislí na sociálních dávkách.

A podobné eskalace problému se obávají také další česká města. Některá kvůli tomu dokonce přijímají speciální opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech se sestěhováním sociálně slabých lidí do některých lokalit, mluvili v Ozvěnách dne předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek a Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začlenování

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek v Ozvěnách dne vysvětlil záměr městské vyhlášky, která zpoplatní ubytovny. „Jednak získáme peníze, protože ti občané ve městě bydlí, ale nedostáváme za ně peníze, jednak získáme přehled, kolik ubytoven ve městě je. A také dostaneme zákonný důvod se do nich podívat, abychom zjistili, v jakých podmínkách lidé žijí.“

Za stěhováním do Kladna podle něho stojí ne zcela kvalitní státní systém, který umožňuje některým majitelům nemovitostí, aby zneužívali výplaty sociálních dávek. Jiránek také připomněl, že za porušení vyhlášky je možné udělit pokutu.

S kontrolou i sociální práce

Záměr kontrolovat ubytovny pochválil v Ozvěnách dne u ubytoven Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. „Je důležité, aby kromě kontroly tam následovala také sociální práce. Potíž mají i obyvatelé uvnitř ubytoven, bývají vazaly ubytovatelů a ze sociálních dávek v podstatě nevidí nic.“

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Hromadné stěhování sociálních slabých je podle něho zapříčiněno několika důvody: „Mezi klíčové patří předlužení, následné migrace a neuplatnění na trhu s bydlením. Nedostanou se do normálního, standardního bydlení, nejsou vítáni ve většinových nájemných domech. Vznikl jakýsi paralelní trh s bydlením, který právě organizují různí ubytovatelé, spekulanti, lichváři. A to jsou mimojiné i ubytovny na Kladně, nebo i na Šluknovsku.“

Šimáček upozornil, že nešvar se rozpoutal před několika lety v okamžiku, kdy se lidé propadli do obrovské chudoby a předluženosti.

„Apeloval bych na velká města, aby své chudé lidi nevytlačovala ze svého území. Protože, pokud máme řešit problém v aglomeracích, kde je ještě nějaká šance na pracovní uplatnění, o to hůře se dá problém řešit v městech malých,“ uvedl Šimáček.

Prostupné bydlení, vzdělání, práce

Primátor Jiránek má za to, že města problém ghett řešit nemohou. „Zažili jsme velký počet nepřizpůsobivých v letech 1996 – 1997, kdy u nás krachla Poldi, ceny nemovitostí klesly a nepřizpůsobiví občané k nám byli stěhováni z Prahy.“
Těžkosti podle něho mají města, kde byl těžký průmysl a obce s nízkými cenami nemovitostí.

Martin Šimáček ocenil zavádění modelu prostupného bydlení, kde jsou na 1. a 2. stupni lidé zachyceni, procházejí tréninkem v dovednosti bydlení, správy svého rozpočtu i hledání zaměstnání. A po absolvování 3. a 4. stupně jsou připraveni pro vstup na trh s volným bydlením.

Dan Jiránek za nejdůležitější považuje vzdělání dětí a zaměstnání rodičů.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme