Veřejně prospěšné práce problém nevyřeší, říká terénní pracovník

Veřejně prospěšné práce by podle vlády mohly být jedním z nástrojů, které by měly přispět k uklidnění situace v severočeském Šluknovském výběžku. Vznikne tam sto míst veřejně prospěšných prací. O jejich zřízení mohou úřad práce požádat starostové obcí v regionu. Šluknovsko dnes navštívil premiér Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kutné Hoře začala akce Zelené město (9)

V Kutné Hoře začala akce Zelené město (9) | Foto: Michal Trnka

Sto míst veřejně prospěšných prací je podle ministra Drábka považováno za krátkodobý prostředek pomoci Šluknovskému regionu. Podle starostů je poptávka po navýšení počtu míst na veřejně prospěšné práce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„Pokud by se ukázalo, že tento počet míst je nedostatečný, tak počet nadále posílíme. Veřejně prospěšné práce jsou důležité pro aktivizaci lidí, kteří v regionu žijí, nemají práci, potřebují obnovovat pracovní návyky. Potřebujeme, aby ti lidé měli standardní životní režim, aby ve dne pracovali a v noci spali.“

Vedení Nového Boru nečekalo na slova ministra Drábka a už dříve s úřadem práce jednalo o dalších místech. Výsledkem je 24 nových míst:

„Zítra se budeme konkrétně dohadovat na možném počtu pracovních míst. Jsme na 24 místech, jednání bude zhruba kolem 30, možná i 34 místech. Jedná se především o uklízecí práce, ale máme člověka, který pracuje v knihovně, lidé tu pracují s křovinořezem nebo pomáhají hasičům s udržováním techniky,“ říká starosta Jaromír Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli starosta Nového Boru Jaromír Dvořák a předseda Rady Romů města Chomutova a terénní pracovník Člověka v tísni Jan Šipoš

Podle předsedy Rady Romů města Chomutova a terénního pracovníka Člověka v tísni Jana Šipoše ale peníze rodinám nepomohou natolik, aby své problémy vyřešili:

„Problém mají lidé, kteří pracují, natož lidé, kteří mají sociální dávku a berou peníze navíc tím, že dělají sociální službu. Znám Romy, kteří dělají ve veřejných službách a když mají rodiny, tak jim to nevychází na takovou částku jak se povídá – 1700 až 2000 korun. Znám rodinu, kde dělají oba dva, mají dvě děti a berou 500 korun.“

Podle zástupce vrchní ředitelky Sekce pro lidská práva na Úřadu vlády Matyáše Zrna by to měl být moment, kdy lidé získají nějakou práci: "A pracovní návyky, elementární dovednosti a postoupí na trhu trochu výš k normálnímu zaměstnání. To se samozřejmě nepovede u všech, ale pokud se to povede u poloviny, tak je to velký úspěch,“ říká zástupce vrchní ředitelky Sekce pro lidská práva na Úřadu vlády Matyáš Zrno.

Veřejně prospěšné práce organizují obce, stát jim na místo přispívá. Kdo od nového roku odmítne podíl na práci, může ztratit nárok na sociální výpomoc. Na tu budou mít podle premiéra Petra Nečase nárok také lidé, kteří posílají děti do školy a mají v místě trvalý pobyt:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výplata sociální dávky bude podmíněna podle premiéra Petra Nečase mimo jiné posílám dětí do školy

„Já jsem přesvědčený, že to především znamená intenzivní sociální práci ve vyloučených lokalitách, spočívající mimo jiné v zajištění školní docházky, protože u dětí a mladých lidí to všechno začíná. Je-li někdo nezaměstnaný, tak nemá nic na práci, než aby dítě odvedl do školy, zkontroloval, jestli ve škole je a na konci školní docházky si ho opět vyzvedl. Další věci - příprava norem, které by zamezily sestěhovávání lidí do vyloučených lokalit, které budou vázat poměrně přesně stanovená hygienická a plošná pravidla pro zajištění ubytování a podobně.“

Veřejně prospěšné práce jsou časově omezené pracovní příležitosti, které po dohodě s úřadem práce vytváří zaměstnavatel. Spočívají v činnostech ve prospěch obce, státu nebo jiné veřejně prospěšné instituce. Jejich cílem je umožnit uchazečům o zaměstnání obtížně umístitelným na trhu práce pracovat v době, kdy nemohou najít standardní práci. Obce a další instituce tímto způsobem získávají nejen finanční podporu od státu, ale také pracovníky na udržování obce.

Premiér se také zmínil, že je potřeba omezit herny nebo stanovit otevírací dobu výkupu kovů. Prostor k vyjádření dostali i někteří obyvatelé Varnsdorfu, kteří se sešli u romské ubytovny:

„Je to dlouhodobý problém, nelíbí se nám to, je to hrozné, bojíme se o děti, ale tohle se už mělo pane premiére řešit. Řekněte mi, proč jste mezi nás nepřijel dřív?“ pokládá otázky jedna z obyvatelek. Premiér Nečas podle svých slov dnes přijel s konkrétními návrhy: „Měli jsme dnes setkání všech starostů ze Šluknovska. Sem má význam přijet, když má člověk konkrétní opatření.“

Premiérova návštěva podle Matyáše Zrna splnila účel a místní obyvatele do jisté míry uklidnila:

„Byla to velmi konstruktivní jednání a řekl bych, že občanům dala ty správné odpovědi. Pan premiér zcela správně a opakovaně vysvětloval, že problémy nepřijel vyřešit, to by neuměl ani všemocný diktátor putinovského stylu, on přijel na pracovní návštěvu, kde chtěl probrat situaci – jak některá opatření fungují, jaká opatření navrhují starostové a co jim je schopna nabídnout vláda.“

Eva Malá, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme