Méně zelené, více hnědé. Porovnejte si, jak vypadá letošní a loňské léto v Česku z vesmíru
Česko letos bojuje s vysokými teplotami a suchem. A země po parném létě vypadá jinak než loni. Server iROZHLAS.cz získal snímky z družice Sentinel 2, která loni a letos v létě vyfotografovala okolí Prahy a Hradce Králové. Rozdíly jsou viditelné na první pohled.
„Snímky jsou pořízené přibližně ve stejném období vrcholící letní sezony 2017 a 2018. Barvy vegetace a půdy v krajině by měly být podobné, zde jsou ale zřejmé velké barevné rozdíly,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Jan Kolomazník ze společnosti Gisat, která se zabývá dálkovým průzkumem Země.
Snímky z okolí Prahy a Hradce Králové byly poskytnuty prostřednictvím programu Copernicus. „Barvy na snímcích přibližně odpovídají přirozenému vjemu barev krajiny lidským okem - podobně bychom je viděli například z letadla,“ přibližuje Kolomazník.
Letošní snímky z družice Sentinel 2 ukazují okolí Prahy a Hradce Králové méně zelené, a naopak více světle hnědé.
„Na loňském snímku je více sytě zelené na travních plochách. Půda na sklizených polích je pak tmavě hnědá. Půda na letošním snímku ale působí světleji. Tyto změny mohou odrážet úbytek vegetace a vlhkosti vlivem nadprůměrně vysokých teplot a sucha,“ přibližuje Kolomazník.
„Na letošním snímku také vidíme více sklizených polí. Žně letos patrně proběhly dříve v důsledku dlouhodobě suchého a teplého počasí, část změn lze ale asi přičíst běžným změnám osevních praktik mezi sezonami,“ doplňuje Kolomazník ze společnosti Gisat.
Například na jižní Moravě vyjeli letos první zemědělci sklízet obilí na pole už v polovině června. Bylo to o 14 dní dříve, než je běžné. Podobná situace byla také v Královéhradeckém, Jihočeském nebo Olomouckém kraji. A žně pak také o několik týdnů dříve končily.
„Nepamatuji rok, kdy bychom sklidili už v červenci prakticky všechny obiloviny. Je to dáno počasím a dlouhotrvajícím suchem," řekl již dříve předseda agrární komory v Ústeckém kraji Jaroslav Brožka.
Letošní úrodu obilí ale poškodilo velmi teplé a suché počasí, které Česko zasáhlo už na jaře.
„Snímky družice Sentinel 2 ilustrují dopady počasí na vegetaci na přelomu července a srpna v roce 2017 a 2018. Zatímco loni vrcholilo sucho koncem června a v červenci přišly srážky, tak letos sucho stále pokračuje,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.
„A začíná se projevovat nejen na plodinách, ale i na dřevinách. Mohly zežloutnout nebo shodit listí,“ dodává.
Vedro a sucho v Česku
Extrémně teplé počasí přinesl už letošní duben, který skončil jako nejteplejší čtvrtý měsíc od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat.
Tropické teploty v Česku vydrží až do konce prázdnin. Srážky zůstanou pod průměrem
Číst článek
Současně také ubylo deště. V dubnu spadla podle Českého hydrometeorologického ústavu méně než polovina běžných srážek. A Česko začalo výrazněji trápit sucho.
Kromě nezvykle vysokých dubnových teplot za to mohla také spíše teplá zima s nedostatkem sněhu a už loňské sucho, popisoval pro Český rozhlas Plus bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.
Teploty v Česku pak začátkem května poprvé překonaly tropickou třicítku. A stejně jako duben byl i letošní květen nejteplejším od roku 1961. Červen byl pátým nejteplejším a červenec sedmým nejteplejším za posledních 58 let.
Hasiči pak v červenci museli zasahovat u rekordního počtu požárů, bylo jich nejvíce za posledních dvanáct let. Vyjížděli celkem k 2668 požárům.
,Doufáme, že se pleteme.‘ Vědci varují před spuštěním dominového efektu oteplování
Číst článek
Nebezpečí požárů kvůli dlouhotrvajícímu suchu a horku hrozilo ještě začátkem srpna v deseti ze čtrnácti krajů Česka.
Kvůli současnému suchu pak 57 úřadů obcí s rozšířenou působností vydalo omezení nakládání s vodou. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů.
A kvůli horkému počasí začali v některých českých rybnících hynout ryby. V největším rybníku na Moravě, Nesyt na Břeclavsku, odklízeli šest dnů přes 100 tun ryb, škoda přesáhla pět milionů korun.
Podívejte se na srovnání jarních teplot v Praze-Libuši za posledních 45 let.
‚Extrémní teplo bude častější a intenzivnější‘
Extrémy letošního léta jsou podle některých vědců důsledkem klimatických změn. „Změna klimatu obecně zvýšila pravděpodobnost současných vln horka na dvojnásobek,“ uvedl Geert Jan van Oldenborgh z Meteorologického ústavu v Nizozemsku.
Současná vlna veder má příčinu v globálním oteplování, tvrdí vědci. Extrémů má přibývat
Číst článek
„Extrémní teplo, jako je to aktuální, bude stále častější a intenzivnější. Souvisí to s tím, jak se postupně otepluje i celá planeta,“ upozornil pro Deutsche Welle, server německého rozhlasu, Andrew King z melbournské univerzity.
Za problémy se suchem si ale mohou lidé podle geologa a ekologa Václava Cílka částečně sami. Setkaly se podle něj dva negativní jevy, a to úbytek srážek a činnost člověka.
Na půdu se podle něj musí lidé dívat jako na banku, která zadržuje vodu. Například kilogram rašeliny podle něj zachytí až šest kilogramů vody.
„Šumavská rašeliniště jsou důležitá i jako protipovodňová ochrana Prahy. Zadrží stejně až více vody než celá vltavská kaskáda,“ uvedl.
Podle ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly se ale Česko ani v budoucnu neobejde bez přehrad. Rašeliniště či voda zadržená v malých rybnících nestačí. „Je to voda, se kterou neumíme dále nakládat, potřebujeme vodu pro energetiku, závlahy a tak dál,“ řekl.