Počty lidí ve státní byrokracii narostly do desítek tisíc, je třeba to napravit, říká ekonom Kysilka

Ekonom a exguvernér České národní banky Pavel Kysilka z prostředí vysokého bankovnictví odešel před třemi lety. Nyní se věnuje předsednictví správní rady 6D Academy, kterou založil, a je prezidentem festivalu Smetanova Litomyšl. K ekonomickým otázkám v Česku se ale vyslovuje i nadále, za jednu z palčivých považuje nabobtnaný systém státní byrokracie, vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Osobnost Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Kysilka

Ekonom a exguvernér České národní banky Pavel Kysilka z prostředí vysokého bankovnictví odešel před třemi lety (ilustrační snímek) | Foto: Dan Materna / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Pavel Kysilka

„Andrej Babiš začal před několika týdny vehementně mluvit o redukci státní správy a byrokracie o 10 procent. Podílel se na současném stavu i v minulé vládě jako ministr financí. Během jeho úřadování počty úředníků narostly do tisíců,“ uvádí někdejší expert Mezinárodního měnového fondu.

Od roku 2000 dodnes jsou to desítky tisíc lidí. A nyní je třeba to napravit. Napřímo jsem mu přitom řekl, co si o tom myslím,“ dodává Kysilka.

‚Blbou náladou‘ jsem chtěl okolí uklidnit

Málokdo ví, že autorem termínu ‚blbá nálada‘, který zpopularizoval Václav Havel, je právě Pavel Kysilka.

„Tehdy se psal rok 1996 a Česko skutečně propadlo do takové své letargie. Nedávno řekl šéf ekonomů v České spořitelně, že náš národ má maniodepresivní povahu. Buď jsme v obrovské euforii, jako například po listopadu či v současnosti, kdy jsme na vrcholu dobré nálady, anebo jsme v úplném propadu a depresi,“ popisuje ekonom.

Jako příklad uvádí léta 2009 až 2013. A tehdy jsme zase upadli do letargie a znáte intelektuály, jakým byl Václav Havel. Ti všechno nazývají krizí. Snažil jsem se je uklidnit, a tak jsem řekl, že je to jen blbá nálada,“ popisuje.

Jako profesionální bankéř dodává, že samotné slovo krize dopadá na lidi negativně a je nutné s tím pracovat. Sám se, podle svých slov, naopak ve významných funkcích, které zastával, tvářil vážněji, než odpovídá jeho povaze: „Lidé mají rádi, když o jejich peníze pečuje někdo, kdo je seriózní. To je prostě, s odpuštěním, ksicht této profese.“

Celý rozhovor si můžete pustit v audiozáznamu.

Pavel Kysilka

Ekonom Pavel Kysilka působil v letech 1992 až 1999 jako člen bankovní rady a viceguvernér Státní banky československé, později České národní banky. Na počátku svého působení vedl přípravu a realizaci zavedení české koruny a měnovou odluku od Slovenska. Od prosince 1997 do července 1998 byl pověřen zastupováním guvernéra České národní banky v plném rozsahu. V letech 2011 až 2015 byl generálním ředitelem České spořitelny. Je zakladatelem a předsedou správní rady 6D Academy a prezidentem festivalu Smetanova Litomyšl. Z pozice experta Mezinárodního měnového fondu se podílel na zavedení národních měn v řadě východoevropských zemí. Aktuálně je členem správních nebo dozorčích rad několika českých univerzit, Aspen Institutu, neziskové organizace Dobrý anděl nebo Nadace Leoše Janáčka. Je ženatý a má tři děti.

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme