„Obecně ve státní správě je podfinancování určitě závažný problém, ale nelze to řešit tím, že budu narušovat výkon služby,“ říká Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy k protestu policistů.
Trump chystá velké změny ve federální správě, pokud vyhraje volby. Zasáhnout mohou až desítky tisíc úředníků, které nynější exprezident označuje za představitele takzvaného „deep state“.
Podle Pavlíkové (Zelení) je situace nepřehledná. Byl tu velký tlak na dokončení digitalizace do konce srpna, ale pak se oznámilo, že je v pořádku ji zastavit a vyvíjet systém další tři roky.
„Velká část digitalizace probíhá v pozadí. Abychom neobíhali úřady my, ale data,“ říká ekonom Navrátil. „Ve státní správě máme tabulkové platy, které neodpovídají trhu práce,“ dodává Bláha.
O státních zaměstnancích koluje v české společnosti mnoho mýtů, k velké části z nich dokonce přispěla sama vláda. Ta má ústy svých některých činitelů tendenci mluvit o nich téměř jako o parazitech.
Kim Čong-un nechal údajně minulý měsíc popravit dvě až tři desítky vládních úředníků, údajně kvůli tomu, že nezabránili povodním v provincii Čagangdo, informují jihokorejská média.
„Veřejná správa nemůže dělat svou práci dobře, dokud všichni do zblbnutí opakují bludy o úřednících – o tom, jak jsou líní, neschopní, nic nedělají, chodí domů ve dvě a mají své jisté,“ říká odborník.
Češi příliš nevěří státní správě, vládě, politikům ani sobě navzájem. Věří místním samosprávám, policii či justici, ukázal nedávný průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
10 let se soudil o data od státní správy. Za pravdu mu dal nakonec až Ústavní soud. Na jaké informace má veřejnost právo a proč by za ně stát neměl účtovat miliony?
„Digitalizace musí být užitečná. Pak pro nás bude mít stejný význam jako třeba elektřina,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký odborník na informační technologie a státní správu David Eaves.
Ve středu začala stávka zaměstnanců soudů, stěžují si na nízké platy. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prý jejich znepokojení chápe, na zvýšení odměn ale podle něj momentálně nejsou peníze.
Podle dat poskytnutých ministerstvem financí jsou rozpočtované průměrné platy v letošním roce téměř na všech ministerstvech nižší, než byly skutečné průměrné platy za rok 2022.
Zatímco IT pracovníci ve firmách si podle průzkumu agentury Smitio letos v prvním čtvrtletí vydělali průměrně 75 000 korun, ve státní správě to podle dat ministerstva práce bylo o 25 tisíc míň.
Tečku nahradila EZKarta, do konce března dostanou povinnou datovou schránku další profese a ministerstva. Zkrátka zdá se, že digitalizace – slovy básníka – pádí jako bláznivá.
Pro jejich majitele to může znamenat velké problémy – zpráva, která přijde do datové schránky, se totiž po deseti dnech považuje za doručenou. A pokud se jedná třeba o pokutu, začne nabíhat penále.
Dokument obsahuje pouhých 13 stran a je opatřen dalšími deseti stranami příloh. Připravit konkrétní kroky, jak zefektivnit fungování státní správy, je teď ale na Úřadu vlády.
Za zhodnocení činnosti ministerstvo spravedlnosti zaplatilo přes milion korun. Analýza podle úřadu už teď přináší efekt. Server iROZHLAS.cz má dokument k dispozici a přináší jeho obsah.
Resort to uvedl na svém webu v reakci na článek iROZHLAS.cz, podle nějž si úřad analýzu za 1,1 milionu zaplatil v době, kdy ministerstvo vnitra chystalo metodiku pro celou státní správu zdarma.
Podle ministerstva spravedlnosti v tom není rozpor. „Vše plně zapadá do prováděné revize státních agend,“ řekl mluvčí úřadu ministra Pavla Blažka (ODS).
Detailní analýza přinese informace o tom, které úředníky bude možné propustit a které agendy zrušit. Státní správa má být efektivnější i méně nákladná.
„Rád bych zlepšil vnímání úřadu práce, aby to nebyl pracák a sociálka, a aby se občané nebáli říct o pomoc,“ říká generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Bartoš podporuje, aby byli IT odborníci při nástupu zařazeni do třinácté platové třídy místo současné deváté. Také chce, aby se navýšil rozpočet pro IT pracovníky v kritických pozicích.
„V lednu 2026 by ze všech dat, která má stát k dispozici, mohl systém zpracovat návrh předvyplněného daňového přiznání. Jako první bychom to chtěli u daně z nemovitosti,“ plánuje ministr financí.
„Pracovník dokáže velmi dobře pomoct soudci v mnoha oblastech. Ať už jde třeba o opatrovnické řízení týkající se dětí nebo výslech dítěte,“ oceňuje předseda okresního soudu Pavel Kotrady.
„Kdyby ministerstvo vnitra už v roce 2022 jasně vykomunikovalo, proč se to dělá, žádná velká kampaň ani být nemusela,“ kritizuje komunikaci vlády k zavádění datových schránek politoložka Anna Shavit.
Senátní výbor pro veřejnou správu uvedl, že „stát má pro své občany vytvářet tak kvalitní služby a systémy, aby je občané sami chtěli využívat a nemuseli k tomu být nuceni zákonem“.