Evropská komise se obává o nezávislost české státní služby. Vláda ji o služebním zákonu nepřesvědčila
Nedávno schválená vládní novela služebního zákona vzbuzuje obavy o stabilitu a nezávislost státní správy. Evropská komise to píše v každoroční analýze hospodářské a sociální situace České republiky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za hnutí ANO o tom chce s unií jednat. Jak už dříve upozornil Radiožurnál, výhrady komise můžou mít vliv na další kolo přidělování evropských dotací.
Radiožurnál s odkazem na zdroje z Evropské komise (EK) psal, že s novinkou má Brusel problém.
Bruselu se nelíbí změny služebního zákona. Vládní ‚otevření‘ státní správy může ovlivnit čerpání dotací
Číst článek
Vláda i někteří koaliční poslanci se snažili zástupce EK přesvědčit, že novela služebního zákona neznamená opětovnou politizaci státní správy. Komise ale trvá na svém.
„Novela budí určité obavy, pokud jde o stabilitu a nezávislost státní služby, neboť nabízí větší flexibilitu při propouštění a náboru úředníků a zavádí možnost služebních hodnocení ad hoc,“ píše Evropská komise v analýze hospodářské a sociální situace České republiky, kterou zveřejnila ve středu.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové za hnutí ANO není jasné, co tím Brusel myslí.
„EK nijak nespecifikuje, co znamená 'vzbuzuje obavy', budeme o tom tudíž jednat,“ napsala Dostálová Radiožurnálu v sms zprávě a dodala: „Veškeré navržené změny zákona jsou plně v souladu s Dohodou o partnerství a respektují veškeré hlavní principy – tzn. transparentnost, odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní služby.“
Plnění Dohody o partnerství je nezbytné k tomu, aby Česko mohlo čerpat peníze z evropských fondů. V tomto dokumentu se mimo jiné píše o závazku odpolitizování státní správy.
Podmínka pro čerpání dotací?
Zveřejněná analýza bude pro Evropskou komisi vodítkem při vyjednávání evropských dotací pro období 2021 až 2027. Česko by v něm mohlo získat při započtení inflace až 500 miliard korun.
Vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Koalice přehlasovala veto Senátu, pomohly SPD a KSČM
Číst článek
Pokud by Brusel se změnami nesouhlasil, mohl by si například stanovit nějakou podmínku pro budoucí čerpání dotací. Už v roce 2014 muselo Česko urychleně přijmout služební zákon, aby na peníze dosáhlo.
Novelu služebního zákona stvrdil svých podpisem prezident Miloš Zeman koncem ledna. Vláda podle ní bude moct z popudu příslušných ministrů odvolávat vedoucí státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Třeba v případě, pokud by „narušili“ důstojnost své funkce.
Novelu odmítala sněmovní opozice, uskupení Rekonstrukce státu nebo Odborový svaz státních orgánů a organizací. Změna podle kritiků znamená návrat k politizaci státní správy, protože každá nová vláda bude moct vyměnit všechny státní tajemník, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.
Vláda naopak trvá na tom, že cílem novinky je hlavně otevřít státní službu pro odborníky z praxe a ze soukromé sféry.