Prezident povolil 14 Čechům bojovat na Ukrajině, osmi žádost zamítl. O abolici stále nikdo nepožádal

Dalších 14 Čechů, kteří si přejí společně s ukrajinskou armádou bojovat proti Rusku, získalo povolení od prezidenta Petra Pavla. Jde o nezbytný krok pro ty, kdo chtějí legálním způsobem pomoci Ukrajině se zbraní v ruce. Službu v cizích ozbrojených silách totiž jinak Čechům zakazuje zákon. Další možností je zpětně požádat o abolici. Žádná taková žádost bývalému ani současnému prezidentovi nepřišla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský dobrovolník míří na vlak do Lvova, 21. března 2022

Britský dobrovolník míří na vlak do Lvova, 21. března 2022 | Foto: Simon Jankowski/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Od prvního dne invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 se na pomoc napadené zemi vydaly stovky, možná tisíce zahraničních dobrovolníků.

Pokud se Češi chtějí do bojů na straně Kyjeva legálně zapojit, musí předem požádat prezidenta o povolení služby v cizích ozbrojených silách. V případě, že se na Ukrajinu vydali bez získání této výjimky, za což jim hrozí trestní stíhání, mohou zpětně požádat o abolici.

‚Přišel o několik prstů na noze, má rozlámanou ruku.‘ Na Ukrajině utrpěl zranění český dobrovolník

Číst článek

Souhlas hlavy státu připojit se k Ukrajincům má aktuálně 146 Čechů. Ke 132, kteří dostali zelenou od bývalého prezidenta Miloše Zemana, nově přibylo čtrnáct lidí, kterým povolení udělil Petr Pavel.

„Prezident Petr Pavel podepsal k dnešnímu dni (29. července 2023) celkem 14 kladných rozhodnutí o jeho souhlasu se vstupem českých občanů do ozbrojených sil Ukrajiny,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.

Kolik z nich skutečně na Ukrajinu odjelo, není jasné. Stejně tak nejsou známy počty těch, kteří na východ vyrazili, aniž by o výjimku zažádali. České Vojenské zpravodajství počty nekomentuje.

Kromě toho Pavel, který je v úřadě od 9. března, osmi lidem žádost zamítl. Důvody negativního rozhodnutí Řeháková odmítla komentovat.

Nula žádostí

Čechům, kteří by se bojů na Ukrajině účastnili, aniž by dostali povolení, hrozí trestní stíhání.

Při bojích na Ukrajině se vážně zranil český dobrovolník. Přišel o nohu, tvrdí média

Číst článek

Službu v cizích ozbrojených silách, pokud nejde o ozbrojené síly Severoatlantické aliance (NATO) nebo pokud nemají občanství příslušného státu, Čechům zakazuje zákon.

Tomu se mohou vyhnout, pokud požádají prezidenta o abolici, kterou ještě spolupodepisuje předseda vlády. Pokud se na podpisu shodnou, nebude trestní stíhání zahájeno, případně bude zastaveno.

Jak serveru iROZHLAS.cz potvrdili mluvčí prezidenta Markéta Řeháková a Úřadu vlády Jakub Tomek, nikdo dosud o abolici nepožádal.

Státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze doplnil, že jeho úřad dozoruje dvě trestní stíhání dvou fyzických osob pro přečin služby v cizích ozbrojených silách podle § 321 odst. 1 tr. zákoníku, přičemž tyto osoby se tohoto trestného činu měly dopustit v souběhu s jinou trestnou činností.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme