Peníze z EU pro vysoké školy pomohou i handicapovaným studentům

Mimopražské vysoké školy by mohly pomoci svým handicapovaným studentům. Částku 400 milionů korun by si univerzity mohly rozdělit na začátku podzimu. Peníze dostanou z Bruselu na základě výzvy ministerstva školství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Masarykova univerzita

Jedním z žadatelů je Masarykova univerzita v Brně, která se už teď stará o stovky handicapovaných studentů. Vytvořila totiž středisko jim šité přímo na míru.

A protože chce pomoci dalším lidem s postižením ke studiu, rozhodla se využít výzvy ministerstva školství a ukrojit ze čtyř set milionového balíku tu podstatnější část.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysoké školy dostanou z EU 400 milionů korun. Pomohou i hendikepovaným studentům. Podrobnosti v reportáži Kláry Bílé v Ranním Radiožurnálu.

„Masarykova univerzita zajišťuje ten servis pro většinu populace s postižením. Pokládali bychom za celkem věcné a logické, kdyby tomu ve výsledku odpovídalo i to rozdělení. Takže my budeme usilovat o maximální hranici, kterou projekt nabízí. To je 90 milionů,“ říká ředitel Střediska Teiresiás Petr Peňás.

Vybavení střediska

Středisko disponuje několika dispečinky a servisem tak, aby jeho zaměstnanci pomohli neslyšícím nebo slepým studentům s dokumenty ke studiu.

Kontrolují také prostory univerzity tak, aby byly přístupné pro pohybově postižené vysokoškoláky. Evropské peníze by tedy měly zlepšit vybavení střediska i školící sítě.

„Tak, abychom mohli dělat zázemí partnerům na ostatních vysokých školách. Případně může být užitečné i dohodnout se na tom, že my budeme servis zajišťovat dokonce i pro jiné školy, které na to své vlastní lidi nemají. A naopak oni nám oplátkou budou poskytovat některé věci, které je pro nás od nich možné převzít,“ vysvětlil Peňás.

Více středisek

Ve výsledku by pak tak takových středisek mohlo vzniknout díky penězům z Bruselu u nás více a jejich činnost by byla propojená. O peníze ale mohou žádat jen mimopražské vysoké školy.

„Každá škola vytvoří svůj projekt a je to na podporu jednak změny studijních plánů a dají se z toho koupit i pomůcky,“ upozorňuje vrchní ředitel sekce evropských fondů na ministerstvu školství Jaroslav Kuba.

Peníze tak podle něj otevřou brány ke studiu dalším zájemcům, kterým dosud vysokoškolskému životu bránilo nějaké postižení.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme