U památníku v Letech se objevila uříznutá prasečí hlava. Provokace, reagovalo romské muzeum
K památníku v Letech u Písku někdo o víkendu položil uříznutou prasečí hlavu. Podle Muzea romské kultury jde o provokaci, na kterou prý nechce reagovat. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Památník stojí nedaleko místa, kde byl dříve protektorátní koncentrační tábor pro Romy.
Uříznutou prasečí hlavu někdo umístil přímo k památníku romského holokaustu, který stojí nedaleko místa, kde za druhé světové války protektorátní koncentrační tábor pro Romy.
Rada vlády podpořila zavedení významného dne památky obětí romského holokaustu, výroky Okamury odsoudila
Číst článek
„Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl Aktuálně.cz Luděk Strašák, vedoucí pietních míst Muzea romské kultury, které areál v Letech u Písku nyní spravuje.
Policii prý zatím neoslovili. „Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat. Je to provokace někoho, kdo na sebe chce nejspíše upozornit nebo má problém s likvidací vepřína," dodal.
Místopředseda představenstva firmy Agpi, provozovatele vepřína Jan Čech řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy.
Lidovci neuspěli s odvoláním Okamury z čela sněmovny, poslanci ho odmítli projednávat
Číst článek
„Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci," řekl pro ČTK.
Na místě někdejšího tábora v Letech u Písku je v současné době stále vepřín, který loni odkoupila vláda. Nyní se ale areál vyklízí a místo něj má vzniknout památník. Vláda podle smlouvy s Agpi zaplatí za budovy a pozemky 450,8 milionu korun.
Za nechutný rasistický útok a zneuctění pietního místa označil víkendovou událost mluvčí česko-romského občanského sdružení Konexe Miroslav Brož. Podle něj jde o důsledek nálad v české společnosti.
„Když už ne přímo popírání, tak alespoň zpochybňování nebo bagatelizování romského holokaustu je v České republice rozšířeným fenoménem a vcelku mainstreamovým názorem," uvedl Brož v tiskovém prohlášení, které poskytl ČTK.
Tábor v Letech
Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl určen mužům, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Stejné zařízení existovalo také v Hodoníně u Kunštátu.
V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Na 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.
Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.