'Okamura holt někdy plácá nesmysly.' Co soudí někteří poslanci ANO o výrocích šéfa SPD k táboru v Letech?
Nelíbí se nám to, ale s odvoláním Tomia Okamury z vedení sněmovny nesouhlasíme. Takový je ve zkratce postoj většiny poslanců hnutí ANO, kteří odpovídali v anketě serveru iROZHLAS.cz. Jejich hlasy budou přitom v případné hlasování o odvolání šéfa SPD z postu místopředsedy klíčové. A jak svůj postoj zdůvodňují?
Server iROZHLAS.cz oslovil všechny poslance hnutí ANO vyjma premiéra v demisi Andreje Babiše, šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka a ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána, kteří již dříve možné zbavení funkce šéfa SPD veřejně odmítli. Na dotazy odpověděla více než třetina z nich.
Špiníte nepohodlné politiky, nařkl na videu Okamura Český rozhlas. 'Kategoricky to odmítáme,' říká ředitel
Číst článek
„Tomio Okamura se písemně omluvil Židovské obci, nevím, jestli Muzeu romské kultury, doufám ale, že ano. Za nebezpečné to považuji. Okamura holt někdy plácá nesmysly. Zatím pro odvolání ale nejsem,“ uvedl například poslanec za Středočeský kraj Přemysl Mališ.
Odvolání Okamury z vedení sněmovny odmítá také poslanec a miliardář Pavel Juříček, ten jeho výroky označil za součást debaty v Parlamentu. „Výroky, o kterých mluvíme, byly použity v rámci diskuse na půdě Poslanecké sněmovny. Jako takové obecně navíc podléhají imunitě,“ popsal.
Okamurova omluva stačí také ministryni pro místní rozvoj v demisi a poslankyni Kláře Dostálové. „Pan Okamura se omluvil veřejně, a to je pro mě dostačující. Předpokládám, že se k tomu vyjádří i ve sněmovně. Zatím k jeho odvolání nevidím důvod,“ napsala redakci v SMS.
Obdobně soudí tak jeho spolustraníci Pavel Staněk, Tomáš Kohoutek, Marek Novák nebo Jiří Mašek. Za dostatečnou omluvu označila také poslankyně Miloslava Rutová. Ta navíc uvedla, že podle jejího názoru předseda SPD problematiku holokaustu nezlehčoval. Stejný názor má i Milan Brázdil.
Odvolání Okamury
Odvolat Okamuru z vedení dolní komory kvůli jeho výrokům o táboře v Letech navrhli lidovci, jejich návrh podporují Piráti, TOP 09, STAN, ČSSD i velká část poslanců ODS. Daných šest stran má dohromady 85 poslanců, pro zařazení návrhu na jednání sněmovny je potřeba 80 hlasů zákonodárců. Proti návrhu je naopak SPD, komunisté i většina poslanců hnutí ANO, jak po úterním jednání klubu uvedl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Hlasy hnutí ANO tak budou v případném hlasování klíčové - trojice stran ve dvousetčlenné sněmovně drží většinu 115 poslanců.
Důvod pro odvolání nevidí ani David Pražák, Zuzana Ožanová nebo Andrea Babišová. „Nebudu přispívat k destabilizaci sněmovny, budu hlasovat proti odvolání,“ uvedla Babišová.
Žlutá karta
Ještě omluvu přímo na plénu dolní komory během únorové schůze by uvítal předseda sněmovny Radek Vondráček: „Bylo by vhodné, kdyby se pan Okamura k tomu vyjádřil ještě ve sněmovně pro nás poslance a omluvil se.“
Na zbavení funkce to však podle jeho slov zatím není není. „Jinak sportovní mluvou: tenhle prohřešek byl na žlutou kartu. To vyjádření bylo – velmi korektně řečeno – nevhodné. Myslím, že tady není pochyb, že tábor v Letech byl součástí průmyslového vyvražďování,“ doplnil Vondráček.
Omluvu v dolní komoře očekává také poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Očekávám, že zazní ještě jasná omluva během zasedání sněmovny. Taková prohlášení jsou nevhodným zlehčováním problematiky. Počkám si na to, jak se bude celá situace ve sněmovně vyvíjet i podle výše zmíněného,“ poslal.
„Pan Okamura má pocit, že může nahlas vykřikovat, cokoli se mu zlíbí bez následků. A bohužel tím rozdmýchává nebezpečné temné vášně. V tuto chvíli u mě převažuje názor pro odvolání.“
Martin Kolovratník
Vysvětlení určené poslancům pokládá podle svých slov za „přirozené“ také ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. „Podle toho se budu dále rozhodovat. Výroky jsou samozřejmě neakceptovatelné a naprosto nerozumím tomu, proč má pan Okamura a jeho kolegové potřebu se k tomuto tématu vůbec vyjadřovat,“ uvedl.
Okamurovo vysvětlení nestačilo ani předsedovi volební komise Martinu Kolovratníkovi: „Argumenty o teplotě, útočící redaktorce nebo lživých médiích považuji za směšné – a jsou to pro mě spíš výmluvy.“
Kolovratník by byl případně navíc i pro odvolání šéfa SPD z postu místopředsedy. „Pan Okamura má pocit, že může nahlas vykřikovat, cokoli se mu zlíbí bez následků. A bohužel tím rozdmýchává nebezpečné temné vášně. V tuto chvíli u mě převažuje názor pro odvolání,“ doplnil.
Okamura odmítá, že by popíral holokaust, a mluví o lidovecké „lživé kampani“. Hnutí Svoboda a přímá demokracie také podle něj nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech.
V České televizi Okamura současně uvedl, že by mělo Česko určit významný den pro oběti holokaustu. Takový den už od roku 2003 ale existuje, den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna. Server iROZHLAS.cz proto chtěl, aby svůj výrok dovysvětlil. Více ve videu ZDE.
Populismus Okamury
Za nedostatečnou omluvu šéfa SPD však považuje také poslankyně Eva Fialová. Podle ní by měl Okamura omluvu „ještě potvrdit a uvést výrok na pravou míru“. Pro odvolání z čela dolní komory však není.
Výroky Okamury
Šéf SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že koncentrační tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za toto tvrzení, že omluvil. Uvedl však současně, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.
Obdobně míní i Jaroslav Bžoch. „Přijde mi, že se pan Okamura de facto vůbec neomluvil a pokusil se svalit vinu na média, ostatně tak činí prakticky neustále. V jeho výrocích však spatřuji spíše neznalost, neobratnost ve vyjádřeních a velký populismus,“ uvedl s tím, že možnost odvolání však považuje za „zbytečně zpolitizovanou“.
Aleš Juchelka zase uvedl, že se podle něho Okamura „spíše vymlouvá, než omlouvá“. „Vypustit něco takového z úst je velmi bolestné pro všechny, kteří byli tomuto historickému dramatu účastni. Za nebezpečné to nepovažuji, pouze za drzé, hloupé a neznalé historických faktů,“ napsal v e-mailu redakci.
Poslanecký klub hnutí ANO o možném odvolání Okamury z postu místopředsedy jednal v úterý, jeho předseda Jaroslav Faltýnek posléze uvedl, že většina jeho spolustraníků je proti.