Zaveďme významný den všech obětí holokaustu, vyzval Okamura. Existuje už od roku 2003
Česko by mělo určit významný den pro všechny oběti holokaustu, žádal v České televizi předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Neuvědomil si ale, že takový den už od roku 2003 existuje. Den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna.
„Chceme, abychom určili významný den všech obětí holokaustu. Ať si je připomeneme a připomínáme si i ta zvěrstva. Pojďme o tom hlasovat ve sněmovně,“ vyzval šéf SPD Tomio Okamura v úterních Událostech.
Většina poslanců ANO nepodpoří odvolání Okamury z vedení sněmovny, oznámil po jednání klubu Faltýnek
Číst článek
Moderátor Michal Kubal ho ale následně upozornil, že takový den už v Česku existuje.
„Mimochodem, myslím, že to bude vlamování do otevřených dveří, protože tento mezinárodní den obětí holokaustu je významným dnem České republiky od roku 2003,“ uzavřel Kubal rozhovor s Okamurou.
Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti byl v roce 2003 uznán Parlamentem jako významný den České republiky. Připadá na 27. ledna, kdy byl v roce 1945 osvobozen Rudou armádou koncentrační tábor Osvětim.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO v úterý řekl, že by byl pro zavedení významného dne, který by připomínal jen oběti romského holokaustu. Chce navrhnout, aby tento den připadal na 2. srpna, kdy se připomíná výročí zabití poslední skupiny romských vězňů v plynových komorách nacistických koncentračních táborů.
Odvolání z postu místopředsedy sněmovny?
Okamura čelí v posledních dnech tlaku na odvolání z postu místopředsedy sněmovny. Důvodem jsou jeho výroky ohledně bývalého sběrného a pracovního tábora v Letech u Písku.
Skupina pozůstalých po obětech tábora v Letech podala trestní oznámení na Okamuru a Roznera
Číst článek
Šéf SPD v lednu řekl, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za tvrzení, že nebyl oplocený, omluvil. Uvedl ale zároveň, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.
Okamurovo odvolání z postu místopředsedy sněmovny, které navrhují lidovci, by podpořilo 70 poslanců napříč stranami, vyjma SPD. Uvedla to Česká televize, která oslovila zákonodárce dolní komory s dotazem, jak budou hlasovat.
Proti by naopak hlasovalo 45 poslanců. Další se ještě nerozhodli. Odpovědělo celkem 165 z 200 zákonodárců dolní komory. Odvolat místopředsedu sněmovny lze podle jednacího řádu jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců.
'Utrpení lidí v Letech nezpochybňujeme'
Okamura odmítá, že by popíral holokaust, a mluví o lidovecké „lživé kampani“. Hnutí Svoboda a přímá demokracie také podle něj nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech.
Pelikán kritizoval Okamuru za výroky o Letech. 'Utrpení lidí v táboře nezpochybňujeme,' brání se šéf SPD
Číst článek
„Hnutí SPD naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta o utrpení, které lidé prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války," řekl již dříve Okamura.
„Plánovité vyvraždění Židů, Slovanů a tehdy takzvaného cikánského obyvatelstva bylo součástí zločinných plánů nacistů na takzvané konečné řešení rasové otázky. Jde o nezpochybnitelný fakt," dodal.
Kritiku v posledních dnech sklidil také poslanec SPD Miloslav Rozner, který o letském táboře mluvil jako o „neexistujícím pseudokoncentráku".
„Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl Rozner svým spolustraníkům na loňském uzavřeném sjezdu hnutí, jeho slova zazněla v pořadu České televize 168 hodin.