Osmdesát procent Čechů přispívá na humanitární účely

Čtyři pětiny Čechů vloni přispěly na humanitární pomoc. Ochota lidí darovat peníze postupně roste - vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio. Lidé podporují hlavně oběti velkých přírodních katastrof.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V humanitární pomoci jsou léky,

V humanitární pomoci jsou léky, | Foto: UNICEF

V roce 2004 darovala humanitárním organizacím peníze více než polovina obyvatel. V loni už to bylo 80 procent. Solidaritu vyvolaly hlavně dvě přírodní katastrofy - asijské tsunami a hurikán Katrina. Ředitelka Českého výboru UNICEF Pavla Gomba dodává, že pět procent peněz , které UNICEF po tsunami vybral, poslali Češi.

"Což je jakoby neúměrné jednak k naší kupní síle, a jednak počtu obyvatel. Otázkou je, jak je to udržitelné a jak dlouho s tím můžeme počítat. Jiné krize, stejně důležité s velkým počtem obětí, prostě takovou pozornost a podporu nemají."

Podle průzkumu agentury Factum Invenio se u nás ochota podporovat projekty pro potřebné každý rok zvyšuje. Pavla Gomba říká, že důležitou roli hrají pravidelní dárci. U nás je to každý desátý dospělý člověk. Díky nim mohou humanitární organizace tvořit finanční rezervy. "To je hlavně důležité právě v těch krizích, že to není tak, že vyhlásíme sbírku, oba měsíce sbíráme peníze a potom je tam pošleme. V té době by už většina lidí byla mrtvá, kdyby tam nepřišla pomoc. Takže tihle pravidelní dárci jsou asi nejdůležitější program," poznamenala Pavla Gomba.

Autoři průzkumu dodávají, že k ochotě Čechů darovat peníze na humanitární akce přispěly nejen přírodní katastrofy, ale i zřízení dárcovských textových zpráv. Díky nim dary neposkytují už jen starší lidé, ale přes mobilní telefony částky posílají i osoby mladší.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme