Na Pardubicku se navzdory vládní strategii otevírají nová očkovací místa. I bez smlouvy s pojišťovnou

Úkol zněl jasně: síť vakcinačních center více nerozšiřovat. Přesto na Pardubicku vznikají nová očkovací místa. Kraj totiž podle šéfa Chytré karantény Petra Šnajdárka nestíhá kvůli nedostatku zdravotnického personálu současné tempo vakcinace, a získal tak z vládní strategie výjimku. Má to ovšem háček. Část daných center dosud nedostala k očkování zelenou od zdravotní pojišťovny. Nemají tak jistotu, že dostanou nakonec zaplaceno.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravování vakcíny Pfizer

Připravování vakcíny Pfizer | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Polička, Lázně Bohdaneč, Králíky a Lanškroun. To jsou nová očkovací místa v Pardubickém kraji. Stát přitom jejich množství vzhledem k vyšší proočkovanosti rizikových skupin už v dubnu zastropoval. Hejtmanství ovšem dostalo výjimku. Důvod? Ve vakcinaci zaostává.

Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily

Číst článek

„Potřebují pomoct, protože jim vypadl personál a nestíhají to doočkovat. Tak se jim povolilo doplnění center,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz šéf Chytré karantény Petr Šnajdárek. Výjimku podle něj Pardubicku udělila přímo národní koordinátorka očkování proti covidu-19 Kateřina Baťhová.

„Opravdu tam lékařský personál nemají. Nedohodli se úplně s praktickými lékaři, protože část jich chce na dovolenou, a výtlak tam není. A lidé tam čekají na očkování. Máme přetížené linky,“ pokračoval dále Šnajdárek s tím, že je potřeba držet stávající tempo vakcinace.

Menší centra, provozovaná vesměs soukromníky, se zřizovala kvůli urychlení vakcinace a zvýšení její dostupnosti především pro seniory. Nyní to však už není potřeba. Alespoň tedy v jiných krajích, kde nyní podle Šnajdárka posilují stávající kapacity.

Pardubický kraj se ovšem řídí podle vlastní strategie, s navýšením center tak počítal nehledě na vládní pravidla.

„Vzhledem ke snaze přiblížit očkování občanům v území jsme nadále pokračovali v otevírání dalších očkovacích míst ve spolupráci s místními samosprávami,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Bez registrace

Má to ale háček. Nová očkovací místa v Lanškrouně a v Králíkách zatím nedostala od Všeobecné zdravotní pojišťovny zelenou, tedy identifikátory potřebné k očkování. Pro iROZHLAS.cz to potvrdil její mluvčí Vlastimil Sršeň. Podle něj se to týká také vakcinace v Poličce.

Vládní strategie

K 15. dubnu došlo kvůli „potřebě koncentrace a udržování stávajících kapacit očkování a zajištění racionální distribuce očkovacích látek ve všech regionech“ k zastropování množství očkovacích míst, jak se píše v metodickém pokynu VZP. Očkovat by se tak podle šéfa Chytré karantény Petra Šnajdárka mělo především ve velkých centrech a u praktiků. V současnosti je vakcinačních míst okolo 250.

„VZP nepřidělila nesmluvním poskytovatelů zdravotních služeb IČZ (identifikační číslo poskytovatele zdravotních služeb – pozn. red.) a IČP (identifikační číslo pracoviště – pozn. red.) pro nová vakcinační centra s místem poskytování Polička, Králíky, Lanškroun,“ uvedl Sršeň.

Ředitel poličské nemocnice Libor Stráník ale říká, že povolenku od pojišťovny má od konce května. „Jednali jsme s nimi od března, avizovali jsem jim, že to přijde. Očkujeme a doufáme, že to dostaneme zaplacené, i tak to není žádný byznys,“ řekl.

To ovšem není případ zbývajících center. Registrace u pojišťovny je přitom jednou z nutných podmínek, aby očkovací místa mohla vůbec vzniknout. A také žádat o úhrady. Za jednu vakcinaci provozovatel obdrží od pojišťovny 267,52 koruny. Nyní však nemají jistotu, že na peníze dosáhnou.

Nejde přitom o ojedinělou záležitost. Radiožurnál a server iROZHLAS.cz zkraje týdne popsaly, že některá centra na Pardubicku už dříve bez všech nutných povolení očkovala. Týkalo se to centra v pardubické poliklinice a v České Třebové.

Vstup do očkovacího centra společnosti Livian v Pardubicích | Foto: Vít Kubant | Zdroj: archiv iROZHLAS.cz

Bez registrace tak daná místa stihla naočkovat tisíce lidí. Jejich provozovatelé – firmy Livian a Renturi – nakonec od pojišťovny dostali povolenku dodatečně, která platila zpětně. Soukromníci se tehdy k tomu, proč nemají řádné dokumenty, ani po urgencích nevyjádřili. A na dotazy nereagovali ani nyní.

Sliby hejtmana

Absence nutných registrací přitom tehdy zaskočila hejtmana Martina Netolického (ČSSD). „Žil jsem v domnění, že to je v pořádku,“ řekl s tím, že si to bude do budoucna více hlídat. Jenže teď se historie opakuje. Jak tedy reaguje nyní? Hejtman to nevidí jako problém jeho kraje.

„Smlouva s pojišťovnou je na straně poskytovatele služby. Naše úloha v tom není absolutně žádná. Mám informace od pojišťovny prostřednictvím pana Šmehlíka (náměstek VZP – pozn. red.) a pana Šnajdárka (šéf Chytré karantény – pozn.), že je to všechno v pořádku,“ řekl.

5:06

Imunita po covidu-19 by mohla vydržet roky, snad i celý život. Dlouhodobě by mělo chránit i očkování

Číst článek

Jenže úplně není. Zatímco v Lanškrouně se podle krajského koordinátora Pavla Čecha zatím neočkuje, v Králíkách začali. „Králíky očkují, ale na riziko, že jim nemusí být aplikace uhrazeny,“ přiblížil. Vakcinace tak podle něj naráží u pojišťovny. „Není to tak, že by nechtěli jednat, ale zatím k dohodě nedošlo,“ uvedl dále.

Čech sice upozorňuje, že smlouvu s pojišťovnou si musí vyřídit samy společnosti, připustil nicméně, že se v tom angažuje i Pardubický kraj. „Byli jsme vyzváni poskytovateli, že zatím nemají jisté úhrady z VZP. Požádali jsme proto pojišťovnu, aby nám sdělili, zda je k tomu nějaký důvod,” řekl serveru iROZHLAS.cz.

Upřesnil, že problém se týká jen center v Lanškrouně a Králících. Polička, kde se očkuje od začátku června, by podle jeho informací měla mít všechna potřebná povolení. „Pro nás je hůř pochopitelné, proč došlo k zastropování v době, kdy ještě nepřicházely vakcíny do České republiky v tak masivním počtu. Ty začaly až v květnu a červnu. Doufáme ale, že k dohodě dojde,” uvedl.

Otevření nových vakcinačních míst má podle Čecha podporu ředitele VZP Zdeňka Kabátka. „Věc je nadále projednávána mezi pány Petrem Šnajdárkem, Davidem Šmehlíkem (náměstek VZP) a Kabátkem a čekáme na výstup z jednání. Předběžně to generální ředitel VZP Kabátek podpořil,” vyjádřil se pro server iROZHLAS.cz.

Vít Kubant, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme