Soud zprostil ředitele benešovské policie obžaloby. Podle ní se podílel na manipulování výběrových řízení

Městský soud v Praze v úterý zprostil ředitele benešovské policie Pavla Havránka obžaloby, podle které se v letech 2009 a 2010 podílel na zmanipulování řady výběrových řízení. Osvobodil i zbylých pět obžalovaných. Podle soudu nebylo jednání obžalovaných trestným činem. Havránkovi za zneužití pravomoci hrozilo až 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel benešovské policie Pavel Havránek přichází 5. března do jednací síně u Městského soudu v Praze. Havránek čelí spolu s dalšími pěti lidmi obžalobě kvůli údajným manipulacím se zakázkami u středočeské policie.

Ředitel benešovské policie Pavel Havránek přichází 5. března do jednací síně u Městského soudu v Praze. Havránek čelí spolu s dalšími pěti lidmi obžalobě kvůli údajným manipulacím se zakázkami u středočeské policie. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

Vedle Havránka čelili stíhání i někdejší vedoucí odboru správy majetku středočeských policistů Miloslav Stupka, informatik z odboru rozpočtu a účetnictví Aleš Foltýn a vedoucí oddělení materiálně-technického zajištění Vladimír Němeček.

Zbývající dva jsou zástupci firem, které policisté údajně zvýhodnili na úkor jiných soutěžitelů - Tomáš Kačírek z ostravské společnosti AutoCont a Bohumil Hlouch z pražského Impromatu. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Vysoce postaveného důstojníka obžalovali z vážného zločinu, přesto dál šéfuje policii v Benešově

Číst článek

Vyčerpat peníze

Obžaloba se týkala tendrů z doby, kdy byl Havránek ekonomickým náměstkem šéfa středočeské policie Václava Kučery. V roce 2009 muž podle vyšetřovatelů neoprávněně vyjímal zakázky z působnosti pokynu šéfa krajského ředitelství, a umožňoval tak manipulovat jednotlivé tendry.

Kupní smlouvy s předem vybranými vítězi pak podle žalobce podepsal, ačkoliv věděl, že výběrové řízení se neuskutečnilo řádně. V roce 2010 pak prý Havránek neoprávněně pověřoval prováděním zmanipulovaných tendrů Foltýna, ačkoliv věděl, že správně by se jimi měl zabývat jiný odbor.

Havránka i ostatní obviněné z řad policie údajně k trestné činnosti vedla mimo jiné snaha „stůj co stůj vyčerpat veškeré finanční prostředky ze státního rozpočtu“, které mělo krajské ředitelství k dispozici. Nákup zboží - například tiskáren, tonerů nebo notebooků - byl přitom podle státního zástupce nadbytečný a nehospodárný, protože policisté měli těchto předmětů dostatek na skladě.

Podle soudkyně Kateřiny Radkovské ale nákupy zbytečné nebyly. „Svědci se shodli na tom, že stav IT techniky, stav počítačů, byl nedostatečný,“ řekla v úterý soudkyně. „Dospěli jsme k závěru, že nákupy materiálu byly potřebné,“ dodala. Vycházela z výpovědí svědků i z listinných důkazů.

Podle státního zástupce způsobil Havránek státu škodu 14 milionů korun. Šéf středočeské policie však v minulosti u soudu uvedl, že krajskému ředitelství žádná škoda nevznikla. Kučera také Havránka odmítl odvolat, protože by to bylo podle něj pouhé gesto a protože každou obdobnou záležitost posuzuje individuálně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme