Mise, kterou komunisté nechtěli prodloužit. Čeští vojáci se v Lotyšsku připojili k silám NATO

Riga požádala o pomoc vojáky Severoatlantické aliance, jelikož se po anexi ukrajinského Krymu obává Ruska. Proto se v červnu do Lotyšska vydalo také 55 vojáků minometné čety z Hranic na Moravě, kteří už během své předsunuté mise v Pobaltí absolvovali i první cvičení s ostrými střelbami.

OD STÁLÉHO ZPRAVODAJE Riga Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S velitelem úkolového uskupení v Lotyšsku Michalem Bogdanem nasedám do zeleného vojenského džípu s českou vlaječkou na dveřích. Projíždíme borovicovým lesem u vojenské základny Ādaži nedaleko Rigy, abychom si prohlédli přípravy na první ostré střelby.

V Česku se otevře moderní satelitní centrum SATCEN. Jeho technologie využije NATO i vojenská rozvědka

Číst článek

„Naše palebná četa je zařazená do kanadské roty podpory. Kromě nich jsou tady albánští pyrotechnici, slovinští průzkumníci, nasazení jsou také ostřelovači,“ vyjmenovává Michal Bogdan některé z osmi států zapojených do mnohonárodnostního uskupení. Slouží v něm také Slováci nebo Italové, jejichž cvičná střelba z těžkých kulometů se teď právě z dálky ozývá.

Přijíždíme k velkému vyvýšenému betonovému hrazení. „To je pozorovatelna ve značně opotřebovaném stavu. Jsme totiž v jednom z nejstarších a zároveň největších výcvikových prostorů v Pobaltí. Palba bude vedená tam od písečných dun,“ ukazuje Bogdan směrem k obrovské planině před námi, zatímco si vojáci seřizují minomety.

„Jestli vidíte červená hrazení, tak to je pletivo, které se používá třeba při lyžařských závodech. Ohraničuje dopadovou plochu, kam budeme vést palbu,“ dodává.

Největší bojové uskupení v Pobaltí

Čeští vojáci jsou v Lotyšsku součástí vůbec největšího pobaltského bojového uskupení NATO. Praporu o velikosti asi tisíce jednotek velí Kanada.

„Česká republika poskytla své těžké minomety, takže česká četa přispívá k naší nepřímé palbě, což je užitečná práce. Češi teprve přijeli, ještě procházejí integračním tréningem spolu s dalšími členy bojové skupiny, ale zatím to zvládají velmi dobře,“ chválí Matt Rolls, velitel pěchotní roty kanadského kontingentu.

Přesunuli jsme se do areálu základny Ādaži obehnaného ostnatým drátem. Vojáci tady přespávají v kasárnách, takže základní komfort mají zajištěný.

2:56

Google končí s vývojem technologií pro vojenské drony. Jejich nápady už nesmějí člověku ubližovat

Číst článek

„Výcvik probíhá ve vojenském prostoru. Buď máme palebnou činnost, topografii, což je práce s mapou, nebo tělocvik, takže tak se připravujeme po odborné i fyzické stránce,“ vypočítává velitel čety Tomáš Koutný.

Pracovní dny mají od pondělí do soboty. Na rozdíl například od afghánské mise mohou o osobním volnu opustit střežený areál.

Česko poslalo nově nakoupenou techniku

Hranická minometná četa si s sebou do Lotyšska vzala minomety ráže 120 mm s dostřelem přes osm kilometrů a nové obrněné vozy Tatra 815 PRAM. Ty nahradily dosluhující terénní modely Praga V3S zvané „vejtřasky“, které armáda používala přes půl století.

„Tatra je na rozdíl od zastaralé Pragy velice moderní vozidlo schopné poskytovat posádce balistický štít a ochranu proti zbraním hromadného ničení. Má vysokou průchodnost terénu a je vybaveno komunikačními prostředky, aby byla neustále ve spojení s nadřízenými stupni,“ dodává Michal Bogdan.

Vojenský pozdrav místo potřesení rukou. Trump čelí kritice, že salutoval severokorejskému generálovi

Číst článek

Lotyšské obavy z Ruska

Hlavním úkolem lotyšské předsunuté bojové skupiny je odstrašit Rusko, říká kanadský velitel Matt Rolls: „Rozhodně jde o odpověď na ruskou agresi na Ukrajině. Jsme tady a jsme připravení reagovat na jakoukoliv hrozbu.“

O posílení vojenské přítomnosti NATO požádaly samy pobaltské země, ve kterých žije početná rusky mluvící menšina. Obavy z Kremlu podle lotyšského ministerstva obrany souvisí s historickou zkušeností se Sovětským svazem a také s tím, že se Rusko podle Rigy chová netransparentně při vojenských manévrech u hranic, jako bylo loňské cvičení Západ. Podle pobaltských zemí se jej účastnilo výrazně více vojáků, než kolik Moskva přiznala.

Vojska NATO chtějí být v Pobaltí vidět, účastní se proto veřejných prezentací. Češi se svými minomety už také pochlubili. „Zrovna o víkendu se v Rize konal sportovní den, děti tam jezdily na BMX kolech, tak jsme tam vyjeli s technikou, ukazovali jsme naše vybavení. A zájem byl velký, lidem se to líbilo. Takové akce se budou určitě ještě opakovat,“ dodává velitel čety Koutný.

Polská pobídka Američanům. Za vojenskou přítomnost nabízí desítky miliard

Číst článek

Kde všude jsou Češi v Pobaltí

Mise v Lotyšsku patří mezi ty, kterou čeští komunisté nechtěli podpořit. Při vyjednávání o vládní podpoře žádali o její neprodlužování. Poslanci ale začátkem června schválili pobaltské mise až do roku 2020.

Za půl roku tak čeká 55 českých vojáků v Lotyšsku střídání. Kromě nich tento týden vyrazilo do sousední Litvy také 230 vojáků z žateckého 41. mechanizovaného praporu posíleného ženijní četou a obrněnými vozy Pandur. Zapojí se do bojového uskupení pod německým velením.

Od příštího roku se do Pobaltí také vrátí stíhací letouny JAS-39 Gripen. Na ochranu pobaltského vzdušeného prostoru byly nasazené už v letech 2009 a 2012.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme