Poslanci schválili konsolidační balíček. ,Černý pátek pro českou ekonomiku,‘ řekla Schillerová

Poslanecká sněmovna v pátek po poledni schválila takzvaný konsolidační balíček, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Pro hlasovalo 108 poslanců, proti bylo 86 zákonodárců. Předloha nyní zamíří do Senátu, podepsat ji případně musí ještě prezident. Opozice tvrdí, že balíček pouze zvyšuje daně, může navíc způsobit růst inflace a záporně ovlivnit ekonomický výkon.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:13 13. 10. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci schválili konsolidační balíček

Poslanci schválili konsolidační balíček | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Tak jste to dokázali. Černý pátek pro českou ekonomiku, pošlapali jste jednací řád sněmovny, vlastní programové prohlášení, zájmy rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků i firem,“ komentovala záhy výsledek hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Se 108 koaličními poslanci nakonec hlasoval i nezařazený Ivo Vondrák, který byl původně zvolen za hnutí ANO.

Koalice podle šéfa SPD Tomia Okamury prosazením konsolidačního balíčku flagrantně porušila své předvolební sliby, že nezvýší daně. Vláda vytáhne z kapes lidí a firem 100 miliard korun navíc, konstatoval. A zároveň vyzval prezidenta Petra Pavla, aby předpis vetoval.

,Jedna z nejdůležitějších věcí

Premiér Petr Fiala z ODS pak na tiskové konferenci ostře kritizoval hnutí ANO: „Zničilo v této zemi veřejné finance a teď se snažilo zničit naši snahu dát je do pořádku. Po dlouhých 47 hodinách jednání sněmovny se nám navzdory obstrukcím a destrukcím opozice se nám podařilo schválit jednu z nejdůležitějších věcí v tomto volebním období.“

PRŮZKUM: Většina Čechů nerozumí konsolidačnímu balíčku. ‚Chtějí víc než hesla a slogany,‘ říká expert

Číst článek

Senát by o konsolidačním balíčku mohl podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS rozhodovat v první polovině listopadu. Neúspěch v horní komoře neočekává. „Nepředpokládám, že by se tento návrh zákona vracel ze Senátu do Poslanecké sněmovny,“ podotkl ministr.

Stanjura ještě před hlasováním odmítl, že by stát čekala kvůli balíčku katastrofa. Konsolidační balíček plní podle něj tři principy.

„Zlevňujeme stát, zjednodušujeme stát, zachováváme investiční aktivitu státu a udržujeme sociální smír,“ vyjmenoval.

A také zopakoval, že vláda s konsolidací veřejných financí přijít musela. „Je nejvyšší čas přeřadit na nižší rychlost, ubrat plyn a začít brzdit, abychom nemuseli za několik let, těsně před nárazem do dluhové zdi, zatahovat za ruční brzdu,“ obhajoval balíček.

Vláda předložila poslancům návrh 30. června, první čtení začalo 12. července. Předloha přináší zejména některé daňové změny. V příštím roce by podle vlády měla pomoci snížit schodek o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun.

Vládní novela šesti desítek zákonů, kterou původně kabinet předložil, má stovky stran. Koalice k ní připravila celkový pozměňovací návrh rovněž o stovkách stran. Ve druhém čtení se k předloze sešlo na osm desítek úprav a o všech z nich museli poslanci rozhodnout.

Opozice nakonec uspěla s jediným pozměňovacím návrhem. Předložila ho poslankyně ANO Zuzana Ožanová s cílem, aby blokové pokuty mohly do budoucna ukládat v elektronické podobě všechny správní orgány včetně obecní policie, nejen republikoví policisté a celníci.

Pro konsolidační balíček hlasovalo 108 poslanců, proti bylo 86 zákonodárců | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Pevný termín hlasování

Závěrečné kolo debat o konsolidačním balíčku trvalo tři jednací dny. Koalice ve středu protlačila pevný termín hlasování, které začalo v pátek 11.00. K předloze chtěly vystoupit ještě desítky vesměs opozičních poslanců. Na všechny se ale nedostalo.

Konsolidační balíček je v souladu s požadavky hlavy státu. Další změnu financí nechystáme, říká Stanjura

Číst článek

Opozice si právě kvůli tomu stěžovala na omezování svých práv. „Nemyslím, že tady je teď nějaký arbitr demokracie, do kterého se pasují jednotliví pětikoaliční poslanci. A ti nám měří, jestli je to už dost, nebo málo. Nemyslím si, že patnáct hodit třetího čtení je dost na nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii naší země,“ poznamenala již dříve Schillerová. Hnutí zvažuje, že se kvůli pevnému termínu hlasování obrátí na Ústavní soud.

Hlasování v pevném termínu vadí i opozičnímu hnutí SPD. Předseda klubu Radim Fiala upozorňoval na to, že usnesení, na základě kterého koalice prosadila pevný termín hlasování, není součástí zákona o sněmovním jednacím řádu.

„V jaké kadenci budete dávat pevné hlasování v dalších dnech a dalších měsících? Bude to každý den, každý týden? Abyste se nemuseli obtěžovat s tím, že někdo chce k nějakému zákonu říct svůj názor a že existuje svoboda projevu, kterou byste měli v demokracii ctít. Vy slavní demokrati,“ pustil se Fiala do koalice.

‚Jitrnice, kterou svět ještě neviděl.‘ Opozice ve Sněmovně zkritizovala chystané vládní úspory

Číst článek

Předseda klubu TOP 09 Jan Jakob opozičním poslancům vzkázal, že nadužívají institut obstrukcí. Předseda poslanců ODS Marek Benda zdůvodnil návrh na stanovení pevného termínu hlasování tím, že většina má právo prosadit své stanovisko a menšina tomu nemůže zabránit.

Další důvody zmiňuje zpravodaj návrhu, poslanec Jiří Havránek z ODS: „V prvém čtení jsme neomezovali řečnickou dobu, ve druhém čtení jsme ji neomezovali. Předtím, než začal tento týden, tak už se konsolidační balíček projednával víc než 50 hodin. Třetí čtení ve Sněmovně je zpravidla o tom, že se má dojít k hlasování. Mnohé projevy už se i opakují.“

Body z vládního balíčku

  • Místo tří sazeb DPH mají být jen dvě: 12 a 21 procent. V nižší budou mimo jiné potraviny, ve vyšší třeba kojenecká voda, pleny a točené pivo. Knihy budou zcela osvobozeny od DPH.
  • Schválený materiál také znovuzavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců 0,6 procenta z příjmů.
  • Zrušily by se některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Omezuje se sleva na manželku či manžela bez vlastních příjmů, a to tak že bude muset pečovat o dítě do tří let věku .
  • Sazba daně z příjmů firem má vzrůst z 19 na 21 procent. Do rozpočtu má změna přinést 22 miliard korun navíc.
  • Sazba daně z nemovitostí se má zvýšit v průměru na 1,8násobek. Výnos zůstane obcím. Samosprávy přijdou o část daní od státu. 
  • Snížila by se maximální výše státní podpory stavebního spoření z 2000 na 1000 korun.
  • Spotřební daň z lihu má vzrůst v příštích dvou letech o deset procent, v dalším roce o pět procent.
  • Balíček neobsahuje zdanění tichého vína.
  • Od 1. března příštího roku se cena roční dálniční známky zvýší 1500 na 2300 korun. Od roku 2025 se bude cena zvyšovat podle inflace. Nově se zavede možnost jednodenní známky.

Jana Čermáková, Daniela Vítů, Vojtěch Tomášek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme