Konkurenční doložka jako zlatý padák na důchod. Exšéf veterinářů si tak přišel na 1,7 milionu

Mělo to být opatření, které zabrání úniku citlivých informací ze státní služby k soukromníkům. Jenže ve Státní veterinární správě to pojali jako přilepšení k důchodu, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Někteří zaměstnanci úřadu se tak za nestandardních okolností dostali k milionovým částkám.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Státní veterinární správy Milan Malena

Bývalý ředitel Státní veterinární správy Milan Malena | Foto: Repro ČT

Když bývalý šéf veterinářů Milan Malena šel loni v únoru do důchodu, odnesl si s sebou tučné odškodné. Díky konkurenční doložce inkasoval více než 1,7 milionu korun. Mělo jít přitom o kompenzaci za to, že nesměl nadcházející rok pracovat v oboru. Doložku navíc podepsal jen týden před odchodem z čela úřadu.

O zlatých padácích na veterinární správě vím až od vás, nechal jsem je zrušit, tvrdí Jurečka

Číst článek

Veterináři se brání. Mluvčí úřadu Petr Vorlíček tvrdí, že o odchodu Maleny do důchodu nevěděli: „V době uzavření dohody o zákazu konkurence nebylo známo, že si dotyčný požádá o starobní důchod. Ale také starobní důchodci podle našich právních předpisů mohou vykonávat práci pro soukromé subjekty."

Úřad si tak za uzavřením konkurenční doložky s Malenou stojí. „Bylo to nezbytné, aby na základě zkušeností, znalostí a informací nabytých za svého dlouholetého působení u Státní veterinární správy, a to nejen v oblasti veřejných zakázek, ale i v oblasti koordinace kontrol (...), nemohl poskytnout výhodu sobě, popřípadě zvýhodnit jiný subjekt," doplnil mluvčí Vorlíček.

S tím ale nesouhlasí protikorupční organizace Transparency International, podle které veterináři využili zákon za účelem udělit tzv. zlaté padáky.

„Daný případ uzavřených konkurenčních doložek ukazuje, jak může být tento nástroj zneužit a mohou být na jeho základě legálně čerpány veřejné prostředky, ačkoli není naplněn smysl a účel uzavření konkurenční doložky," popsala právnička organizace Martina Mikolášková.

Odpovědnost nese ministerstvo zemědělství 

Smlouvu datovanou 28. ledna 2016, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici, s Malenou uzavřel státní tajemník Jiří Bakalík z ministerstva zemědělství, pod které úřad spadá. Vzápětí - tedy 8. února téhož roku - ho přitom na postu nahradil dosavadní ředitel Zbyněk Semerád. Resort původně argumental tím, že Malena disponoval citlivými informacemi.

Dohoda o zákazu konkurence - Milan Malena by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

„Dohodu jsme uzavřeli proto, aby Milan Malena po skončení pracovního poměru nemohl případnému jinému zaměstnavateli poskytnout strategické informace, které získal za dlouholetého působení ve funkci ředitele Státní veterinární správy," uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL ale posléze na přímý dotaz otočil. Rozhovor s šéfem resortu můžete číst zde.

Finanční kompenzace za miliony

Případ exředitele Maleny je však pouze špička ledovce. Přes milion korun si při odchodu z veterinární správy do důchodu odnesl také někdejší náměstek pro veterinární sekci Milan Sehnal, odškodné dostal i bývalý ředitel legislativního odboru Jaroslav Souček.

„Je třeba vycházet ze smyslu tohoto institutu, kterým je ochrana proti možnému zneužití informací nabytých v souvislosti s výkonem služby a případnému střetu zájmů, k němuž by mohlo dojít mezi služebním úřadem a bývalým státním zaměstnancem, případně třetí osobou, pro niž bývalý státní zaměstnanec vykonává výdělečnou činnost.“

Josef Postránecký (náměstek ministra vnitra pro státní službu)

I v jejich případě však Státní veterinární správa pochybení odmítá. S jejich nástupci přitom konkurenční doložky uzavřeny nebyly.

Vedle nich by mohlo odškodné z konkurenčních doložek čekat také na současného ekonomického náměstka Miroslava Fridricha a dva pracovníky legislativního odboru. Všechny smlouvy byly podepsány 1. února 2016, tedy jen týden před výměnou šéfů veterinární správy.

Server iROZHLAS.cz o konkurenčních doložkách mluvil také přímo s exředitelem Milanem Malenou. Pochybení se bránil, podle něho vše proběhlo v souladu se zákonem a na základě systematizace schválené vládou. Zaléžitost ale oficiálně komentovat nechtěl.

Na machinace s konkurenčními doložkami na Státní veterinární správě upozornil server iROZHLAS.cz bývalý vedoucí kontrolního oddělení úřadu Vladimír Peroutka, který se celou věc snažil nejdříve řešit interně. Když neuspěl, obrátil se na ministerstvo zemědělství a poté i na policii.

Ministr Jurečka doložky pro letošek zrušil

Zatímco loni tak bylo u veterinářů hned šest pozic, na kterých bylo možné uzavřít konkurenční doložky, letos to není žádná. Resort zemědělství tuto možnost loni zrušil.

Když se žere, nemá se mlaskat, říká kontrolor z veterinární správy, který upozornil na zlaté padáky

Číst článek

„Došlo ke sjednocení pohlížení na tuto problematiku v rámci celého resortu. Vyhodnotili jsme, že institut konkurenční doložky již na systemizovaných místech v celém resortu nebude využíván," komentovala mluvčí Ježková.

Služební místa s konkurenční doložkou na návrh jednotlivých resortů kažoročně schvaluje vláda. Celkově se loni počítalo se 70 takovými místy – nejvíce pak na ministerstvu vnitra (17), Úřadu průmyslového vlastnictví (10) a ministerstvu obrany (9). Letos je jich přesně o šest méně, tedy 64.

K veterinářům současně dorazila kontrola z ministerstva financí. Podle Moniky Bačové z tiskového odboru resortu jde však o plánovaný audit nakládání s veřejnými penězi za rok 2015. Zda se kontroloři při té příležitosti podívají i na machinace okolo konkurenčních doložek, nechtěla říct: „Tato veřejnosprávní kontrola nebyla doposud ukončena a z tohoto důvodu nemůžeme poskytnout průběžné informace."

Konkurenční doložka

Ve státní správě jde o novinku, která se řídí služebním zákonem. Zákaz konkurence je možné stanovit na půl roku až rok. Týká se předně pracovníků, kteří mají na starosti zadávání veřejných zakázek; u vedoucích zaměstnaců nejsou pravidla jasně daná. Finanční kompenzace se vypočítává z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí, může se však navýšit odměnami. Pokud zaměstnanec konkurenční doložku poruší, musí vrátit dvojnásobek poměrné částky.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme