Daně jsem platit nemusel, tvrdí obviněný podnikatel v solárním byznysu Shenar

Obviněný podnikatel v solárním byznysu Martin Shenar tvrdí, že žádný daňový únik při obchodu s polostátním kolosem ČEZ v minulosti neudělal. Důvodem podle něj je, že žádné daně prý vůbec platit nemusel. O tom, že Shenara policie stíhá za nezaplacení daní ve výši přes sedmdesát milionů, Radiožurnál informoval v úterý. S Martinem Shenarem teď mluvila investigativní reportérka Jana Klímová.

Ralsko (Českolipsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení provozu největší české solární elektrárny Vepřek na Mělnicku

Slavnostní zahájení provozu největší české solární elektrárny Vepřek na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

Obchod Martina Shenara s ČEZem byl důležitý hlavně proto, že jde o jeden z největších solárních parků v Česku, který stojí v Ralsku a u Mimoně na Českolipsku a který si pořídil polostátní ČEZ. Ten si v roce 2009 koupil od Martina Shenara za zhruba 700 milionů nejprve tři firmy, které vlastnily projekty a pozemky pro obří elektrárny a pak si je z části od něj nechal za pět miliard korun i postavit. Konkrétně ho stavěla firma Amun.Re, v níž měl Shenar podíl. Policie se celým případem zabývala řadu let, původně také hlavně kvůli podezření, že projekt i stavba byly předražené a že peníze se z ČEZu tak mohly vyvádět přes různé právníky do okolí tehdy vlivného politického lobbisty Ivo Rittiga. Policie však nakonec nyní obvinila jen Shenara za daňový únik. On nejprve reagoval, že by byl blázen, kdyby jen tak nezaplatil daně.

Shenar tedy přišel s jednoduchým řešením. Tvrdí, že žádné daně vůbec platit nemusel a že policie jen uvěřila chybným údajům v obchodním rejstříku. Firmy, které v roce 2010 prodával ČEZu, totiž podle svých slov vlastnil už od konce roku 2007. A tehdy platil zákon, že pokud jste majitelem nějakého podílu ve společnosti alespoň půl roku, výnos z jeho prodeje je poté od daně osvobozen.

Policie obvinila solárníka Shenara. Stát měl připravit o víc než 70 milionů

Číst článek

Rok 2007 je klíčový proto, že zákon se od 1. ledna 2008 zpřísnil. Od té doby je potřeba akcie držet nejméně pět let, aby se pak z výnosů daně neplatily. Problém však spočívá v tom, že podle obchodního rejstříku se Shenar ve všech firmách objevil jako akcionář až v roce 2009. A to už platila ona nová úprava daní. Do té doby tam byl uveden jako majitel jeho advokát z kanceláře MSB Legal.

„On se tam napsal, když skutečně byl tím akcionářem, a pak už se tomu nikdy, do té doby, než společnost začala vyvíjet činnost, nevěnoval. Už to nikdy nepřepisoval. Já jsem se jich taky ptal, proč to neudělal... 'My nevíme, sám jsi to neřekl.' Mně to bylo jedno a myslím si, že do teď je to právně jednatel. Kdybych věděl, že mi někdo bude opírat o rejstřík, tak bych se asi snažil...“ řekl pro Radiožurnál Martin Shenar.

K tomu, že byl akcionář, má prý smlouvy a ty chce dát policii. Martin Shenar myšlenku, že je jedno, co je psáno v obchodním rejstříku, ještě rozvinul:

„Co já vím, co jsem si ověřil radši z více stran, že co je na rejstříku, je úplně jedno. Já chápu, že to pak může vzbudit podezření, ale člověk se nestává majitelem společnosti momentem, kdy je zapsán na rejstřík. To je vždycky později. Stáváte se momentem, kdy podepíšete smlouvu,“ dodal Shenar pro Radiožurnál.

Mluvili jsme i s daňovým poradcem a podle něj to rozhodně úplně jedno není. Na druhé straně to není zdaleka tak velké provinění jako daňový únik.

„Je to nestandardní, ale pokud by bylo prokázáno, že společnosti nabyl v roce 2007, tedy před 31. prosincem 2007, tak by samozřejmě ten zisk z prodeje nepodléhal. To, že to nebylo zapsáno do obchodního rejstříku, byl samozřejmě delikt, bylo to porušení zákona, ale je potom na dotyčném, aby prokázal, kdy skutečně nabyl,“ uvedl pro Radiožurnál expert Martin Macura.

Podle Macury by za delikt v obchodním rejstříku mohl Shenar dostat maximálně pokutu v řádu desítek tisíc korun. A to je asi to, o co se tu nyní hraje. Pokud by totiž Shenar skončil u soudu, hrozí mu za vysoký daňový únik i více než pět let vězení.

Jana Klímová, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme