Kompenzace za neprokázané obvinění. Sestra z Rumburku dostane od státu milion

Zdravotní sestra Věra Marešová získá od státu odškodné. Podle informací Radiožurnálu jde zhruba o milion korun. Jde o kompenzaci za neprokázané obvinění, že usmrtila šest pacientů v rumburské nemocnici. Rozhodlo o tom ministerstvo spravedlnosti. Marešová po státu chtěla čtyři miliony korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Schejbalová přesnou sumu prozradit nechtěla.  „O žádosti o odškodnění paní Marešové bylo rozhodnuto v minulém týdnu. Jejím požadavkům ministerstvo spravedlnosti vyhovělo částečně,“ uvedla.

'Žádný důkaz.' Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti rozcupovalo trest pro znalce z rumburské kauzy

Číst článek

Advokátka Marešové Iva Jónová Radiožurnálu řekla, že jí zatím z ministerstva nic nepřišlo. Soud zdravotní sestru definitivně osvobodil před rokem.

Zdravotní sestra Marešová odeslala návrh na své odškodnění na ministerstvo spravedlnosti. Požaduje 2 miliony korun za újmu způsobenou na zdraví a společenském postavení, a dále třeba 650 tisíc za vazbu.

Přes rok ve vazbě

Ve vazbě Marešová strávila přes 400 dní, soud ji do ní poslal dvakrát, absolvovala tak rok dlouhé soudní jednání.

Na případ údajně podezřelého úmrtí upozornil v červnu roku 2014 lékař Petr Vondráček. „Velmi těžce se smrt na předávkování draslíkem vyšetří a po smrti draslík stoupá a to srdce se zastaví v určité fázi," řekl tehdy lékař.

Ve vazbě strávila 400 dní. Teď sestra z Rumburka žádá po státu čtyři miliony

Číst článek

Následně se začala o případ zajímat policie. Ženě hrozilo až doživotí, které také státní zástupce loni ve své lednové závěrečné řeči navrhl.

Posudek obžaloby ale nejprve zpochybnil posudek, který si nechala vypracovat obhajoba, a následně také revizní posudek zadaný soudem. Ten měl určit příčiny úmrtí u pacientů. Svými závěry zpochybnil, že byly důvodem úmrtí vysoké dávky draslíku.

Na nesprávném místě

„Ve všech případech se dá konstatovat, že žádný ze záznamů nebo laboratorních výsledků nesvědčí pro skutečnost, že by tito jedinci zemřeli jednoznačně a pouze po zevně podaném draslíku,“ vypověděl v lednu 2016 před soudem jeden z autorů revizního posudku Martin Dobiáš z olomoucké fakultní nemocnice.

V červenci pak bývalou zdravotní sestru zprostil definitivně obžaloby pražský vrchní soud. Sama Marešová před soudem znovu zopakovala, že je nevinná.

„Nikomu jsem neublížila ani jsem nechtěla ublížit. Byla jsem v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnými lidmi. Já si to neumím prostě jinak vysvětlit,“ uvedla tehdy.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme