Ruské útočení se zhoršilo, schválně míří na civilisty, popisují obyvatelé Chersonu na podzemní modlitbě

V těžce zkoušeném ukrajinském frontovém městě Cherson žijí desítky tisíc lidí, nehledě na každodenní ruské ostřelování z protějšího břehu Dněpru. A k modlitbám se scházejí v podzemních krytech. Samotný pohyb po městě je ale hodně nebezpečný.

Od stálého zpravodaje Cherson Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve sklepním protileteckém krytu jednoho z chersonských paneláků se sešlo několik desítek lidí ke společné modlitbě. Ze Slovjansku sem přijel pastor, pekař a humanitární pracovník Oleg Tkačenko, který si tentokrát jako téma zvolil strach, který tady cítí všichni 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o životě v ostřelovaném Chersonu

„Teď se to zhoršilo. Rusové po nás začali víc střílet a útočí i leteckými bombami. Na ulici se často vůbec nedá vyjít, jen na dvůr. Útoky jsou velmi časté po celém Chersonu. Venku se pohybujeme rychle, jako vojáci, a jen po svém obvodu. Pořád jsme přikrčení a díváme se nahoru, jestli neletí klouzavá bomba. Tohle tady ještě nebylo,“ říká paní Teťána pro Radiožurnál. I její přátelé jsou přesvědčení, že Rusové na civilisty útočí cíleně.

„Samozřejmě že to dělají záměrně. U nás například každý pátek a sobotu uklízíme ulice. Soused vyšel ven pozametat listí. Zaměřil ho dron, vypálil a utrhlo mu to obě nohy a jednu ruku. Musel přece vidět, že je to obyčejný člověk, který mu nic neudělal,“ popisuje Teťána.

„Jeden můj známý jel do Tokarevky vzít si nějaké věci z domu. Žít se tam nedá, protože náš břeh Dněpru Rusové nonstop ostřelují. Najednou nad sebou zpozoroval dron, začal se loučit se životem a prosit Boha o pomoc. Dron zakroužil, ale pak odletěl a můj známý vidí, jak do auta opodál nasedají muž a žena s dítětem. Potom výbuch, auto hoří – a ti lidé už nejsou,“ říká Věra Ivanovna.

Smrt se stala součástí našeho každodenního života, dodává Věra Ivanovna.

Rusové obsadili Dvoričnou v Charkovské oblasti. Šéf místní vojenské správy to však popírá

Číst článek

„Moje sestřenice – měla 63 let – okopávala zahrádku a nestihla utéct – chyběly jí dvě vteřiny. Zabil ji dělostřelecký granát. Jindy se spolužačka běžela schovat do sklepa – taky to nestihla a byla na místě mrtvá. Onehdy jsem si šla vyzvednout důchod a něco nakoupit na tržnici. Chtěla jsem jít ve dvě odpoledne, ale dívám se, že drony teď méně létají, tak jsem vyrazila už v jedenáct. Po druhé hodině na místa, kudy obvykle chodím, zaútočil dron a 14letá dívenka skončila s osmicentimetrovou dírou v hlavě.“

Na zastávkách městské hromadného dopravy sice radnice rozmístila betonové pozemní kryty, ale to nestačí, poznamenává paní Valentyna: „V rodinných domech žádné kryty nemají, jen sklepy, ale ty bývají ve strašném stavu. Nikdo s válkou nepočítal a krytů je proto málo. Teď už všechny veřejné budovy povinně stavějí s kryty. Momentálně je nejnebezpečnější to, když třeba záchranka jede ke zraněnému, dron to ze vzduchu pozoruje a pak zaútočí na stejné místo. To se stává často.“

„Jeden neví, jestli má zůstat sedět doma, nebo jít ven, protože jisté tu není nic. Když už jsem venku a slyším dron, snažím se schovat někde za zdí nebo za stromem, aby mě neviděl. Žijeme v neustálém strachu, ale já se uklidňuju tím, že nade mnou Bůh drží ochrannou ruku. Obchod je daleko a moc často tam proto nechodím. Vnuk mi říká, když máš předtuchu, že se něco zlého stane, zůstaň doma. Bůh to tak chce,“ říká Věra Ivanovna.

Mnozí z této skupiny sem, na podzemní bohoslužbu, přišli pěšky a urazili třeba i deset kilometrů. Veřejnou dopravu, která stále funguje, považují za nebezpečnou, protože se často stává cílem ruských dronů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme