Kocáb: Možnost osvojit si dítě by měli mít i registrovaní partneři

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb chce umožnit registrovaným partnerům, gayům nebo lesbičkám, osvojit si dítě. Platný zákon o registrovaném partnerství to v současnosti neumožňuje. To je ale podle analýzy vládní rady pro lidská práva v rozporu s Ústavou i evropskými normami. Právní experti vládní Rady pro lidská práva upozornili, že právo na osvojení dítěte mají mít všichni občané České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Kocáb ale o detailech zatím odmítá mluvit. Na konkrétních zákonných úpravách by měl spolupracovat se svou kolegyní ve vládě Danielou Kovářovou. Ta potvrdila, že dopis s návrhem na ministerstvo spravedlnosti skutečně přišel:

"Moji lidé z legislativního odboru nyní zjišťují, jakým způsobem by taková právní úprava mohla fungovat. Já osobně musím říci, že jsem liberální a podporuji všelijaké možnosti. Na druhou stranu bych ráda pomohla heterosexuálním párům, aby se proces adopce zrychlil. Je tedy otázkou, zda toto téma je tak žhavé, když adopce heterosexuálním párům trvají třeba dva roky."

"Žádost o osvojení si mohou podávat i samožadatelé či samožadatelky. Postup je úplně stejný, jako u manželských párů. Daná osoba musí splňovat podmínky dané zákonem. Prochází odborným posouzením, kde se posuzuje dobré rodinné zázemí a předpoklady pro výchovu dítěte. Ověřuje se například trestní rejstřík, zdravotní stav, hmotné zabezpečení," říká Alena Vávrová, vedoucí sociální pracovnice Střediska náhradní rodinné péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice osvojování dětí registrovanými partnery mluvila na Rádiu Česko Alena Vávrová, vedoucí sociální pracovnice Střediska náhradní rodinné péče.

Osvojení musí být ku prospěchu dítěte

"Právně volných dětí vhodných k osvojení ale není mnoho a proto se obvykle dává přednost manželským párům. Zákon nicméně ve výjimečných případech osvojení jedinci umožňuje," pokračuje Vávrová.

Podle ní je ze strany registrovaných partnerů o osvojení zájem, naše společnost ovšem není na osvojování dětí homosexuály připravena:

"Víme o těchto trendech, o snahách včlenit tuto novinku do zákona a to nejen u nás, ale i v jiných zemích. Domníváme se ovšem, že na to není naše společnost připravena. Nemyslíme si, že by registrovaní partneři nebo homosexuální páry neuměli zajistit výchovu a péči o svěřené děti. Děti, svěřené takovému páru, by ale mohly čelit tlaku a různým reakcím okolí. Naše společnost ještě není na takové úrovni. Problémy mají dnes například osvojované děti s handicapem nebo jiné rasy. A jedná se o děti, kterým se těžko žije již se samotným faktem, že se jich zřekli biologičtí rodiče, a proto bychom jim neměli ještě nakládat víc. Osvojení by mělo být především ku prospěchu dítěte."

Změna by podle Kocába registrovaným párům nedávala právo na společné osvojení dětí. Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek, hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili lidovci i drtivá většina ODS. Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce.

Nikola Bojčev, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme