Knížák se musí omluvit Fajtovi za svůj výrok, že zruinoval galerii. Rozhodl o tom vrchní soud
Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák se musí omluvit svému nástupci Jiřímu Fajtovi za tvrzení, že instituci v minulosti zruinoval. V úterý o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud. Ten přitom původně stanovil, že Fajt na omluvu nárok nemá. Kunsthistorika se ale zastal Nejvyšší soud s tím, že verdikt nebyl dostatečně odůvodněný.
Knížákův sporný výrok zazněl před šesti lety v pořadu České televize Kontexty a týkal se Fajtova působení v postu ředitele Sbírky starého umění.
Knížák řekl, že kunsthistorici, kteří před ním Národní galerii řídili, ji dovedli do naprosto dezolátního stavu. "Nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," prohlásil.
Fajt výrok odmítá a poukazuje mimo jiné na to, že jako šéf jedné ze sbírek neměl na finanční chod instituce žádný vliv. Knížáka zažaloval a prvoinstanční soud mu dal nejdříve za pravdu.
Odvolací vrchní soud následně konstatoval, že Knížákovo vyjádření nepřesáhlo rámec běžné a přiměřené kritiky, kterou člověk ve Fajtově postavení musí strpět. Dovolání ale následně vyhověl Nejvyšší soud, který případ vrátil.
Fajt neuspěl ve sporu se Zemanem. Soud jeho žalobu kvůli jmenování profesorů zamítl
Číst článek
Vrchní soud v Praze v úterý své stanovisko změnil a rozsudek soudu potvrdil. "Soud se zabýval tím, jestli má Knížákova kritika reálný základ. Z důkazů ale nelze vyvodit, že by žalobce galerii zcela zruinoval," odůvodnila rozhodnutí soudkyně Irena Ondruszová. Dodala, že omluva je pro Fajta přiměřenou satisfakcí.
Výrok je vytržen z kontextu
Podle Knížákova advokáta Jaroslava Hostinského je výrok vytržen z kontextu. "Jde o kritiku kunsthistoriků jako ředitelů Národní galerie, ne o kritiku žalobce jako osoby," řekl soudu. Podle Fajtovy obhájkyně Štěpánky Vincencové je ale výrok nepřiměřený a navíc věcně nesprávný. Knížák podle ní zasáhl do profesní cti a pověsti.
Knížák, který galerii vedl téměř dvanáct let, Fajta kritizuje dlouhodobě. Loni požadoval v otevřeném dopise po ministru kultury, aby Fajta z postu ředitele okamžitě odvolal. Dále tvrdí, že nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii zadlužuje. Fajt řekl, že jde o nesmyslná obvinění.
Rousseau i Picasso, Národní galerie připravuje unikátní výstavu obrazů
Číst článek
Fajt je také jedním ze tří kandidátů na profesuru, které loni v květnu odmítl jmenovat prezident Zeman. Ten mu konkrétně vyčítal údajnou snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k ředitelskému platu.
Kunsthistorik se společně s Univerzitou Karlovou s prezidentem soudil, jeho žalobu soud pravomocně zamítl. Ještě se jí ale bude zabývat Nejvyšší správní soud.